Glovo przewiduje trendy na 2023 rok
 





 



trendy

Glovo przewiduje trendy na 2023 rok

2023-01-14

Na bazie danych z 2022 r. Glovo przewiduje, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy w branży delivery kluczowymi trendami będą potrawy wegetariańskie, zakupy spożywcze oraz nowe kategorie na polskim rynku, takie jak: kwiaty, książki, artykuły papiernicze, kosmetyki, czy produkty dla zwierząt domowych.
Zrzut ekranu 2023 01 14 o 20.13.31
Polska będzie coraz bardziej wegetariańska.
Jeszcze w 2014 roku, tylko 1% Polaków deklarował swoją przynależność do przedstawicieli wegetarianizmu (CBOS). W 2019 roku było to już ok. 8%. Natomiast dzisiaj, 44% badanych Polaków w wieku 15–29 lat deklaruje zmniejszenie ilości spożywanego mięsa (raport Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju "Atlas Mięsa" z 2022 roku). Młode pokolenie kształtuje zatem jasną, wegetariańską przyszłość. Potwierdzają to także dane Glovo. Polska znalazła się, obok Hiszpanii i Włoch, wśród krajów z największą liczbą zamówień potraw wegetariańskich. Co więcej, cała kategoria tych dań wzrosła rok do roku o 57%.
Jedną z najszybciej rosnących na popularności alternatyw dla klasycznych mięsnych potraw jest wegetariańska lub wegańska wersja ramenu. W 2022 r. Glovo dostarczyło najwięcej dań wegetariańskich w Warszawie. Stolica Polski w wielu międzynarodowych rankingach zajmuje wysokie miejsca pod względem popularności wegetarianizmu. Jednocześnie, Białystok odnotował najszybszy, ponad 300% wzrost liczby zamówień opcji wegetariańskich. W przyszłości możemy się zatem spodziewać, że pozostałe miasta będą gonić pod tym względem Warszawę. Warto także zaznaczyć, że wciąż duży wpływ na popularność wegetarianizmu w Polsce ma tradycja i religia - to piątek, w który wiele osób decyduje się na post właśnie ze względów tradycyjnych, jest dniem z największą liczbą zamówień potraw bezmięsnych.
Liderzy wzrostu wśród potraw: kuchnia bliskowschodnia, sushi i kuchnia polska
W 2022 duży wzrost popularności odnotowała kuchnia bliskowschodnia, osiągając znacznie ponad 100% wzrost liczby zamówień. I chociaż w Polsce wciąż najwięcej zamawia się pizz, burgerów i kebabów, to na uwagę zasługują dwa bardzo szybko rosnące na popularności segmenty - sushi i kuchnia polska. Sushi staje się niezwykle popularne w Szczecinie, którego mieszkańcy rok do roku (2021-2022) zamówili o 357% więcej sushi. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem Sushi jest Nigiri z tuńczykiem, a dniem z największą liczbą zamówień – niedziela.
W przypadku kuchni polskiej, to oczywiście niekwestionowanym liderem w kraju jest tradycyjny schabowy. Jak się okazuje popularność polskich dań różni się w odniesieniu do miast. I chociaż Warszawa wierna jest tradycji, to w Łodzi najczęściej zamawiany jest rosół z makaronem, a w Krakowie pierogi z ziemniakami, twarogiem i pieprzem. Jednak na miano “największych miłośników polskiej kuchni” zasłużyli mieszkańcy Rybnika, gdzie odnotowano ponad 500% wzrost liczby zamówień potraw z polskiej kuchni.
Dostawy zakupów spożywczych coraz popularniejsze
Polska, obok Rumunii i Hiszpanii, znalazła się wśród 3 krajów z największą liczbą zamówień spożywczych. Globalnie 3 najczęściej zamawiane produkty z supermarketów to woda butelkowana, piwo oraz banany. Analizy wskazują, że należy spodziewać się dalszego wzrostu popularności zakupów spożywczych z dostawą tego samego dnia – klienci doceniają wygodę, szybkość i oszczędność czasu.
W Polsce na uwagę zasługuje rosnąca popularność partnerów Glovo, którzy oferują wyroby alkoholowe. W 2022 roku swoją ofertę na Glovo udostępniły m.in. Duży Ben, Świat Alkoholi 24, Roberto & Franc, Wermut, Nowy Browar Gdański, Smaki Azerbejdżanu czy PiwoWar. W 2023 r. możemy się spodziewać dalszego wzrostu popularności Q-Commerce, czyli ekspresowych dostaw do domu. Glovo w tym obszarze współpracuje z Biedronką w ramach usługi BIEK, czyli dostaw zakupów spożywczych w 20 minut.
Zamawiamy coraz więcej produktów niespożywczych
W 2023 r. możemy spodziewać się, że coraz więcej osób będzie oczekiwało możliwości zamawiania produktów, takich jak książki, kwiaty czy elektronika. Globalnie, liczba zamówień złożonych przez Glovo w sklepach wykraczających poza kategorię spożywczą wzrosła o 120% w 2022 r. w stosunku do 2021. Najpopularniejszą kategorią pod względem liczby zamówień były książki, a także produkty dla zwierząt, kosmetyki, upominki i kwiaty.
W Polsce na uwagę zasługuje ponad 300% wzrost liczby zamówień kwiatów, spośród których Polacy zdecydowanie najczęściej zamawiali storczyki! Glovo najwięcej kwiatów dostarczyło w Dzień Kobiet, na drugim miejscu były Walentynki. Pierwsze zamówienie w Glovo w kategorii „kwiaty” pod hasłem „Bukiet Miłości” złożył 8 stycznia 2022 roku mieszkaniec Krakowa. Na uwagę zasługuje także rosnąca popularność książek i artykułów biurowych (ponad 50% wzrost). Najwięcej książek i materiałów biurowych Glovo dostarczyło w Dzień Dziecka, spośród dostępnych artykułów najczęściej zamawiany był balon foliowy z numerem 1.
Glovo, w odpowiedzi na trend rosnącej popularności produktów niespożywczych, nawiązało w 2022 wiele partnerstw, tworzących zupełnie nowe kategorie na polskim rynku. Dzięki współpracy z Fale Loki Koki Glovo dostarcza kosmetyki, poprzez współpracę z Homla otwiera kategorię wyposażenia wnętrz, a dzięki ofercie Laurella w Glovo powstała kategoria dostaw ubrań jeszcze tego samego dnia.
Rosnący trend zakupów niespożywczych potwierdza także możliwość zamówienia “Cokolwiek” w aplikacji Glovo. Dzięki niej użytkownicy mogą napisać dokładnie, czego potrzebują i z jakiego sklepu, a kurier dostarczy wybrane przedmioty. I tak, do najciekawszych zamówień w 2022 r. należy zaliczyć: zegarek z ukrytą mini kamerą, 100 wkładów do bitej śmietany oraz tarcza diamentowa 400 mm i otwornica diamentowa
fot. materiał prasowy

Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail