Liczy się autentyczność
 


 


Liczy się autentyczność

2017-02-19

Restaurator, który schlebia gustom gości, kroczy prostą drogą ku przepaści. „Ich należy bowiem uświadamiać nie onieśmielając przy tym”, mówi dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz, który za kilka miesięcy otwiera w Krakowie własne bistro.

rs 2017 01c 04

Otwierając restaurację opartą o kuchnię nie tak popularną w Polsce jak włoska czy chińska podejmuje się większe ryzyko biznesowe?

Zacząć należy od tego, że w Polsce jest bardzo dużo restauracji włoskich, ale 90 proc. z nich nie ma w zasadzie nic wspólnego z kuchnią włoską. To, że ktoś sobie napisze na szyldzie pizza czy spaghetti, nie znaczy, że podaje coś włoskiego. Pizza jest bowiem zazwyczaj plackiem np. z ananasem podobnym do tych sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych, a spaghetti makaronem z dodatkiem ketchupu. Takie lokale to efekt powszechnego wyobrażenia o kuchni włoskiej. Chińskie restauracje w naszym kraju można policzyć na palcach jednej ręki, reszta to miejsca à la chińskie czy wietnamskie. Mieszkańcy tych krajów doskonale adaptują się do lokalnych warunków, więc jak pójdzie się do takiej restauracji to w cenę drugiego dania wliczona jest surówka z kapusty. W Chinach ani Wietnamie tego się oczywiście nie uświadczy. A wracając do pytania, każda kuchnia ma szanse powodzenia, jeśli jest autentyczna.


Z tą autentycznością to jednak u nas nie jest najlepiej.

To prawda. Jadąc niedawno przez Podhale widziałem mnóstwo billboardów z napisami w stylu „kuchnia regionalna – pizza z pieca opalanego drewnem”. Przecież to jakiś żart. Nigdy bym się tam nie zatrzymał. Na całym świecie jest jednak grupa ludzi, która lubi tylko te piosenki dobrze znane, więc oni zawsze skuszą się na coś takiego. Należy jednak zauważyć, że świadomość kulinarna w Polsce wzrosła. Prawdziwym magnesem przyciągającym coraz liczniejszych świadomych klientów są kuchnie regionalne. Wszelkie mody mają umiarkowane znaczenie, liczy się właśnie autentyczność i smak tego, co się podaje.

 Cały wywiad można przeczytać w najnowszym numerze dwumiesięcznika "Restauracja".

 
Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail