Poznaj metody zarządzania rentowną restauracją. Część I: Co to jest macierz BCG
 


 
w numerze

Poznaj metody zarządzania rentowną restauracją. Część I: Co to jest macierz BCG

Macierz BCG to narzędzie, które pozwala na ocenę rentowności produktów i usług na rynku. Została opracowana przez firmę Boston Consulting Group i jest wykorzystywana w wielu branżach. W gastronomii macierz BCG może być wykorzystana do optymalizacji menu i zwiększenia zysków.

rt 2023 07 995965 655174

W gastronomii wykorzystanie macierzy BCG może pomóc w ocenie opłacalności menu w restauracjach. Pozwala to na wybór tych pozycji, które przynoszą największe zyski. Dzięki temu można skupić się na nich i zwiększyć sprzedaż. 

Jak działa macierz BCG

Składa się ona z dwóch osi: wzrostu rynku i udziału w rynku. Produkty i usługi są umieszczane na macierzy w zależności od swojego udziału w rynku oraz wzrostu sprzedaży. Na podstawie umiejscowienia produktu lub usługi na macierzy można określić, czy dana oferta jest rentowna, czy też nie. Wpływ macierzy BCG na zarządzanie kosztami w branży gastronomicznej jest również bardzo duży. Umożliwia ona wybór tych produktów, które przynoszą największe zyski przy minimalnych kosztach. Można również zredukować koszty poprzez wycofanie z oferty produktów, które nie przynoszą zysków. Macierz BCG może być również wykorzystana jako narzędzie analizy konkurencyjności restauracji. Pozwala to na porównanie oferty menu z ofertą konkurencji i wybór tych pozycji, które zapewniają przewagę nad konkurencją. Dzięki temu można przyciągnąć więcej klientów, a to oznacza wzrost dochodu. Ponadto macierz BCG może być wykorzystana do oceny efektywności działań marketingowych w restauracjach. Pozwala to na określenie, które kampanie marketingowe przynoszą największe zyski i które należy zmodyfikować lub zrezygnować z nich. Wnioski płynące z wykorzystania macierzy BCG w gastronomii są jasne. Pozwala ona na optymalizację oferty menu, zwiększenie zysków i redukcję kosztów. Jest to narzędzie, które warto wykorzystać w zarządzaniu restauracją. 

Dlaczego macierz BCG jest ważna dla branży gastronomicznej

Macierz BCG to narzędzie, które umożliwia ocenę rentowności menu w branży gastronomicznej. Dzięki jej zastosowaniu menedżerowie restauracji, szefowie kuchni i właściciele lokali mają możliwość dostosowania oferty do potrzeb klientów, co może przynieść wzrost zysków. W branży gastronomicznej, jak w każdej innej dziedzinie biznesu, liczy się rentowność. Właśnie dlatego macierz BCG jest tak ważna dla restauracji....Sławek Głomski. Szkoleniowiec i konsultant w branży HoReCa. Founder Finanse w Gastronomii. Współwłaściciel ProfitManager.pl. Twórca Podcastu Gastronomicznego


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail