W Bielsku-Białej rozdano Złote Durszlaki
 








W Bielsku-Białej rozdano Złote Durszlaki

2013-06-17

Slaskie_Smaki_2013_2_fot._SOT_Rafal_KupczakTakich tłumów na Placu Ratuszowym dawno nie było. Do Bielska-Białej przybyli miłośnicy regionalnych smaków z całego regionu. Wszystko było na medal – uczestnicy konkursu kulinarnego w skupieniu przygotowywali swoje potraw, jurorzy ze smakiem degustowali, a zgromadzona publiczność i kosztowała, i się uczyła, bo kulinarni mistrzowie z chęcią dzielili się swoimi tajemnicami i recepturami. Ukoronowaniem dnia były wieczorne atrakcje – kulinarna góralsko-śląska bitwa smaków i występ zespołu Śląsk.

21 konkursowych drużyn (po 7 w każdej kategorii) przygotowywało przystawkę lub deser, zupę i danie główne. – Jurorzy mieli nie lada orzech do zgryzienia. Nie dość, że wszystko było pyszne to jeszcze przepięknie podane. Aż szkoda było niszczyć często misterne kompozycje – przyznaje Remigiusz Rączka, który oceniał profesjonalistów.

Remigiusz_Raczka_Renata_Bielesz_fot._SOT_Rafal_Kupczak

Wybór był trudny, jednak Ekspertów Śląskich Smaków trzeba było wskazać. Kulinarną rywalizację wśród amatorów wygrał Team Rodzinny z Czarkowa. Konkursowi weterani przygotowali m. in. kotlet schabowy z kością, młodą kapustą i ziemniakami. Kolejne miejsca zajęła Nina z Familijom, która jurorom podała m. in. pieczonego królika i zupę marchwiową. Zdobywczyniami trzeciej lokaty były Kostkowianki, które przyjechały z wiejską szczawiówką. Całe podium w kategorii uczniów szkół gastronomicznych zajął Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej. Trzy reprezentujące szkołę drużyny serca jury skradły m. in. niedzielnymi żeberkami, domową zupą z pokrzyw czy tatarem ze śledzia z kwaśną śmietaną. Z kolei wśród profesjonalistów królowała Pszczyna. Złoty Durszlak powędrował do Restauracji Stara Piekarnia, Srebrny – do Frykówki (oba lokale mieszczą się przy pszczyńskim rynku), z kolei Brązowy do Hotelu Styl 70*** z pobliskiego Piasku.

Jednak konkurs nie był jedyną kulinarną atrakcją dnia. Równie liczną publiczność przyciągnęła góralsko-śląska Bitwa Smaków, czy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Tłum klientów kłębił się też przy stoiskach, w których lokale skupione na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki sprzedawały lokalne dania śląskie (m. in. wołowe rolady, żur żeniaty, kopę), góralskie (kwaśnica) czy jurajskie (marchwiak czy gęsie pipki).

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail