TikTok – czy taki diabeł straszny jak go malują? Co warto o nim wiedzieć
 








TikTok – czy taki diabeł straszny jak go malują? Co warto o nim wiedzieć

Większość z nas słyszała już o TikToku, czyli relatywnie nowym medium, którym zachwycają się młodzi (i już nie tylko młodzi!) ludzie na całym świecie. Co ciekawe, potencjał TikToka dostrzegają również marki, w tym także te związane z szeroko pojętą gastronomią. Dlaczego? Sprawdźmy!

rst 06 939988 594065

ByteDance (spółka macierzysta TikToka) po raz pierwszy uruchomiła go pod nazwą Douyin w Chinach, a następnie wprowadziła aplikację TikTok na rynki międzynarodowe (2017 r.). Zarówno Douyin, jak i TikTok używają dziś tego samego oprogramowania, ale utrzymują oddzielne sieci, aby zachować zgodność z chińskimi przepisami dotyczącymi cenzury. Pod koniec 2017 r. ByteDance kupiło Music.ly, platformę mediów społecznościowych, która pozwalała użytkownikom tworzyć i udostępniać krótkie filmy z synchronizacją ust do popularnych piosenek. Dało to TikTokowi zupełnie nowy zestaw narzędzi i złoty bilet prosto na amerykański rynek nastolatków. W bardzo szybkim tempie, do 2020 r. TikTok poszybował w górę nie tylko wśród samych nastolatków, ale także wśród użytkowników w każdym wieku. Gwiazdy, wydawcy i marki teraz wkraczają w świat TikToka i używają łatwych narzędzi do edycji wideo, aby tworzyć zabawne filmy, które z dnia na dzień zyskują wirusowy sukces.

Czym tak naprawdę jest TikTok

? TikTok pozycjonuje się jako aplikacja rozrywkowa, a nie platforma społecznościowa. Początkowo przyciągał fanów teledysków z synchronizacją ust i ze ścieżką dźwiękową fragmentów piosenek. Aplikacja jednak rozszerzyła się na inne kategorie i dodała dodatkowe funkcje, takie jak zwiększenie maksymalnej długości filmu z 15 sekund do 3 minut oraz możliwość udostępniania klipów dźwiękowych innym użytkownikom. W styczniu 2020 r. TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie według danych SensorTower. I chociaż wciąż ma swoje korzenie w trendach tanecznych i wyzwaniach związanych z synchronizacją ust (popularne dźwięki TikToka regularnie trafiają na szczyty list przebojów do pobrania), widzimy mnóstwo innowacyjnych i kreatywnych trendów pojawiających się każdego dnia na tej platformie. 

Działania marketingowe na TikToku – warto?

Wielu właścicieli firm nie poświęciło czasu, aby dowiedzieć się, jak TikTok może działać jako narzędzie marketingowe. Być może dzieje się tak dlatego, że uważają, iż platforma ma tylko „młodą” bazę użytkowników. Jednak TikTok przyciąga teraz szeroką gamę ludzi. W rzeczywistości prawie 38 proc. użytkowników TikToka w Stanach Zjednoczonych ma powyżej 30 lat. Mała konkurencja biznesowa stanowi ogromną szansę, ponieważ można dotrzeć do wielu osób przy stosunkowo niskich kosztach.

Kim są użytkownicy TikToka

? Agencja GetHero wspólnie z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS zbadała polskich użytkowników TikToka, a wyniki badań zaprezentowano w trzeciej odsłonie raportu „Polscy użytkownicy TikTok pod lupą”. Utarło się przekonanie, że TikTok to aplikacja, po którą sięgają dzieci i młodzież, ale czy na pewno? Otóż nie! Według raportu Gemius ponad 8 mln Polaków miało styczność z tym medium. Nie powinno to dziwić, ponieważ w ostatnich miesiącach na platformie zarejestrowała się spora liczba starszych użytkowników spoza tzw. generacji Z (osoby urodzone w latach 1996-2012) i Alpha (osoby urodzone po 2012 r.). Tak więc przeświadczenie, że TikTok pozostaje medium jedynie dla nastolatków, jest błędne. Oto kilka ciekawostek pokazujących siłę jego oddziaływania na odbiorców w różnych przedziałach wiekowych.

12. TikTok ma teraz ponad miliard aktywnych użytkowników
miesięcznie na całym świecie (wynik z 27 września 2021 r.).
3. W 2020 r. najczęściej oglądaną kategorią w TikToku były
treści rozrywkowe. Według badań Statista z 2020 r., użytkownicy spędzali na TikToku średnio ponad 850 minut miesięcznie. Co ważne, do wzrostu popularności aplikacji i wydłużenia czasu przeglądania przyczyniła się także pandemia. Podczas lockdownów ludzie chętniej zarówno tworzyli treści, jak i je konsumowali. Oglądanie filmów na TikToku wzrosło ze średnio 442,9 min. miesięcznie w październiku 2019 r. do 526,1 min. w listopadzie, 561,2 min. w grudniu, 680 min. w styczniu 2020 r., 731,6 min. w lutym i 858 min. w marcu 2020 r.

2. TikTok ma teraz ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie (wynik z 27 września 2021 r.). 3. W 2020 r. najczęściej oglądaną kategorią w TikToku były treści rozrywkowe, które zgromadziły 535 mld wyświetleń. Przypuszczalnie ta kategoria obejmuje wszystkie filmy z synchronizacją ust. Drugi z kolei był taniec, ze 181 mld wyświetleń.

Do najpopularniejszych kategorii należały też: • pranki (celowe i niezapowiedziane wprowadzenie kogoś w błąd/zrobienie żartu) – 79 mld, • fitness/sport – 57 mld, • filmy DIY (poradnikowe filmy w stylu zrób to sam) – 39 mld, • uroda/pielęgnacja skóry – 33 mld, • moda – 27 mld, • przepisy/gotowanie – 18 mld, • life hacki/porady – 13 mld. 4. Najpopularniejsza aplikacja pobrana na całym świecie w 2020 r. Po dodaniu pobrań zarówno Apple, jak i Androida, TikTok wyprzedził wszystkie inne aplikacje w 2020 r., z globalnymi pobraniami na poziomie 850 mln (WhatsApp, który zajął drugie miejsce, miał 600 mln). Dane TikToka obejmują pobrania aplikacji Douyin w Chinach (stanowiące około jednej czwartej wszystkich pobrań). Warto zauważyć, że TikTok wygrywał również liczbą pobrań w Stanach Zjednoczonych (89 mln), pomimo groźby jego zakazu przez prezydenta Trumpa. Być może jeszcze bardziej zaskakuje fakt, że ze 120 mln pobrań TikTok był najpopularniejszą aplikacją w Indiach, mimo że od lipca była zabroniona. Według Sensor Tower TikTok osiągnął szczyt w pierwszym kwartale 2020 r., kiedy został pobrany 315 mln razy. 5. TikTok jest zauważalnie bardziej popularny wśród kobiet niż wśród mężczyzn, przynajmniej w USA. Według Statista w marcu 2021 r. kobiety stanowiły 61 proc. użytkowników TikToka, a mężczyźni 39 proc. Badanie Pew Research z 2021 r. dotyczące korzystania z internetowych platform społecznościowych przez dorosłych w Stanach Zjednoczonych w wieku 18 lat i więcej wskazuje, że 24 proc. kobiet i 17 proc. mężczyzn korzystało z platformy. Oczywiście te dane pomijają dużą liczbę użytkowników TikToka w wieku poniżej 18 lat. 

Jak tworzyć filmy na TikToku?

Przede wszystkim TikTok sprowadza się do tworzenia ekscytujących treści. Im bardziej angażujące wideo, tym większa szansa na zdobycie popularności. Jeśli wideo angażuje lub bawi, ludzie częściej je oglądają, a co za tym idzie – algorytm wyświetla twoje treści większej liczbie osób. Do zaplanowania działań na TikToku warto podejść jak do planowania działań komunikacyjnych np. na blogu czy w social mediach, takich jak Facebook lub Instagram. Mam tu na myśli jasne określenie, kim chcemy być jako marka, w jaki sposób chcemy być odbierani, jakimi informacjami chcemy dzielić się z użytkownikami czy w jaki sposób podkreślać swoje wyróżniki na tle konkurencji. Co ważne, TikTok nie jest miejscem, w którym należy tworzyć treści stricte sprzedażowe. Jeśli chcesz zacząć działania w tej aplikacji z twardym podejściem marketingowym, to szkoda twojego czasu. W tym miejscu liczy się kreatywność i budowanie wizerunku marki w zupełnie innym, nowym stylu. Pomyśl o tym, jakie bolączki ma twoja grupa docelowa, z czym mierzą się każdego dnia i w jaki sposób możesz im w tym pomóc. Załóżmy, że twoi odbiorcy chcą poznać tajniki kuchni azjatyckiej i pracę w restauracji „od kuchni”. Zastanów się, w jaki sposób możesz pokazać swój lokal, ciekawostki związane z przygotowywaniem dań czy zabawne sytuacje wśród załogi, które zazwyczaj zostawialiście tylko dla siebie. Jak mawiają, w tym przypadku sky is the limit. Im bardziej kreatywny pomysł, tym lepiej. Jeśli wydaje ci się, że to nie dla ciebie – zachęcam do przejrzenia TikToka. Znajdziesz tam firmy związane z branżami, o których byś nawet nie pomyślał w kontekście działań tego typu, np. złomowisko. Pamiętaj, niemożliwe nie istnieje.



Magdalena Malutko


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail