World Class: osiemnastu odpadło na umami
 


 


World Class: osiemnastu odpadło na umami

2016-04-21

Krajowe eliminacje do konkursu barmańskiego World Class Competition 2016 są już na półmetku. Do finałowej dwunastki World Class Poland zakwalifikowała się mocna reprezentacja barmanów z sześciu miast: Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Kto zdobędzie przepustkę na światowe zawody w Miami? O tym przekonamy się w czerwcu.

rs 2016 04c 37

Polscy barmani po raz drugi rywalizują w eliminacjach do światowego konkursu World Class Competition. Po dwóch zjazdach szkoleniowo-kwalifikacyjnych grupa top 30 zmniejszyła się do 12 zawodników, którzy w czerwcu zmierzą się o tytuł Barmana Roku World Class Poland 2016. Zwycięzca jesienią wyjedzie do Miami. Tam stanie w szranki z 60 najlepszymi barmanami świata.

Finałową dwunastkę wyłoniło jury, w którego skład weszli finaliści ubiegłorocznej, światowej edycji konkursu – Vitezslav Cirok z Czech i Jurgen Nobels z Belgii oraz koordynatorzy World Class Poland. – Świetny debiut Mateusza Szuchnika w World Class Competition 2015 rozbudził nadzieje na sukces w kolejnej edycji konkursu. Po wyłonieniu top 12 obiecujemy sobie jeszcze więcej! Ostatni boot camp pobił rekord – umiejętności uczestników skoczyły zarówno wobec pierwszego zjazdu, jak i całej pierwszej edycji – powiedział Łukasz Piwowarczyk, koordynator Diageo Reserve World Class Poland.

O bilet do Miami rywalizują barmani z Łodzi i Krakowa – po 3 finalistów, Warszawy i Wrocławia – po 2 kandydatów oraz reprezentanci Gdańska i Poznania. – Drugi boot camp mocno przetasował ran-king barmanów. Uczestnicy wzięli sobie do serca rady Mateusza Szuchnika i światowych ambasadorów konkursu. Każda kolejna konkurencja potrafi zmienić szanse barmanów, dlatego wielkie emocje będą towarzyszyć nam do ostatnich chwil finału – dodała Katarzyna Woods, koordynatorka Diageo Reserve World Class Poland.

Drugi półfinałowy zjazd pod hasłem Cuisine Meats Cocktails odbył się w Szkockim Ranczo k. Naruszewa. Inspiracją programu był smak umami – jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka, wyodrębniony w 2000 r. i opisywany jako „rosołowy” lub „mięsny”. Przed eliminacjami do top 12 zawodnicy uczestniczyli w warsztatach i pokazach, zdobyli wiedzę o smakach i technikach przygotowywania koktajli na bazie esencji z mięsa. Wykorzystają ją w krajowym finale, w konkurencji Cuisine Meats Cocktails.

Finał World Class Poland 2016 odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Barmani będą musieli wykazać się wiedzą w dziedzinie miksologii, tj. sztuki przygotowywania koktajli, znajomością historii alkoholi oraz kultowych koktajli, kreatywnością i wyczuciem w dopasowywaniu koktajli do różnych okazji i epok (Retro, Disco-Future), sprawnością i tzw. hospitality. Wszystkie te kompetencje liczą się również w globalnym finale.

 

Kto znalazł się w top 12 World Class Poland 2016?

GDAŃSK: Krzysztof Rathnau – Flisak '76

KRAKÓW: Dominik Ubysz – Le Scandale, Tomasz Źródłowski – Mercy Brown, Jan Kachniarz – Enoteka Pergamin

ŁÓDŹ: Bartłomiej Wójcik – Foto Cafe 102, Dominik Krzewiński i Mateusz Rosiński ­– Restauracja Bawełna

POZNAŃ: Arkadiusz Prunesti – Hotel Blow Up Hall 5050

WARSZAWA: Dominik Mazur i Paweł Rodaszyński – El Koktel

WROCŁAW: Krzysztof Musielak – Szklana Ćma, Szymon Duszkiewicz – Cafe Bar Monopol

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail