Wina i kuchnia Piemontu
 


 


Wina i kuchnia Piemontu

Koniec stycznia w Albie to co roku wyjątkowy czas – podczas Nebbiolo Prima od 26 lat Consorzio Albeisa prezentuje najnowsze wprowadzane na rynek roczniki win z apelacji takich jak DOCG Barolo czy Roero. To możliwość spróbowania kilkuset win, spotkania z winiarzami oraz poznania kuchni regionu.

rs 2023 01t 39

Albeisa to konsorcjum założone w celu promowania na świecie wspaniałych win z regionu Alba. Z tego powodu od 26 lat organizuje ono Nebbiolo Prima, oficjalną międzynarodową premierę Barolo, Barbaresco i Roero, w celu wzmocnienia i promocji dziedzictwa winiarskiego Langhe i Roero, upraw znanych i podziwianych na całym świecie. Consorzio Albeisa co roku zaprasza do Alby wybranych imiennie dziennikarzy winiarskich z całego świata.

Kilka kolejnych dni zaczyna się od degustacji w ciemno kolejnych Barolo, Roero i Barbaresco. Średnio to około 150 win każdego przedpołudnia. Następnie po lunchu mamy wizyty w winnicach, gdzie degustujemy wina i możemy porozmawiać z producentami zrzeszonymi w konsorcjum. W tym roku jednym z najczęściej przewijających się tematów była kwestia zmian klimatycznych, braku opadów czy śniegu, i ich wpływu w kolejnych latach na winiarstwo w regionie. Jak wyjaśnia Marina Marcarino, prezydent konsorcjum, Albeisa to dziewięć apelacji chronionych prawem, w tym cztery o statusie DOCG (najwyższej klasy typ apelacji we włoskim prawie winiarskim), pięć DOC, ponad 500 producentów, 10 tys. hektarów upraw, 54 miasteczka, 66 mln produkowanych butelek rocznie. Consorzio Albeisa nakłada surowe przepisy na swoich członków. W rzeczywistości nie wystarczy być producentem Langhe, istnieją specjalne wymagania.

Wino musi być wyprodukowane z winnic należących do gminy Langhe i musi mieć swoją winiarnię w jej granicach. Albeisa współpracuje ze stowarzyszeniem „Save The Truffle” nad rekultywacją obszarów leśnych na terytorium Langhe poprzez sadzenie naturalnie truflowych drzew i krzewów. Ta interwencja ma podwójny cel: pomoc środowisku i przywrócenie starożytnych krajobrazów jako części wspaniałego terytorium wpisanego na listę UNESCO, gdzie leżą winnice nebbiolo, a także wsparcie hodowli słynnych trufli z Langhe, ujawniających tu swoje najlepsze i najcenniejsze cechy. 

Region inny niż wszystkie

Piemont to sam szczyt winiarskiej piramidy świata. Region ma najwięcej win sklasyfikowanych w apelacjach DOCG i DOC spośród wszystkich włoskich regionów winiarskich. Można tu znaleźć fenomenalne wina czerwone, białe, musujące i deserowe, a także wzmacniane i aromatyzowane ziołami wermuty, których Turyn jest prawdziwą stolicą. Cechy winiarstwa piemonckiego? Pod względem rzemiosła, poszanowania tradycji i zamiłowania do autochtonicznych odmian, zachowanych w ich historycznych siedliskach, Piemontczycy nie mają sobie równych w całych Włoszech. W Piemoncie występują liczne micro terroir. Sąsiedztwo pasm górskich Alp i Apeninów czyni klimat dość surowym, z wyraźnymi porami roku. Chłodne, śnieżne zimy, upalne, suche lato, wiosna i jesień umiarkowane, z charakterystycznymi mgłami na jesieni podczas zbiorów. Większość winnic porasta...Anna Smolec


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail