Wakacyjny savoir vivre
 








Wakacyjny savoir vivre

2012-07-16

Sezon urlopowy w pełni. Choć odległe destynacje są coraz popularniejsze wśród Polaków, zwyczaje obowiązujące w egotycznych krajach, nadal zaskakują rodzimych turystów. ERV podpowiada jak bezpiecznie uniknąć niezręcznych sytuacji podczas podróży.


Spiesz się powoli


Jedni mówią, że punktualność jest grzecznością królów, inni, że cnotą nudziarzy. Bez względu na własne przyzwyczajenia warto dostosować się do zwyczajów panujących w danym miejscu. W większości przestrzeganie umówionej godziny jest w dobrym tonie i oznacza szacunek dla gospodarzy, jednak w krajach basenu Morza Śródziemnego takich jak Grecja, Hiszpania czy Włochy nie należy przywiązywać specjalnej wagi do czasu. Kilkunastominutowe spóźnienie jest na porządku dziennym, co więcej w godzinach popołudniowych należy spodziewać się, że niektóre restauracje, sklepy, a nawet urzędy przestają funkcjonować na czas sjesty. Ciekawym przykładem jest Cypr, gdzie godzina 15 w środę oznacza koniec pracy dla sklepów, a początek dla służb publicznych.



Jak oni się witają


Innym znamiennym przykładem różnic kulturowych jest sposób powitania. W niektórych krajach nie wystarczy uścisk dłoni, warto znać tytuł osoby, z którą się witamy. Taki zwyczaj obowiązuje między innym w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Zdecydowanie bardziej żywiołowo witają się Włosi czy Hiszpanie. Uściski przy pierwszym spotkaniu niektórych mogą zaskoczyć, a nawet zdezorientować. Taka wylewność bywa też mylnie odbierana przez turystów przybywających np. w Egipcie. W wielu krajach arabskich mężczyźni trzymają się za ręce w geście przyjaźni i z podobną serdecznością witają się, włącznie z pocałunkami i poklepywaniami. W przypadku kobiet nie należy pozwalać sobie na taką poufałość. Miejsce kobiety w świecie islamu jest jasno określone, przez co nietaktem może być podanie ręki nawet w relacji biznesowej. Jeszcze bardziej radykalnie do statusu kobiet podchodzą hindusi. Nawet turystyki powinny przestrzegać surowych zasad obowiązujących podczas powitania. Właściwy jest skromy strój i bierna postawa. W przypadku poznawania rodziny, ważne jest by nie głaskać dzieci po głowie, gdyż według hinduskiej kultury, tam znajduje się siedziba duszy.


„Bezpieczny wypoczynek to nie tylko właściwie dobrana polisa ubezpieczeniowa, ale i znajomość kraju, do którego zamierzamy się wybrać. – mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce – Nikt nie chce się narazić na niebezpieczeństwo konfliktu z lokalną ludnością czy problemy wynikające z nieporozumień.”

 


Co kraj to obyczaj – uniwersalna prawda


Przyczyną takich nieporozumień może być także brak znajomości panujących zwyczajów. Niemiłym zaskoczeniem dla rodzin z dziećmi może być wiadomość, iż na niektórych włoskich plażach obowiązuje zakaz kopania dziur i budowania zamków z piasku. Z kolei niemieckie plaże dla naturystów restrykcyjnie przestrzegają by nie pojawił się tam nikt w ubraniu. Pamiątką z plaży są przeważnie muszle i kamienie. Niewielu wie o tym, że wywiezienie takiego suweniru z Egiptu, Turcji czy Malediwów może grozić wysokim mandatem. Jedynym sposobem na zabranie ze sobą choć kawałka natury, jest kupienie go w sklepie.


Robienie zakupów w większości krajów arabskich, gdzie życie toczy się na bazarach i targowiskach, jest jak rytuał. Targowanie to konieczność nie tylko jeśli cena jest niebotycznie wysoka, lecz także kwestia honoru. Negocjowanie i rozmowa z lokalnymi handlarzami, choć obfituje w emocje, świadczy o szacunku dla sprzedawcy. Warto przy tym być dość nieustępliwym i uzbroić się w cierpliwość.

Korzystając z uroków wakacyjnego wypoczynku, powinniśmy być świadomi nie tylko różnic kulturowych, lecz także odmiennych zwyczajów w zakresie podstawowych czynności.

„Wyjeżdżając na wakacje warto zapoznać się z podstawowymi informacjami udostępnianymi np. przez ambasady.” – tłumaczy Beata Kalitowska – „Kwestie dotyczące leczenia za granicą i ewentualnych kosztów z tym związanych często zaskakują turystów,. Szczególnie w przypadku wyjazdów do państw, w których ceny są na podobnym poziomie, jak choćby w Bułgarii, możemy mieć przekonanie, że również opieka zdrowotna działa podobnie. Nie zawsze jest to prawdą. W każdym państwie opieka zdrowotna funkcjonuje trochę inaczej, o czym najbardziej dotkliwie można przekonać się w krajach strefy euro jeśli nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia.” - konkluduje Beata Kalitowska.

Choć gafy popełnione na urlopie najdłużej zapadają nam w pamięć i są okazją do tworzenia anegdot opowiadanych znajomym, w myśl powiedzenia podróże kształcą, warto zapamiętać z nich coś więcej.


Polecamy
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail