Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama

Wysokie cukiernictwo - tradycja w służbie innowacji

2015-12-14

"Najpierw poznaj tradycyjną recepturę i rolę każdego składnika w przepisie. Potem eksperymentuj!" - to zasada, którą kieruje się Mistrz Świata w Cukiernictwie Leonardo Di Carlo. Swoją maksymą włoski mistrz "zarażał" też polskich cukierników i szefów kuchni, którzy mieli okazję obejrzeć jego pokaz w Iławie.

 

 

ht 2015 11d 37

 

 

Di Carlo przyjechał do Polski na zaproszenie stworzonej przez ZT Kruszwica, Akademii Mistrza.

 

- Celem Akademii Mistrza jest promowanie zawodu cukiernika, ale także, a może przede wszystkim, podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wyjaśnia szefowa marketingu ZT Kruszwica, Katarzyna Noga. - Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejszy konsument jest bardzo wymagający. Oczekuje już nie tylko najwyższej jakości produktu. Chce być zaskakiwany, kuszony, dopieszczony - tłumaczy. - W ramach nowego cyklu Spotkania z Gwiazdą, zaprosiliśmy więc do nas Leonardo Di Carlo, człowieka, który cukiernictwo ma w swoim kodzie DNA, którego bez wahania można określić mianem cukierniczego alchemika, który rozkłada tradycyjne desery niemal na atomy. Dopiero gdy zdobędzie o nim szeroką wiedzę, zaczyna na jego bazie eksperymentować i tworzyć autorskie, zupełnie niezwykłe słodkości. Byliśmy więc pewni, ze spotkanie z tak dociekliwym i kreatywnym mistrzem, będzie dla naszych gości niezwykle inspirujące.

 

Spotkanie, które odbyło się pod koniec listopada w GrandHotelu Tiffi w Iławie, pokazało, że członkowie Akademii Mistrza mieli rację. Wybitni polscy cukiernicy i szefowie kuchni, zaproszeni na pokaz, byli oczarowani. - Miałem obawy, że pokaz, w którym nie będziemy aktywnie uczestniczyli, może być nudny. Tymczasem było to szalenie zajmujące. Bardzo mi się podobało - ocenił Paweł Małecki z cukierni Sowa z Bydgoszczy.

Nie mniej zadowolony był szef kuchni Hotelu Anders, Dariusz Struciński. - Szkolenie niezwykle inspirujące, świetne, dynamiczne. Przekaz mistrza Leonardo - fantastyczny - mówił po spotkaniu.

 

Na wspaniałej scenie GrandHotelu Tiffi włoski mistrz przygotował pięć wyśmienitych deserów. Cały czas prowadził też dialog z publicznością. Odpowiadał na pytania, tłumaczył, zachęcał do szukania własnych smaków. Dzięki współdziałaniu mistrza Leonardo i innego Włocha - Raffaele Derosa, który wcielił się w rolę tłumacza, kulinarny pokaz, zmienił się w prawdziwe widowisko.

- To nie była prezentacja, tylko najprawdziwsze show. Było wesoło, ciekawie, smacznie. Atmosfera była znakomita, a sam przekaz, treść - najwyższej jakości - ocenia Jacek Zięba z Kruszwicy.

 

Desery Di Carlo to smakołyki z najwyższej półki. Wpisują się w świat haute patisserie, czyli wysokiego cukiernictwa. Jednak mistrzowi nie zależy, by były kopiowane. To, czym chce się dzielić, to pragnienie rozwijania swojej pasji, poszukiwania nowych smaków, jednak w oparciu o wiedzę podstawową.

- Dla mnie cukiernictwo to nie tylko wyuczenie się receptur czy technik. Za tym wszystkim stoi kolejny świat, który należy poznać - świat nauki. Rozkładam wszystkie elementy na czynniki pierwsze, by poznać szczegółowo ich naturę. To nie tylko ułatwia dalszą pracę, ale otwiera nasz umysł na nowe koncepcje. Na nieskończoność koncepcji - wyjaśnia Di Carlo.

 

Desery Leonardo zachwyciły nie tylko cukierników. Pod ogromnym wrażeniem byli także szefowie kuchni. - Przez siedem lat istnienia Akademii Mistrza, blisko współpracujemy z branżą cukierniczą. Na rynek gastronomiczny dopiero wchodzimy, ale choćby po tym listopadowym spotkaniu, widzę, że łączy nas bardzo wiele i że możemy razem wiele zrobić - ocenia Katarzyna Noga. - W końcu deser to nie tylko specjalność cukiernika, ale także wizytówka dobrego kucharza. Kropka nad "i", którą stawia po wyśmienitym posiłku.

 


Komunikaty Branżowe
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności