Bartoszyce chcą być „slow”
 








Bartoszyce chcą być „slow”

2014-04-30

Dopiero co trzy kolejne miasta z Warmii i Mazur - Górowo Iławeckie, Nidzica i Pasym przystąpiły do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow, a już Radni z Bartoszyc podjęli [27 marca 2014] stosowną uchwałę wyrażającą wolę przystąpienia do zgromadzenia.

bartoszyce

Bartoszyce – miasto o wielowiekowej historii – zamieszkują dziś potomkowie dawnych mieszkańców Prus Wschodnich oraz przybyłej po II wojnie światowej ludności z centralnej i wschodniej Polski, przesiedleńców z kresów wschodnich II Rzeczypospolitej (Wileńszczyzna, Wołyń) oraz Ukraińców (akcja „Wisła”).
Co sprawiło, że miasto chce stać się Cittaslow?

Jak mówi Pani Aneta Mazur, zastępca Burmistrza, Radnych przekonało to, że przystępując do Cittaslow miasto rozwija się zgodnie z pewną określoną strategią, w której chodzi nie tylko o turystyczną promocję, ale również m. in. rozwijanie dialogu społecznego i aktywności samych mieszkańców. Działania, które podejmują miasteczka zrzeszone w Cittaslow są bardzo atrakcyjne, z jednej strony promują miasto na arenie polskiej i międzynarodowej – jak chociażby udział w krajowych targach turystycznych, występy na corocznym Festiwalu Cittaslow, prezentacja i wymiana doświadczeń w międzynarodowym gronie podczas spotkań Stowarzyszenia. Ponadto, pozwalają ukierunkowywać rozwój miasta w szerszej i dłuższej perspektywie.

Przypomnijmy, że na początku, miasto musi wykazać, iż spełnia minimum 50 + 1% ze szczegółowych kryteriów dotyczących szeroko pojętej jakości życia (infrastruktury miejskiej, ochrony środowiska, turystyki). Aby osiągnąć 100% poziomu „krajowego produktu szczęśliwości” w mieście, wiadomo, do czego dążyć. Dodatkowo, dzięki współpracy z innymi zrzeszonymi miasteczkami w Polsce i zagranicą zyskuje się szersze perspektywy, gotowe przykłady dobrych praktyk i doskonały klimat do efektywnej współpracy.

Przed Bartoszycami jeszcze droga proceduralna: uzyskanie zgody Ministra Spraw Zagranicznych na przystąpienie do międzynarodowego zgromadzenia, dokonanie przez miasto samooceny, jej weryfikacja przez komitet certyfikujący Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow i wreszcie decyzja władz Stowarzyszenia.

Na każdym etapie miastu towarzyszy i wspiera Biuro Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow z siedzibą w Departamencie Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego z ramienia Samorządu Województwa, jako członka wspierającego Cittaslow oraz wybrane miasto opiekun spośród miast członkowskich.

W Międzynarodowym Stowarzyszeniu zrzeszonych jest aktualnie 187 miast z 28 krajów z całego świata. Polską Krajową Sieć Cittaslow tworzy dziś 15 miast: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Murowana Goślina (Wielkopolska), Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego jako członek wspierający.

Polecamy
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail