500+ wybiórczo uderza w gastronomię
 
 
500+ wybiórczo uderza w gastronomię

Nowe świadczenie wychowawcze sprawiło, że rąk do pracy brakuje w lokalach działających sezonowo oraz tych mieszczących się na prowincji. Problemu z rekrutacją personelu nie mają natomiast restauratorzy z dużych miast. To jednak niebawem może się zmienić.

 

 rs 2017 02q 24

 

  Wsparcie finansowe udzielane rodzinom z dziećmi w ramach rządowego programu 500+ wpływa wydatnie na poprawę ich sytuacji materialnej. Dodatkowe środki przeznaczane są często na cele konsumpcyjne, czego dowodzą m.in. rosnące obroty sklepów i wyższa frekwencja w restauracjach. Jednak badania przeprowadzone przez Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA sugerują, że efektem wprowadzenia nowego świadczenia wychowawczego w dłuższym okresie będzie ograniczenie aktywności zawodowej wśród rodziców o około 235 tys. osób. Z pracy zrezygnuje około 25 tys. rodziców samotnie wychowujących dzieci i ponad 200 tys. osób pozostających w związkach małżeńskich – w dużej mierze tych, w których obecnie pracuje oboje rodziców. Na rezygnację z zatrudnienia decydować się będą głównie kobiety, osoby z niższym lub średnim wykształceniem oraz osoby mieszkające w miastach do 100 tys. mieszkańców i na wsi.

Program zniechęci do aktywności zawodowej zarówno rodziców w rodzinach 3+, jak i tych z jednym i dwójką dzieci. Oszacowana przez ekspertów CenEA skala spodziewanych efektów reformy 500+ sugeruje istotny wpływ programu na polski rynek pracy i powiązany z tym potencjalny wzrost kosztów programu w wyniku spadku dochodów podatkowych i składek obecnie pracujących rodziców. – Coraz więcej badań międzynarodowych wskazuje, że realizacja głównego deklarowanego przez rząd celu, czyli długookresowego wzrostu w poziomie dzietności, wymaga tego, by finansowa pomoc rodzicom szła w parze z ich zaangażowaniem na rynku pracy i stabilnością zawodową. Obecna struktura pomocy finansowej rodzinom nie uwzględnia tych aspektów w wystarczający sposób – przyznaje dr hab. Michał Mysk, dyrektor CenEA. Dzisiejsza rezygnacja z pracy osób w wieku produkcyjnym przełoży się także na ich niższe prawdo podobieństwo zatrudnienia w przyszłości, a w dłuższym okresie będzie miała również konsekwencje dla wysokości ich przyszłych emerytur. Rafał Skórski

Restauracja 1/2017, TEMAT NUMERU
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail