Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Warto rozmawiać z zespołem

Wszyscy narzekamy na to, że pracownicy restauracji odchodzą z pracy. Oczywiście to częsty problem, ale może poszukać części winy po swojej stronie? Czy naprawdę rekrutując i postępując z pracownikami, kierujemy się dobrem zespołu? Czy inwestujemy odpowiednio – niekoniecznie pieniądze – w stabilność drużyny?

rs 2016 11hj 37

  Obok kosztów pracy najgorętszym tematem spotkań restauratorów i inwestorów jest temat personelu. Skąd brać ludzi do pracy, skoro rekrutację trzeba prowadzić właściwie cały czas? Ludzie nieustannie odchodzą i trzeba szukać nowych... No właśnie, czy personel rzeczywiście odchodzi cały czas? Czy może jednak są sposoby, by ich zatrzymać i zbudować silną drużynę? Większość restauratorów niestety postanowiło przyjąć, że na rynku pracy po prostu jest, jak jest. Tymczasem w restauracji Salto drużyna wieczornej à la carte, którą poznałem dwa lata temu, przychodząc tam jako manager, nie straciła żadnego pracownika. Jedyne zmiany to zwiększanie drużyny wraz ze wzrostem biznesu. Jedyne, co się zmieniło to jakość ich pracy, która nieustannie rośnie. Ale zacznijmy od początku. 

Szukaj potencjału, nie umiejętności

Co jest ważniejsze – jakich ludzi zatrudnisz czy jak ich wytrenujesz? Odpowiedź brzmi: 75 proc. sukcesu leży po stronie treningu. Nie szukaj ludzi, którzy już umieją wszystko. Szukaj potencjału. Zastanów się przez chwilę, w jaki sposób zatrudniasz ludzi do swojego lokalu. Najczęściej jest tak: zadajemy kilka fachowych pytań, rozmawiamy chwilę po angielsku, uwielbiamy także pytać, dlaczego właściwie kandydat odpowiedział na nasze ogłoszenie. Odpowiedź na pytanie „Czy to właściwy kandydat?” leży jednak gdzie indziej. Sprawdź na przykład, czy twój przyszły pracownik ma poczucie humoru. To jest kluczowe! Jak inaczej miałby sobie poradzić, gdy pójdzie coś nie tak? Co innego bardziej decyduje o jakości doświadczenia w twojej restauracji, jeśli nie poczucie humoru twojej obsługi? Ważniejsze od tego, ile osoba umie jest to, jak się odnajdzie w drużynie, którą prowadząc rozmowę reprezentujesz. Najważniejsze w rekrutacji jest, byśmy my wiedzieli, czego szukamy, a także byśmy dokładnie potrafili to...Paweł Kałużny. Dyrektor gastronomii w hotelu Rialto, właściciel firmy doradczej fboom.pl, doradca i trener dla Hotel Media Group; w przeszłości związany z otwieraniem hoteli dla Hilton Worldwide w Polsce i za granicą.

Restauracja 6/2016, NARZĘDZIA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności