Przy wspólnym stole
 


 Przy wspólnym stole

Stół socjalny to jeden z wyrazistych trendów gastronomii w Polsce ostatnich lat. Choć ma też swoich zagorzałych przeciwników, to jednak przyjął się, o czym świadczy chociażby liczba restauracji, które przyjęły to rozwiązanie. Co stoi za sukcesem dużego stołu?

rs 2016 10dd 28

  Restauracje to nie miejsce jedzenia, ale miejsce spotkań – taki sposób myślenia spotyka się coraz częściej u restauratorów, którzy zakładają nowe lokale, podążając za trendami. Wiadomo zresztą nie od dziś, że obecne pokolenie konsumentów – millenialsi – lubią być samotni w tłumie. Hotelarze przebudowują swoje lobby tak, by z poczekalni do recepcji stało się wspólną przestrzenią dla podróżnych chcących odpocząć albo popracować z komputerem. Odpowiednikiem tego trendu w gastronomii są nieformalne, otwarte knajpki, bardzo często wyposażone w duży stół – tak zwany socjalny. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Jedni twierdzą, że doskonale wypełnia swoje funkcje, inni, że to pomysł dla samotnych świrów zagadujących innych i podpatrujących im zawartość talerza. Jednak zazwyczaj znajduje swoich zwolenników wśród klientów knajp i w związku z tym zostaje na stałe. 

Serce lokalu

Do wprowadzenia stołu socjalnego do Polski przyznaje się Justyna Kosmala z Charlotte. – Podpatrzyłam ten pomysł za granicą, ale trudno mi powiedzieć gdzie. Może w San Francisco, gdzie mieszkałam, były też w Brukseli. Ale chodziło mi też o domową atmosferę, o spotkanie przy stole – mówi. Jacek Ferenc, manager restauracji Wspólny Stół w Poznaniu, przyznaje Charlotcie palmę pierwszeństwa. – Charlotte jest prekursorem idei, ale w Warszawie jest trochę inna kultura spotkań, ludzie są nieco bardziej otwarci. W Poznaniu to dopiero raczkuje – stwierdza. Wspólny Stół to restauracja prowadzona przez spółdzielnię socjalną założoną przez dwa stowarzyszenia wywodzące się z...Przemysław Bociąga

Restauracja 5/2016, STYL & DESIGN
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail