Lojalność klientów? Największa w gastronomii
 

 
Lojalność klientów? Największa w gastronomii

2016-04-12

Kekemeke to polska aplikacja pozwalająca na trzymanie w telefonie „wirtualnych pieczątek” programów lojalnościowych wielu lokali gastronomicznych i usługowych z kilku branż. Firma zbadała ostatnio kwestię lojalności klientów w Polsce – okazuje się, że największą cieszą się restauracje, bary i kawiarnie. Ale to niejedyne ciekawe wnioski.

rs 2016 04ah 04

Z przeprowadzonego w lutym na próbie prawie 3 tys. respondentów badania wynika, że aż 60 proc. wiernych klientów to klienci restauracji i barów. Co czwarty badany najchętniej wraca do ulubionego fryzjera, a jedynie 10 proc. do kawiarni. Nie zmienia to faktu, ze trzy czwarte badanych najchętniej eksperymentuje właśnie z restauracjami, a kolejne 17 proc. chętnie pójdzie do nowej kawiarni tylko dlatego, że jej nie zna.

Autorzy badania zapytali także, jakie nagrody cieszą się największym zainteresowaniem członków programów lojalnościowych. Okazuje się, że chętniej przyjmujemy prezenty rzeczowe, najlepiej – tej samej natury co kupowane najczęściej produkty. Jeśli więc klient często je hamburgera, ucieszy go dziesiąty hamburger gratis. Co więcej, będzie on znacznie bardziej zadowolony z tego rodzaju prezentu, niż gdyby na każdy posiłek dostawał 10 proc. rabatu – choć w kalkulacji wychodzi na to samo. – To zgodne z naszymi obserwacjami, dlatego właśnie tego rodzaju nagrody doradzamy naszym partnerom – mówi Adam Zajdzik z Kekemeke. Rabaty interesują mniej więcej co czwartego użytkownika programu, zaś punkty wymieniane na nagrody lubi tylko co dziesiąty.

Kekemeke samo w sobie ma świetne oceny – zadano bowiem pytanie, jak często jego użytkownicy zbierają wirtualne pieczątki. Okazało się, że połowa respondentów używa aplikacji ok. raz w miesiącu, a pozostała połowa dzieli się po równo między tych, którzy robią to częściej i rzadziej. Aż dwie trzecie ankietowanych zaznaczyło, że odkąd używają aplikacji, częściej bywają w miejscach, w których można zbierać wirtualne znaczki. 87 proc. użytkowników aplikacji nie używa żadnej innej.

– Średnia żywotność „stałego” klienta to rok, a na przestrzeni tego roku gość odwiedza nasz lokal średnio siedem razy – podkreśla Tomasz Bucholc z Kekemeke. – Dobrze zorganizowany program lojalnościowy potrafi zwiększyć tę customer lifetime value ­– zaznacza.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail