Małe przyjemności, minimalizm, bio i eko. 6 mocnych trendów na targach SIAL PARIS 2022
 

 targi gastronomiczne

Małe przyjemności, minimalizm, bio i eko. 6 mocnych trendów na targach SIAL PARIS 2022

Międzynarodowe targi spożywcze SIAL PARIS 2022 były dla nas doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Ale to też chyba najlepsze w Europie miejsce do zapoznania się z najważniejszymi trendami na rynku produkcji i dystrybucji żywności. Sami zobaczcie jak w najbliższych latach zmieni się rynek spożywczy. Co to oznacza dla naszej branży?

 Zdjecie01 Trendy na 2023

fot. materiał prasowy

 

66% konsumentów deklaruje, że coraz chętniej wybiera żywność dobrej jakości, a 62% sięga po zupełnie nowe produkty. Tak wynika z raportu przygotowanego na  Międzynarodowe Targi Spożywcze SIAL „Taste, true, meaning. Planet food commits”. Badanie zrobione dla SIAL przez Kantar TNS, XTC World Innovation i Gira Conseil miało wskazać najważniejsze trendy w zachowaniach konsumentów w branży spożywczej.

 

Z raportu wynika także, że klienci coraz chętniej odtwarzają w domu smaki i kulinarne połączenia, których spróbowali w restauracjach, a “dobre jedzenie” coraz częściej jest dla nich synonimem „wysokiej jakości”. Przywiązują wagę do określeń “bio” i “eko”.

 

 

TREND 1: Cieszymy się małymi przyjemnościami

 

Coraz częściej myśląc o jedzeniu nie chodzi nam tylko o szybkie zaspokojenie głodu, dostarczenia wartości odżywczych czy energetycznych, ale  także przyjemności. A te często chcemy fundować sobie spontanicznie. Taką zmianę podejścia do żywności przyniosła pandemia - wpłynęła na poszerzenie oferty produktów, które przede wszystkim mają dostarczyć przyjemności podniebieniu. W Polsce to 8% wzrost  r/r 2020 vs 2021.

 

Z naszych targowych obserwacji wynika, że wcale nie muszą być to produkty innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wracamy niejako do podstaw - wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. “comfort food’u” - jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości.

Szczerze? Nie trzeba daleko szukać przykładu. Wystarczy sięgnąć po nasze burgery Façon Bouchère, na bazie których szybko przygotujecie swojego ulubionego burgera. W bułce, z pieczonymi ziemniakami czy sałatką? Wszystko zależy od tego, co wpisuje się w Waszą definicję comfort food’u.

 

TREND 2: Mniej i lepiej

 

Po modzie na wyszukiwanie jak najbardziej fantazyjnych i skomplikowanych w swoim składzie produktów, przyszła pora na receptury w duchu minimalizmu. Nie oznacza to, że na naszych talerzach powinno się znaleźć jak najmniej produktów. Ważne za to jest, żeby poszczególne części naszego posiłku składały się z jak najmniejszej liczby składników, były pozbawione konserwantów i polepszaczy. Trendy wskazują na to, że aktywnie szukamy i w najbliższych latach nadal będziemy szukać produktów możliwie jak najbardziej naturalnych, czy wręcz ekologicznych. Nasza idea „100% czystej wołowiny, 0% konserwantów” idealnie wpisuje się w ten trend.

 

TREND 3: Szukamy czystej etykiety

 

Coraz większe poczucie odpowiedzialności za nasze zdrowie oraz wymogi prawne powodują, że systematycznie producenci wycofują składniki, które są uważane za mało bezpieczne czy niezbyt zdrowe i coraz chętniej podkreślają, że ich produkty nie mają takich substancji w swoim składzie. Takie działanie zresztą przekłada się na większą świadomość konsumentów i promowanie zdrowszego stylu życia. Coraz częściej w związku z tym stosowana jest tzw. czysta etykieta, która jasno i klarownie opisuje skład produktów i informuje o tym, czego dany produkt niezawiera. Mowa tu m.in. o wszelkiego typu “polepszaczach” w produktach, aby lepiej smakowały, lepiej wyglądały, dłużej przetrwały w kanałach dystrybucji i były tańsze.Tego typu myślenie powoli się kończy, bo konsumenci mają już dość ściem w żywności i udawania przez marki tego, czym w nie są. Przykładem tu są np. koncepty roślinnych zamienników mięsa, które często ze względu na skomplikowanie składu nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością.  

 

TREND 4: Sięgamy po produkty sprzedawane w mniejszych ilościach

 

Jeszcze pewnie za wcześnie, by mówić o końcu promocji typu “kup 2xXXL dostaniesz XL gratis”, jednak ten trend jest już od dłuższego czasu zauważalny w Europie Zachodniej, w tym m.in. we Francji, dokąd głównie eksportujemy nasze burgery. Europejczycy coraz chętniej sięgają nie tylko po produkty sprzedawane luzem (kasze, bakalie, mrożone ryby czy owoce morza), lecz także po produkty pakowane w mniejszych ilościach. Takie podejście do zakupów to rezultat rosnącej świadomości w obszarze gospodarowania i niemarnowania żywności. Idąc za tym trendem wprowadzamy do swojej oferty burgery, które kupisz w opakowaniach po dwie (Façon Bouchère) lub cztery (Classic i Façon Bouchère) indywidualnie mrożone sztuki, które szybko i bez potrzeby rozmrażania można wrzucić na patelnię lub grilla.

 

 

TREND 5: Doceniamy produkty bio i ekologiczne

 

Produkty bio, organic i ekologiczne zawładnęły rynkiem już kilka dobrych lat temu i najnowszy raport „SIAL Insights 2022” pokazuje, że trend ten nie tylko się utrzyma, lecz także będzie zyskiwał jeszcze bardziej na znaczeniu. Klientów już nie zadowala jedynie etykieta z napisem „bio” czy „eko”, ale coraz bardziej odważnie patrzą producentom na ręce. 7 na 10 respondentów deklaruje, że aktywnie szuka zdrowych produktów bez żadnych polepszaczy. Coraz bardziej świadomi konsumenci zwracają uwagę na to, skąd pochodzi mięso i oczekują, że zwierzęta będą hodowane w warunkach zapewniających im wysoki dobrostan. W Skłodowskich pracujemy ze sprawdzonymi hodowcami, a zwierzęta przewożone są wyłącznie na krótkich trasach.

 

TREND 6: Chcemy wiedzieć jaki wpływ na środowisko ma to, co jemy

 

Nie jest to trend zupełnie nowy. Różne prognozy wskazywały też, że ze względu na pandemię, może znacznie wyhamować. Jednak wygląda na to, że konsumenci zaczynają osiągać poziom świadomości, który dalej będzie odpowiadał za dynamiczny rozwój tego trendu. Wachlarz działań wprowadzanych przez producentów jest szeroki. Od specjalistycznych programów mających na celu audyt i systemowe zmniejszenie śladu węglowego produkcji, przez wprowadzanie nowych modeli biznesowych, po zastosowanie najbardziej nowoczesnych technologii i zmianę wykorzystywanych przy produkcji surowców. 

 

W naszym biznesie też staramy się coraz częściej  wprowadzać zmiany, które będą zmniejszać obciążenie środowiska w całym procesie produkcyjnym. Zaczynając od naszej zdecentralizowanej struktury, przez wybór technologii mrożenia IQF, zwiększenie  dobrostanu zwierząt.

 

Jak wynika z raportów „Taste, true, meaning. Planet food commits” i „SIAL Insights 2022”, ale także z naszych obserwacji i rozmów z Partnerami, rynek spożywczy podlega obecnie bardzo dynamicznym zmianom, a ich tempo napędzane jest jeszcze, z jednej strony, przez obecną sytuację gospodarczą, a z drugiej - przez rosnącą świadomość konsumentów.

 

W Skłodowskich staramy się iść z duchem czasu, szanując przy tym potrzeby Klientów i rozwijając się odpowiedzialnie. Nasze obserwacje podczas SIAL PARIS 2022 tylko nam ten kierunek potwierdziły.

 

 

 

Na bazie:

 

https://www.sialparis.com/theme/sial_2019_desktop_git/pdf/Doc%20Planete%20Food%20-%20GB%20-%20TASTE.pdf

 

https://presse.sialparis.fr/sial-insights-2022_en/?lang=en

 

https://www.sialparis.com/Top-Trends/Your-guide-to-current-and-future-agri-food-trends-around-the-world

 

https://handelextra.pl/artykuly/258652,sial-paris-2022-top-10-trendow-w-zywnosci

 

 

 Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail