Kakao w nowej roli
 


 

Kakao w nowej roli

2023-10-22

Czekolada ma swoje  święto dziewięć razy w roku. A jej historia liczy już 7500 lat i wciąż powstają nowe rozdziały. Żeby nie wychodzić z kakaowego kręgu trzeba zasugerować dopisanie do takiego wykazu powiedzmy „Dnia  soplówki jeżowatej z wyciągiem z kakao”. Naukowcy bowiem wciąż odkrywają nowe możliwości zastosowań nasion kakowca. Z powodzeniem!

Zrzut ekranu 2023 10 22 o 00.58.49

 fot. materiał prasowy 

Majowie i Aztekowie specjalnie przygotowane kakao (pienisty napój czekoladowy łączyli z papryką chilii), nazwali napojem  bogów, a w XXI wieku, w  nowej koncepcji preparatowy duet jako suplement  może otrzymać miano kapsułek ratunkowych. Dostał nazwę LM (od lion’s mane, czyli lwia grzywa,  to inne określenia soplówki jeżowatej) + T (od teobrominy) i występuje pod marką MushUp.

Innowacyjny suplement spełnia potrzeby konsumentów, gdyż przede wszystkim poprawia nastrój, do tego podnosi poziom energii, poprawia pamięć i zwiększa koncentrację.
Polecany jest dla studentów oraz osób wykonujących pracę umysłową, ludzi starszych, osób odczuwających problemy z pamięcią i koncentracją. Jako wsparcie pacjentów przy chorobach neurodegeneracyjnych oraz w przypadku stanów lękowych i  zaburzeń nastroju.

 Aż trudno nie dopatrywać się powiązań  procesu opracowania  tego specyfiku z praktykami starożytnych mieszkańców Meksyku, którzy – jak w swojej książce podaje  Susana Osario Mrożek – byli wielkim znawcami ziół i grzybów leśnych („Meksyk od kuchni. Od Azteków do Adelity”).

Krąży informacja, że znany aztecki miłośnik czekolady, możnowładca Montezuma II każdego dnia wypijał dużą porcję czekolady, co dawało mu energię. A ziarna kakaowca były na wyposażeniu jego armii.

Czy zatem twórcy suplementu LM+T znaleźli inspirację u indiańskich zielarzy? Pytamy o to Jakuba  Pawłaszka,  kierującego krakowską firmą „Hydrostor”, należącą do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

 - Tak, zdecydowanie tak. Kultury Indian Ameryki Południowej były naszą inspiracją, w tamtych czasach kakao było tak ważne, że miało status środka płatniczego. 

Nawiązując do kakao, tego najpopularniejszego źródła teobrominy, to trzeba zauważyć, iż rzeczywiście jego właściwości zdrowotne bardzo cenili już Majowie i Aztekowie. Teobromnina poprawia nastrój, dlatego dobrze czujemy się po zjedzeniu czekolady. Bardzo zależało nam na stworzeniu naturalnego bezpiecznego produktu, który ma pozytywny wpływ na poprawę nastoju.  Małe dawki rozszerzają naczynia krwionośne mózgu, naczynia wieńcowe serca, a także te występujące w nerkach. Lepsze ukrwienie mózgu przekłada się z kolei na poprawę procesów myślowych. Teobromina wpływa “krzepiąco na umysł”, pobudza organizm i nasila procesy myślowe. Teobromina uważana jest za środek psychoaktywny z grupy stymulantów, czyli substancję pobudzającą ośrodkowy układ nerwowy. Efekt jej działania jest bardziej subtelny niż kofeina, dlatego przyjmowanie teobrominy nie wiąże się z pojawieniem nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak np. drżenie rąk czy bezsenność.

Ten leczniczy grzyb swoje fenomenalne właściwości prozdrowotne zawdzięcza obecności biologicznie aktywnych związków: polisacharydów, hericyn i erinacyn. Soplówka jeżowata wspiera proces leczenia depresji i zaburzeń nastroju. Wydaje się, że największy potencjał przeciwdepresyjny mają zawarte w niej bioaktywne związki indolowe . Obecnie uważa się̨, że soplówka jeżowata jest jednym z najskuteczniejszych remediów na tzw. mgłę̨ mózgową, która jest częstym powikłaniem po przebytej infekcji wirusem COVID-19. Soplówka sprawdza się doskonale także w przypadku problemów z pamięcią i koncentracją

 

 

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail