Koniec jajek z chowu klatkowego w Accorze coraz bliżej
  


Koniec jajek z chowu klatkowego w Accorze coraz bliżej

2017-01-04

Drób hodowany tą metodą jest po prostu niskiej jakości – przekonują przedstawiciele sieci. Ale elementem tych działań jest też komponent wizerunkowy.

 

W kwietniu 2016 r. grupa AccorHotels zobowiązała się, że do roku 2020 wszystkie jajka podawane w jej hotelach, zarówno w całości, jak i w postaci płynnej, będą pochodziły z chowu na wolnym wybiegu, o ile można je nabyć w danym kraju. Realizując to zobowiązanie, grupa podjęła współpracę z organizacją Humane Society International, by wspólnie określić odpowiedzialne źródła zaopatrzenia – zwłaszcza w regionach, gdzie odpowiednie łańcuchy dostaw nie istnieją, są trudne do znalezienia albo dopiero powstają. Do roku 2020 AccorHotels całkowicie wyeliminuje jaja z chowu klatkowego ze swoich łańcuchów dostaw na rynkach europejskich oraz na pozostałych rynkach, gdzie zezwala na to prawo i lokalne zasady certyfikacji, proces ten potrwa do 8 lat.

 

– Naszą ambicją jest podnoszenie jakości posiłków podawanych klientom – wyjaśnia Amir Nahai, dyrektor generalny działu Food & Beverage w grupie AccorHotels. – Służy temu między innymi nasza Karta zdrowej i zrównoważonej żywności. I choć koncentrujemy się na zdrowiu gości, równie dużą wagę przywiązujemy do uczciwego handlu z rolnikami, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. Dlatego też rozpoczynamy współpracę z Humane Society International.

 

Grupa AccorHotels prowadzi działania na rzecz wyeliminowania chowu klatkowego poprzez swoje działy zakupów oraz Food & Beverage na całym świecie. Obecnie z wolnego wybiegu pochodzą wszystkie jaja podawane w jej hotelach w Austrii i Szwajcarii oraz ponad 60 proc. jaj w Niemczech i we Francji. Natomiast, w Grupie Hotelowej Orbis, która jest głównym partnerem AccorHotels w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, restauracje Novo2, Winestone, ibis Kitchen i restauracje hotelowe à la carte już od kilku miesięcy nie serwują jajek z chowu klatkowego.

 

– Ta decyzja jest wyjściem naprzeciw realnym oczekiwaniom wielu klientów. Osoby dbające o to, co mają na talerzu nie akceptują jajek z nr 3. Chów klatkowy jest po prostu nieetyczny i wzbudza wiele kontrowersji, a drób i nabiał pochodzący z tego typu hodowli jest zwyczajnie niskiej wartości – tłumaczy Paweł Anders, manager restauracji Winestone i Novo2 w hotelach Mercure i Novotel Grupy Orbis.

 

Wycofanie się z zakupu jajek z chowu klatkowego jest jednym z elementów wprowadzanej od kwietnia 2016 roku „Karty Zdrowej i Zrównoważonej Żywności” w hotelach AccorHotels i Grupy Orbis, która ma na celu zaoferowanie gościom hotelowym nie tylko zdrowej żywności, dodatkowo pochodzącej ze zrównoważonych upraw i hodowli, ale ma również na uwadze aktualne wyzwanie, jakim jest ograniczenie marnotrawstwa żywności na całym świecie. „Karta Zdrowej i Zrównoważonej Żywności” jest częścią programu zrównoważonego rozwoju Planet 21.

 

– Decyzja Orbisu stawia firmę w pozycji pionierów zmian na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych zarówno na polskim, jak i światowym rynku. Liczymy, że pozostałe firmy postanowią wziąć z nich przykład i wprowadzić podobne zmiany również u siebie – dodaje Marta Cendrowicz ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, które jest częścią międzynarodowej koalicji Open Wings Alliance, z którą Grupa Orbis współpracuje lokalnie.

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail