Ciężar wina
 


 

Ciężar wina

2015-02-18

Czy wypijesz wino, które się nie sprzedaje? Nie? Zarządzaj stanem magazynowym wina w restauracji.

pws-rs-01-2015-54

Zarządzanie stanem magazynowym wina w restauracji jest jednym z najważniejszych tematów, jeżeli chodzi o rentowność naszego biznesu. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG, w 2015 roku udział sprzedaży alkoholi, a przede wszystkim wina, w gastronomi będzie znacznie rósł. Jest to spowodowane lepszymi nastrojami konsumenckimi oraz zmieniającymi się zwyczajami jedzenia. Oznacza to, że coraz więcej osób wybiera restauracje na spożycie podstawowych posiłków w ciągu dnia. Dla importerów oraz dystrybutorów wina lokale gastronomiczne służą bardzo często do promocji win ze swojego portfolio i wprowadzania nowości na polski rynek. Dla restauratorów jest bardzo ważne, aby klienci dostrzegali, że lokal angażuje się w działania marketingowe, zmienia kartę win oraz podąża za nowościami.

Wyważyć wino

Podstawowym obowiązkiem sommeliera jest dbałość o prawidłowy towar. W innym przypadku sami musimy zatroszczyć się o in and out z naszego magazynu oraz codziennie kontrolować jego stan. Zawartość magazynu nie może być za niska ani za wysoka. Jak więc to wyważyć? Należy pamiętać, że nie powinniśmy zostać bez wina, które sprzedawane jest jako tzw. house wine, czyli wino domowe. Z drugiej strony nie możemy zgromadzić zbyt dużo butelek wina, o którym wiemy, że ma bardzo krótki okres „przydatności do spożycia”. Jeżeli Beaujolais Nouveau nie trafi do kieliszków klientów w przeciągu dwóch tygodni od trzeciego czwartku listopada, czyli daty premiery, możemy być pewni, że trzeba będzie wino zużyć w kuchni do przygotowywania potraw lub po prostu spisać na straty w naszym remanencie. Otwarte wino, którego nie sprzedamy na kieliszki przez dany dzień, możemy przez kolejnych kilka dni wykorzystać w kuchni. Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego systemu do przechowywania otwartego wina, typu Coravin czy też maszyny Enomatic. System Coravin jest niestety dosyć kosztowny i jeszcze mało znany w Polsce. Jednak pierwsze restauracje już...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail