Druga edycja Terra Madre Slow Food Festival Central Europe za nami
 


 
Druga edycja Terra Madre Slow Food Festival Central Europe za nami

2015-12-17

To jeden z najważniejszych dorocznych punktów w budowaniu tożsamości lokalnej, ochronie kuchni regionalnej i żywności, bioróżnorodności oraz integracji środowiska producentów i konsumentów. Wystawc zaprezentowali jesienną paletę płodów Matki Ziemi z Europy Środkowej, a także bogaty program pokazów kulinarnych i laboratoriów smaku.

 

rs 2015 11d 05

 

Druga edycja Terra Madre zgromadziła w Centrum Kongresowym ICE Kraków blisko 100 rolników, przetwórców i producentów, którzy przy akompaniamencie cygańskiej muzyki i dźwięków jazz bandu zaprezentowali swoje najlepsze produkty: owoce, ziarna, kasze, ryby, wędliny, sery, oleje, kiszonki, pieczywo, nalewki, soki, przetwory, piwa, wina oraz rękodzieło. Bogaty program towarzyszący części targowej, podzielony został na kilka modułów: pokazy kulinarne, laboratoria smaku podzielone na trzy sekcje: Zrób to sam!, Wszystkie kuchnie polskie oraz Wina dajcie, spotkania i debaty, wydarzenia kulturalne i pokazy dla dzieci.

 

Pokazy i laboratoria smaku

 

O tym, że dziedzictwo kulinarne i nowoczesna kuchnia mają wielokulturowy charakter, przypomniał uczestnikom cykl laboratoriów Wszystkie kuchnie polskie, w ramach którego Dżenneta Bogdanowicz opowiedziała o historii i jedzeniu polskich Tatarów, przygotowując pierekaczewnik i kołduny, Marcin R. Szulżycki, Bitos Hoang i Mateusz Suchecki podpalali kalmara i zrobili kimchi z jabłek, udowadniając przenikanie się kuchni polskiej z wietnamską, a członkinie krakowskiego Jewish Community Center Anna Gulińska i Kasia Leonardi przygotowali wspaniałe chanukowe potrawy, opowiadając o wzajemnych relacjach polsko-żydowskich zwyczajów kulinarnych. Podczas drugiej edycji głównym tematem wielu pokazów stały się ryby bałtyckie i słodkowodne – Jacek Krakowiak i Krzysztof Żurek zabrali nas w wędrówkę tropem troci wędrownej, a Dominik Narloch pokazał potencjał polskiego karpia wigilijnego. Podczas pokazów pojawiły się też smaki wykwintne, jak polski kawior (Agata Łakomiak – Antonius Caviar) oraz nieoczywiste, jak dorsz versus krowa polska czerwona (szefowie Rafał Niewiarowski i Adam Chrząstowski) lub śledź bałtycki versus polska owca górska (Marcin Sołtys i Mariusz Siwak). Cykl laboratoriów Zrób to sam zgromadził miłośników domowego pieczenia chleba (Piotr Chruścicki i Adam Piskorek), wyrobu wędlin (Zbyszek Aftaruk) i nalewek (Karol Majewski). Nie zabrakło też tematów związanych z deserami i doskonałą kawą.

 

Kolacje

Terra Madre Slow Food Festiwal odbywał się także w ośmiu restauracjach, gdzie najlepsi kucharze z restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska wraz z krakowskimi szefami kuchni skomponowali niezwykłe menu degustacyjne dedykowane Matce Ziemi. Gotowali dla Państwa najlepsi polscy kucharze: Sebastian Olma, Przemek Błaszczyk, Jacek Krakowiak, Janusz Fic, Przemek Kaproń, Dominik Narloch, Krzysztof Żurek, Rafał Niewiarowski, Adam Chrząstowski, Mariusz Siwak, Marcin Sołtys, Piotr Kwiatosz, Mateusz Turaj, Zbyszek Kmieć, Marcin Dudek, Agata Łakomska, Łukasz Cichy i wielu innych.

 

Wina dajcie

Niezwykła była tegoroczna selekcja win i cydrów serwowanych z Slow Wine Barze przy akompaniamencie Boba Jazz Band, z widokiem na Wawel. Ważnym punktem programu winiarskiej części Terra Madre był II Konkurs Młodych Win. O powracającej w Europie Środkowej, w tym także Polsce, tradycji produkcji win świętomarcińskich można było porozmawiać z producentami słoweńskich młodych win Pubec. Do konkursowej rywalizacji zgłoszono 67 doskonałych win, a laury przyznano producentom z Polski i Słowenii. Dużo emocji wzbudziły także spotkania z sekcji Wina Dajcie. O trzech najważniejszych winiarskich regionach Węgierskich opowiadali producenci z Egeru i Badacsony. O kaukaskich dzikich winach z kwewri mówił Paweł Woźniak z Krakó Slow Wines. Winiarskia część imprezy nie została jednak zdominowana przez mężczyzn – filozofia wytwarzania win naturalnych została zaprezentowana przez przedstawicielki płci pięknej Martę Wille-Baumkauf i Lodovicę Lusenti.

W programie znalazły się panele poświęcone nowej fali w winiarstwie z regionu Moraw oraz nowemu obliczu win Bułgarskich i Rumuńskich. Mocna reprezentacja włoskich winiarzy została także zaakcentowana w programie degustacją pionową jednego z największych białych win włoskich – dłogowiecznego Timorasso oraz wielu innych autochtonicznych szczepów z Italii. Nie zabrakło też polskiego chmielu i cydru, oraz rodzimych winiarzy – debiutującej na winiarskiej scenie rodziny Turnauów. O winach swojego życia opowiadali również podczas debat artyści, biznesmeni i znane osobistości.

 

Gwiazdy – debaty i spotkania

Miłośnicy kuchni Roberta Makłowicza mieli okazję zdobyć egzemplarz C.K. Kuchni z podpisem autora. Robert Makłowicz i Piotr Bikont rozmawiali także o przemianach w polskiej gastronomii. Równie dużą atrakcją było dla mieszkańców Krakowa spotkanie z Wojciechem Nowickim, krytykiem kulinarnym od lat wywierającym wpływ na kształt krakowskiej sceny restauracyjnej. Pomiędzy stoiskami wystawców fani polskiej edycji Top Chefa mogli spotkać także gwiazdy programu (Sebastian Olma, Przemek Błaszczyk, Rafał Niewiarowski).

 

– Zorganizowanie tak dużej i różnorodnej w formie imprezy skupionej wokół Matki Ziemi, to trudne zadanie, któremu nikt w tej części Europy jak na razie nie sprostał. Dlatego dziękuję wszystkim wystawcom, delegatom z 12 krajów, wszystkim odwiedzającym za przybycie do ICE Kraków Congress Centre w ostatni weekend. Sukces jest tym większy, że zorganizowaliśmy tę imprezę bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego – jak się okazuje, pokłady pozytywnej społecznej energii w Polakach są wciąż duże. Mam nadzieję, że za rok w podobnej formule spotkamy się w Krakowie – powiedział Jacek Szklarek, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

 

 

 

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail