Specyfika działalności restauracji powoduje, że organizacja pracy ich pracowników odbiega od standardów w innych branżach. Rzadko w praktyce spotykamy lokale, których pracownicy mogą pracować od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Przepisy prawa pracy bynajmniej nie pomijają tych nietypowych potrzeb. Polski ustawodawca przewidział wiele systemów czasu pracy innych niż ten podstawowy, które restaurator może zastosować w celu prowadzenia działalności zgodnie z przepisami. Jednocześnie ich zróżnicowanie pozwala odpowiedzieć na konkretne potrzeby biznesowe. Oto sposoby organizacji czasu pracy, które mogą znaleźć zastosowanie w restauracji.
System podstawowy
– praca po osiem godzin dziennie i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Zwracam uwagę na słowa „przeciętnie”. Zastosowane w kodeksie pracy (k.p.) sformułowanie oznacza, że nie każdy tydzień pracy musi obejmować dokładnie pięć dni/40 godzin pracy. W ciągu ustalonego okresu rozliczeniowego tygodnie z sześcioma dniami pracy mogą być wyrównywane mniejszą liczbą dni pracy w innych tygodniach. WAŻNE Pracodawca zobowiązany jest ustalić z góry okres rozliczeniowy obowiązujący w zakładzie pracy (wskazując konkretnie nazwy miesięcy).
Zasadą jest czteromiesięczny okres rozliczeniowy. Przepisy przewidują w niektórych sytuacjach krótsze okresy rozliczeniowe, w innych możliwe jest ich wydłużenie nawet do 12 miesięcy. Jak widać, już podstawowy system czasu pracy pozwala na pewną elastyczność. Pracodawca musi jednak pamiętać o poszanowaniu prawa pracownika do tygodniowego odpoczynku. W każdym tygodniu pracownik musi mieć co najmniej jeden dzień wolny (obowiązkowy, co do zasady 35-godzinny tygodniowy odpoczynek reguluje art. 133 k.p.).
Zmianowy czas pracy
– w przypadku lokali...