W którym kierunku zmierza branża gastronomiczna?
 








W którym kierunku zmierza branża gastronomiczna?

2012-11-21

W jaki sposób kształtują się światowe trendy w gastronomii? Co szefowie kuchni wiedzą o oczekiwaniach swoich gości i jak mogą im sprostać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dokumencie1 opracowanym przez Unilever Food Solutions, prezentującym najnowsze wyniki badania branży gastronomicznej.

 

Co oznacza „zdrowa potrawa”?

Najnowsze dane pokazują, że aż 66% konsumentów na świecie chciałoby mieć do wyboru zdrowsze wersje dań jedząc w restauracji, z kolei 60% z nich świadomie poszukuje takich rozwiązań w kartach menu. Te wnioski są zgodne z wynikami przedstawionymi w najnowszej odsłonie badania World Menu Report 3. Oznacza to, że potrzeba zdrowego odżywiania się nie jest chwilową modą, lecz trendem wyznaczającym kierunek rozwoju branży gastronomicznej.

„Zdrowe jedzenie kojarzy się przede wszystkim ze spożywaniem większej ilości warzyw, owoców oraz korzystaniem ze świeżych i mniej kalorycznych składników – mówi Tomasz Szlegel, szef kuchni Unilever Food Solutions. Niestety, zdrowe potrawy są postrzegane przez ok. 57% gości na świecie jako zbyt drogie. Jednak, gdy wprowadzamy jedynie niewielkie prozdrowotne zmiany, nie powinno to mieć znaczącego wpływu na cenę potrawy – dodaje.

Oczami szefów kuchni na świecie
Dla większości szefów kuchni na świecie (82%), aspekty zdrowotne dań mają znaczenie na etapie planowania menu. Aż 98% przebadanych kucharzy uznało, że ich podstawowym obowiązkiem jest oferowanie jedzenia smacznego, niewiele mniej (89%) stara się dostosować jakość dań do ich ceny. Większość z nich (67%) zwróciła także uwagę na ważną kwestię przeciwdziałania otyłości.
Oczami szefów kuchni w Polsce
Wyniki badania przeprowadzonego wśród polskich szefów kuchni wykazały, że są oni jednymi z najmniej chętnych (66%), by wprowadzać do menu informacje o wartości odżywczej potraw. Podobnego zdania byli jedynie kucharze z Wielkiej Brytanii (58%) i Stanów Zjednoczonych (66%). Mimo to, polscy szefowie kuchni są skłonni przygotowywać zdrowsze wersje dań, ponieważ takie są pragnienia klientów. Jednocześnie wierzą także, że są w stanie serwować zdrowe dania, które jednak wciąż pozostaną dla ich gości atrakcyjne i smaczne. Co istotne, aż 70% konsumentów z Polski chciałoby mieć możliwość zamawiania nieco zdrowszych wersji dań podczas jedzenia poza domem. Te dane pokazują, że polscy szefowie kuchni są świadomi zachodzących zmian, a ich respektowanie pozwoli oferować klientom dania dostosowane do ich oczekiwań.
Metodologia
Badanie „Guest Book” zostało przeprowadzone, tak jak i w przypadku World Menu Report 3, na konsumentach w 10 państwach. Dodatkowo wśród respondentów znaleźli się także szefowie kuchni z tych krajów. Oprócz kucharzy i klientów lokali gastronomicznych z USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Niemiec, Rosji, Brazylii, Turcji, Republiki Południowej Afryki i Indonezji znaleźli się tu także Polacy.

Szefów kuchni przebadano telefonicznie na reprezentatywnej próbie 1000 kucharzy – po 100 z każdego państwa. Dane zostały zebrane w okresie od 11 maja do 13 czerwca 2012. Analizy konsumentów dokonano natomiast za pomocą wywiadu, na reprezentatywnej próbie 5000 osób – po 500 z każdego kraju, które co najmniej raz w tygodniu jedzą poza domem. Badania przeprowadziła światowa agencja badawcza Brainjuicer.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail