Polacy wciąż chętnie sięgają po pizzę
 








Polacy wciąż chętnie sięgają po pizzę

2012-12-14

Pizza to produkt powszechnie dostępny i nie tracący na popularności wśród polskich konsumentów. Według badania PMR około 62% Polaków je pizzę przynajmniej raz w miesiącu. Dostępna w restauracjach, jak i w pizzeriach (w Polsce jest ich ponad 3000), także w osiedlowych lokalach gastronomicznych. Dla osób mniej wymagających dostępna jest także w wersji mrożonej, a najwięksi zwolennicy przygotowują ją samodzielnie w domu.

 

Pizza domeną najmłodszych konsumentów

 

Około 62% Polaków przynajmniej raz w miesiącu je pizzę. Jak wynika z badań PMR, niemal równie popularne jest kupowanie pizzy w restauracji, pizzerii lub barze (33% Polaków), co pieczenie jej samodzielnie w domu (32%). Nieco mniej popularne jest zamawianie pizzy z dowozem (24%), a także kupowanie pizzy mrożonej lub spodów do pizzy (16%). Pizza niezależnie od rodzaju (dowożona, w lokalu, mrożona, pieczona samodzielnie) cieszy się największą popularnością wśród osób z najmłodszej grupy wiekowej uwzględnionej w badaniu (18-24 lata).

 

Wśród grup wiekowych od 18 do 44 lat największą popularnością cieszy się pizza jedzona w lokalu, następnie pizza dowożona. Ma to prawdopodobnie związek z aktywnym i szybkim trybem życia reprezentowanym przez te grupy. Najmniejszą popularnością w tych grupach wiekowych cieszą się pizze mrożone i spody do pizzy. Konsumenci z przedziału wiekowego powyżej 45 lat wolą przygotować pizzę samodzielnie w domu. Ci ostatni dodatkowo w ogóle nie lubią kupować mrożonej pizzy, podczas gdy konsumenci z innych grup wiekowych czasami kupują tego rodzaju pizzę.

 

Wśród konsumentów z wyższym wykształceniem, wzrasta udział tych, którzy kupują pizzę w lokalu lub zamawiają do domu, kosztem spadku udziału osób jedzących pizzę mrożoną oraz przygotowujących pizzę w domu. Mężczyźni częściej wybierają pizzę w lokalach, dowożoną oraz mrożoną, kobiety częściej decydują się samodzielnie ją upiec. W lokalach pizzę jedzą najczęściej osoby o średnim dochodzie (z grupy PLN 2 001 – 3 000). Podobnie jest z pizzą z dowozem, ale jak się okazuje, od tego rodzaju pizzy nie stronią także ci, których dochody są najwyższe (powyżej PLN 4000 na osobę). Istnieje tendencja, że im niższe dochody, tym większa popularność pizzy mrożonej oraz pieczonej w domu. Spośród osób jedzących pizzę w lokalu, aż 60% zamawia także pizzę z dowozem.

 

PizzanatelefonwciążpopularniejszaniżpizzaprzezInternet

 

Zamawianie pizzy z dowozem jest praktykowane przez około 24% badanych. Fani pizzy dowożonej do domu lub do pracy, zamawiają ją najczęściej raz na miesiąc (prawie połowa badanych), ponad 1/3 zamawia pizzę 2-3 razy w miesiącu (36%). Największych zwolenników pizzy dowożonej jest stosunkowo mało – 12% zamawia raz na tydzień, a 4% nawet częściej.

 

 

Zamawiający pizzę w zdecydowanej większości kontaktują się z pizzerią przez telefon (96%), znikomy procent robi to przez Internet. Polacy regularnie zamawiający pizzę nie kłopoczą się z każdorazowym szukaniem numeru telefonu do pizzerii. Większość z nich ma numer ulubionej pizzerii zapisany w telefonie (44%). Spora część konsumentów szuka numeru telefonu pizzerii zarówno na ulotkach (29%), jak i w Internecie (25%). Zdarzają się osoby, które mają zwyczaj pytania o numer telefonu do pizzerii swoich znajomych.

 

Dyskonty najpopularniejszym miejscem kupowania pizzy mrożonej

 

Tylko 16% badanych kupuje pizze mrożone lub spody do pizzy. 57% spośród nich kupuje pizzę mrożoną (lub spód) najczęściej raz w miesiącu, ponad ¼ czyni to 2-3 razy w miesiącu (29%), a znikomy odsetek konsumentów raz w tygodniu (10%) lub częściej (4%). 

 

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail