Pomorze będzie jeszcze bardziej „Russian Friendly”
 








Pomorze będzie jeszcze bardziej „Russian Friendly”

2013-12-22

Produktowa kampania reklamowa w obwodzie kaliningradzkim, rosyjskojęzyczny portal z ofertą Pomorza oraz certyfikat potwierdzający, że hotel, restauracja czy klinika są przygotowane do obsługi Rosjan – to główne założenia oryginalnego projektu, który już od wiosny ma jeszcze bardziej wypromować pomorskie firmy i instytucje w obwodzie kaliningradzkim.

FOTO_4

Projekt „Russian Friendly” jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Pomorzem sąsiadów z Kaliningradu. Odkąd obowiązują przepisy o Małym Ruchu Granicznym (MRG), w obwodzie zapanowała moda na Polskę, a zwłaszcza na Pomorze. Z projektu „Russian Friendly” mają skorzystać obiekty turystyczne, gastronomiczne, branża rozrywkowa, rekreacyjna, handlowa, kliniki zdrowia i urody, a także samorządy. Słowem wszyscy, którzy w rywalizacji o bogatych turystów z Rosji chcą dać się poznać w obwodzie kaliningradzkim jako miejsca przyjazne przyjeżdżającym stamtąd klientom i turystom.

Program „Russian Friendly” wypromuje w Rosji konkretne obiekty handlowe i produkty turystyczne Pomorza. Jego koordynacją zajmuje się Fundacja „Polska Friendly”, pomysłodawca projektu, przy wsparciu i zaangażowaniu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz mniejszości rosyjskiej w Polsce. Patronem honorowym programu jest Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wychodzimy naprzeciw Rosjanom

- Po wprowadzeniu MRG Rosjanie są jedną z najliczniejszych grup odwiedzających Pomorze - mówi Krystyna Hartenberger-Pater, dyrektor biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT). - W ciągu ostatnich miesięcy dostrzegliśmy też zmianę ich motywacji przyjazdowych. Nie chodzi już tylko i wyłącznie o zakupy, ale również o wypoczynek. Zaczynają zwiedzać region, korzystają z bazy rekreacyjnej, chętnie biorą udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Coraz więcej firm dostrzega potencjał tej grupy odbiorców i wprowadza specjalne rozwiązania ułatwiające pobyt Rosjanom. Dlatego chcemy zaprosić te firmy do współpracy, zintegrować i „opakować” ich ofertę w spójną strategię reklamową aby dalej wypromować w obwodzie kaliningradzkim.

Stopień przygotowania branży jest dość zróżnicowany dlatego projekt zakłada wprowadzenie kryteriów doboru partnerów do akcji. Aby dostać się do elitarnego grona i zdobyć certyfikat „Russian Friendly” wystarczy spełnić cztery z dziesięciu praktycznych kryteriów. Ma to zagwarantować, że firma posługująca się znakiem „Russian Friendly” jest w pełni przygotowana do obsługi klientów z Rosji. Obowiązkowe punkty to rosyjskojęzyczny personel i strona internetowa po rosyjsku. Pozostałe wymagania można wypełnić dobrowolnie (są na stronie projektu russian-friendly.org.pl).

Nabór uczestników właśnie się rozpoczął i potrwa do końca lutego. Z początkiem marca informacje o usługach i produktach konkretnych firm lub marek trafią na specjalny rosyjskojęzyczny portal russian-friendly.pl. Każda certyfikowana firma i instytucja będzie tam miała indywidualną prezentację, zawierającą konkretne oferty, ceny, rabaty i atrakcje dla Rosjan.

Informacje będą też promowane na portalu vkonakte.ru, rosyjskim odpowiedniku Facebooka. Dodatkowo w największych mediach kaliningradzkich 1 marca ruszy kampania reklamowa. Stanie się to na tydzień przed bardzo ważnym w Rosji Dniem Kobiet, który – jak pokazał ten rok – nasi sąsiedzi wykorzystują na masowe i rodzinne wyjazdy, głównie do Polski.

Pozytywne emocje wspierają gospodarkę

- Bardzo cieszy mnie fakt, że polsko-rosyjskie, sąsiedzkie relacje w strefie MRG układają się wręcz wzorowo - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego pomorskiego. - Jestem przekonany, że projekt „Russian Friendly” zintensyfikuje tę współpracę i przyniesie wymierne korzyści . Po pierwsze wypromuje ofertę Pomorza i przyczyni się do poprawy sytuacji przedsiębiorców z naszego regionu. Drugi walor to korzyści wizerunkowe: Pomorze będzie jeszcze bardziej kojarzone w obwodzie kaliningradzkim jako miejsce słynące z gościnności, gdzie Rosjanie są mile widziani i ciepło przyjmowani.
Podobnego zdania jest Artiom Bologov, prezes mniejszości rosyjskiej w Polsce:- Sądzę, że projekt „Russian Friendly” wzbudzi w Rosji ogromne zainteresowanie - ocenia. - Pozytywne emocje to najskuteczniejsze narzędzie promocyjne. Rosjanin, który poczuje się w danym miejscu w Polsce komfortowo, z pewnością opowie o tym znajomym, poleci to miejsce na zakupy czy wypoczynek. Obiekt oznaczony „Russian Friendly” na pewno będzie miał przewagę nad konkurencją. Zwłaszcza że klienci z Rosji nie należą do oszczędnych. Jeśli coś wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, płacą za to chętnie i dużo. To dobre posunięcie nie tylko z gospodarczego punkty widzenia.

Siła emocji i spójnego przekazu

- Projekt „Russian Friendly” to głównie niezbędnik informacyjny rosyjskiego turysty na Pomorzu, ale równie ważny jest pozytywny przekaz, który ma podbić serca naszych sąsiadów i trwale przywiązać ich do marki „Pomorze” – mówi Maciej Rytczak, prezes fundacji „Polska Friendly”. – Poza tym chcemy, aby Polacy i Rosjanie poznawali się, co wpłynie na stworzenie lepszego wzajemnego obrazu na poziomie zwykłych ludzi. W tym celu na profilu projektu na Facebooku przy wsparciu portalu kaliningrad.ru trwa akcja „Słowianie bez granic”, która ma udowodnić , że po odłożeniu na bok polityki między Polakami a Rosjanami jest całe mnóstwo dobrych emocji.

Od 10 grudnia na portalu kaliningrad.ru trwała akcja teaserowa zapowiadająca projekt. Na stronie pojawił się banner z pytaniem: „Czy wiecie, jakie miejsce na świecie jest najbardziej Russian Friendly?”. Przyszłoroczne plany promocyjne Pomorza w obwodzie kaliningradzkim są sprecyzowane:- Wszystkie nasze akcje będą prowadzone właśnie pod hasłem „Russian Friendly”, aby przekaz kierowany do Rosjan był spójny, konsekwentny i umacniał w ich świadomości poczucie, że Pomorze to miejsce nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim otwarte na naszych sąsiadów - zapowiada Krystyna Hartenberger-Pater.
Punkt informacyjny projektu znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Szczegóły projektu dostępne są również na stronie www.russian-friendly.org.pl

Polecamy
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail