Otyłość dzieci - zadbaj o najmłodsze pokolenie swoich klientów
 








Otyłość dzieci - zadbaj o najmłodsze pokolenie swoich klientów

2012-10-03

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka1, 18% chłopców i 14% dziewcząt w Polsce jest otyłych. Jeśli dodamy do tego dzieci z nadwagą, to możemy powiedzieć, że Polskę dotyka już niemalże epidemia tej choroby. Każdy z nas powinien starać się działać na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku, jednak szczególną rolę odgrywają tutaj szefowie kuchni, którzy bezpośrednio wpływają na to, co trafia na talerze ich gości – a więc także dzieci. Warto zwrócić uwagę na ten problem zwłaszcza teraz, na początku roku szkolnego i zacząć wcielać w życie zasady zdrowszego odżywania już dziś. Szefowie kuchni Unilever Food Solutions podpowiadają, jak to zrobić.


Do niedawna uważano, że problem otyłości omija Polskę, ponieważ jako kraj rozwijający się, utożsamiany z tradycyjną kuchnią zamiast sieciowych fast foodów, uchodziliśmy za wzór do naśladowania. Jednak to już przeszłość. Jak wynika z World Menu Report 3 przeprowadzonego przez Unilever Food Solutions, zbyt dużą masę ciała ma już co drugi dorosły – 36% cierpi na nadwagę, a 20% jest otyłych. Otyli dorośli to często także ich otyłe dzieci, które od najmłodszych lat są uczone złych nawyków: nie zjadania śniadania czy drugiego śniadania, jedzenia nieregularnie i często zbyt obfitych posiłków, braku ruchu. Z drugiej strony, ciężko odmówić dzieciom deseru w restauracji po niedzielnym spacerze czy nakłonić do wybrania z menu sałaty zamiast spaghetti. Jest jednak sposób, aby zadowolić wszystkich: rodziców i dzieci oraz żywieniowców. Szefowie kuchni Unilever Food Solutions podpowiadają, jak to zrobić.


Badania przeprowadzone w ramach World Menu Report 3 pokazują, że konsumenci jedząc poza domem chcieliby mieć opcję wyboru zdrowszej wersji posiłku. To dobra okazja, aby “przemycić” zdrowie na talerze także najmłodszych gości – dzieci  W poradniku “Jedzenie kuszące i zdrowe”2 zostało zamieszczonych wiele praktycznych porad, pokazujących, w jaki sposób można “uzdrowić” swoje menu, oraz informacje na temat zdrowego żywienia, składników odżywczych i gotowe przepisy, np.:


W dłużej perspektywie obniżenie kaloryczności dania choćby o 25-30 kcal w wielu przypadkach może pomóc zapobiec ich nadmiernemu spożyciu i w konsekwencji nadwadze. Przykładowo, zmniejszenie porcji frytek ze 150g (460kcal) do 125g (385 kcal) i dodanie 75g zielonego groszku pozwoli obniżyć wartość kaloryczną o 25 kcal, a jednocześnie przyniesie korzyści płynące z jedzenia świeżych warzyw. Nadwaga i otyłość to nie tylko nadmiar kilogramów, to także zwiększone ryzyko wielu chorób, takich jak schorzenia układu krążenia, cukrzyca, nowotwory. Ludzie ze znaczną otyłością umierają 8-10 lat wcześniej niż ci o normalnej wadze, a z każdymi dodatkowymi 15 kilogramami ryzyko wcześniejszego zgonu wzrasta o 30%. Gotowanie na parze pozwala uniknąć dodawania tłuszczu (co znacznie zmniejsza kaloryczność potraw) i nadmiaru soli. Przykładowo ważący 150g filet z piersi kurczaka ugotowany na parze to 150 kcal – ten sam filet usmażony w panierce na tłuszczu to aż 350 kcal. Przygotowując owocowy deser, podaj duszone owoce z beztłuszczowym jogurtem – dla nadania słodkiego smaku możesz dodać brzoskwiń, truskawek lub winogron. Zamiast syropów używaj musów z owoców lub 100% soków owocowych.

 


Ponadto, warto „zagrać w otwarte karty” ze swoimi gośćmi i do swojego menu dodać informacje na temat wartości odżywczej dań. Umożliwia to udział w programie Menu Bez Tajemnic. Dzięki temu konsumenci mają pełną wiedzę na temat kaloryczności dań i mogą dostosować ją do poziomu odpowiedniego dla siebie i swoich dzieci.
2Poradnik


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail