Raportowanie i analiza danych w gastronomii
 


 

w numerze

Raportowanie i analiza danych w gastronomii

Sukces lokalu nie zależy tylko od smacznych dań i przyjaznej obsługi. Wielu restauratorów zaniedbuje potencjał, jaki kryje się w gromadzeniu i analizie danych generowanych na co dzień przez ich działalność. Restauracja produkuje mnóstwo cennych informacji, które mogą stać się kluczowym elementem umożliwiającym poprawę zarządzania i podejmowania strategicznych decyzji.

rt 2023 07 186371 845705

Opracowanie systemu raportowania i analizy danych jest niezwykle korzystne dla menedżerów lokali gastronomicznych, ponieważ pozwala uzyskać konkretne i mierzalne informacje, które prowadzą do lepszych decyzji biznesowych. Zaawansowane wskaźniki i raporty dostarczają nie tylko aktualnych danych, ale również pozwalają prognozować i planować działania w dłuższej perspektywie. 

Rentowność, optymalne zapasy i grafiki

Raporty operacyjne są kluczem do zrozumienia, jak restauracja działa na co dzień. To proces, który pozwala zbierać i analizować istotne dane dotyczące naszej restauracji w określonych okresach lub w kontekście innych istotnych czynników. Dzięki temu zdobywamy cenne informacje, które pomagają zrozumieć nam, co wpływa na rentowność naszego lokalu, a co może ją obniżać. Analiza tych danych pozwala na wydajniejsze zarządzanie różnymi aspektami naszej działalności. Dzięki korzystaniu z raportów możemy np. optymalizować poziom zapasów, unikając zarówno niedoborów, jak i nadmiernego magazynowania. Możemy również śledzić i analizować wydajność pracy personelu, co pozwala nam zoptymalizować grafiki i przypisywać zadania w bardziej efektywny sposób. 

Przyjrzeć się menu

Ważnym aspektem raportowania jest również analiza naszego menu. Monitorowanie popularności poszczególnych dań i napojów pozwala zrozumieć preferencje klientów oraz określić, które pozycje w menu są bardziej opłacalne. Dzięki temu możemy dostosować naszą ofertę i wprowadzić zmiany, które przyczynią się do wzrostu sprzedaży. Tu ważna kwestia: czy wszystkie dostarczane dane są istotne? Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje oparte na ich analizie, musisz upewnić się, że informacje te są solidne i nie budzą wątpliwości. Opieranie się na niepewnych danych może przynieść wiele strat dla twojej firmy, szczególnie jeśli chodzi o długoterminową strategię biznesową. Dlatego tak ważne jest podnoszenie kompetencji dzisiejszych menedżerów. 

Koszty w restauracji

Aby w pełni docenić znaczenie raportowania, konieczne jest zrozumienie różnych kosztów występujących w naszej restauracji. W tym kontekście warto wyjaśnić pojęcia kosztów stałych i zmiennych. Koszty stałe to te wydatki, które pozostają stabilne niezależnie od zmiany skali działalności restauracji. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy obsługujemy małą czy dużą liczbę gości, pozostają one na stałym poziomie. Przykładem kosztów stałych mogą być opłaty eksploatacyjne, koszty utrzymania ochrony oraz ubezpieczeń, czynsz za lokal itp. W sytuacji, gdy firma zatrudnia personel na etat, oferując stałe wynagrodzenie – również kwalifikuje się to do kosztów stałych. Z kolei koszty zmienne to...Łukasz Maziarski. Chief executive oficer GastroInvest Group, pomagającej restauratorom osiągać wyższe zyski i satysfakcję z prowadzenia biznesu


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail