Lody naturalne i rzemieślnicze dominują w branży
 


 
w numerze

Lody naturalne i rzemieślnicze dominują w branży

Dla Polaków nie ma złej pogody na lody. Jest to jeden z ulubionych polskich deserów. Rozmawiamy z przedstawicielami branży lodowej o tym, jak producenci stawiają czoło inflacji oraz jakie trendy wysuwają się na pierwszy plan w tym sezonie.

 rs 2023 03 523278 274878

Największą popularnością ostatnimi laty cieszą się lody rzemieślnicze, jak najbardziej naturalne. Rozmawiamy z trzema firmami lodziarskimi o ugruntowanej pozycji w branży.

Lody Kosmos: Galaktyka Smaku to firma stawiająca na naturalność i nowoczesność. Nieustannie pracująca nad tworzeniem receptur, które przypadną do gustu nawet największych lodowych koneserów. W swojej ofercie mają lody naturalne, wegańskie i bezcukrowe. Jak sami mówią o sobie, zafascynował ich cały lodowy świat, a po spróbowaniu ich lodów aż chce się powiedzieć „ale KOSMOS!” – stąd właśnie pochodzi ich nazwa.

Prawdziwe Lody to firma rodzinna z Opola. Lody rzemieślnicze tworzą od ponad 30 lat. W 1988 r., w czasach zupełnego niedoboru, Dariusz i Elżbieta Karpińscy założyli pierwszą w Opolu budkę z lodami włoskimi, pod szyldem Sopelek. Dynamiczny rozwój spowodował, że w tej chwili firma posiada sieć lodziarni Sopelek oraz jako marka Prawdziwe Lody stała się największym producentem lodów rzemieślniczych w Polsce.

Szypuła – Lody Mistrzowskie 1974 z Baborowa swoje początki mają właśnie w 1974 r., kiedy to ojciec Tomasza na praktykach zaczął kręcić lody i tak już zostało. Do tej pory firma zdobyła dwa razy mistrzostwo Polski – w 2017 i w 2023 r. Tomasz Szypuła wygrał Gelato World Masters 2021 r. w Polsce i na świecie. Jego lody „cud, miód i orzeszki” zajęły pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie. W tym roku też zwyciężył w Gelato World Masters Poland – lodami „hyćka”. 

rs 2023 03 921796 325327

Trendy w lodach 2023

Polacy są przywiązani do tradycyjnych smaków, od lat chętnie sięgamy po wanilię, truskawkę czy czekoladę, ale też nie zamykamy się na nowe smaki, jak choćby popularny słony karmel, który znaleźć można w ofercie praktycznie każdego producenta. – Lody to szczęście dostępne dla każdego. Dlatego przede wszystkim lody muszą być niepowtarzalne, unikatowe, prosto z serca. Dla mnie nie jest istotne, czy to lody klasyczne, np. śmietankowe lub czekoladowe, czy coś bardziej nowatorskiego, jak lody z awokado z olejem z pestek dyni. Lody muszą mieć to coś. Osobiście jestem zwolennikiem klasyki, ale uwielbiam również lody sezonowe. Obecnie jest to jagoda kamczacka w różnych odsłonach – sorbet, jogurt z variegato z jagodą kamczacką, ciasto lodowe z jagodą kamczacką i maślaną kruszonką – oraz kwiaty czarnego bzu, czyli „hyćka”, którą wygrałem Mistrzostwa Polski i Gelato World Masters Poland – mówi Tomasz Szypuła z firmy Szypuła – Lody Mistrzowskie 1974.

– Obserwujemy trend powrotu do tradycyjnych...Anna Smolec


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail