Trail geocachingowy wokół jeziora Wigry
 








Trail geocachingowy wokół jeziora Wigry

2013-08-26

Jezioro Wigry jest swoistą wizytówką Suwalszczyzny. Stanowi ono centralną część Wigierskiego Parku Narodowego, niezwykle urokliwego zakątka ze względu na swoje nieprzeciętne walory przyrodnicze i estetyczne. Teraz na trasie szlaku im. Antoniego Patli wokół jeziora Wigry powstał trail geocachingowy - nowa inicjatywa Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej należącej do Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej, przygotowana z myślą o specyficznej grupie turystów, tzw. keszerów.

Zadanie zostało realizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Wigierskiego Stowarzyszenia Turystycznego w Starym Folwarku oraz wsparciu merytorycznym pracowników Wigierskiego Parku Narodowego.

Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych skrytek za pomocą odbiornika GPS. Ideą zabawy jest odnalezienie ukrytego kesza i odnotowania tego faktu na specjalnym serwisie internetowym. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzynki zawierają dziennik odwiedzin do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę, tzw. „przedmioty wędrowne”. Lokalizacja miejsca ukrycia skrzynki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie jej współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych na www.geocaching.com.

Ta nowoczesna forma zabawy terenowej jest idealnym sposobem na zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia miejsc w których ukryte są skrzynki i co za tym idzie, poznania regionu pod kątem przyrodniczym, historycznym i krajobrazowym. Samo miejsce oznaczone jest ukrytym skarbem, który nie wpływa na naturalne otoczenie obiektu, dlatego geocaching można uznać za odmianę ekoturystyki.

Szlak „Wokół Wigier” im. Antoniego Patli, oznaczony zielonym kolorem, jest głównym i najchętniej odwiedzanym szlakiem pieszym, dostosowanym również dla rowerzystów, o łącznej długości 50 km. Na jego trasie leżą między innymi pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, czy Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Ponadto szczególnie piękne widoki można podziwiać z wież widokowych w Starym Folwarku, Kruszniku, Bryzglu czy Gawrych Rudzie. Dzięki rozpropagowaniu nowoczesnej metody odkrywania regionu poprzez geocaching, Wigierski Park Narodowy zyska na popularności i to w skali europejskiej, zważywszy na duże zainteresowanie tą formą turystyki za granicą. Liczbę „keszerów” na świecie szacuje się na około 5 milionów ( i setki tysięcy w Europie).

Trail geocachingowy wokół jeziora Wigry jest innowacyjnym pomysłem w skali Polski. Pozwoli on na poznanie walorów Wigierskiego Parku Narodowego połączonego z ciekawą zabawą poszukiwania skarbów. Czym więcej keszy, tym dłuższy czas pobytu ich poszukiwaczy na Suwalszczyźnie, za czym idą wymierne wydatki na usługi noclegowe, lokalne rękodzieło, kuchnię i typowe dla regionu wyroby spożywcze.

W ramach projektu założono ponad trzydzieści skrytek na trasie traila, opublikowanych na www.geocaching.com i www.geocaching.pl oraz na Facebooku – https://www.facebook.com/KrainaJacwingow. Tłumaczenie opublikowanych keszy na języki obce zapewnia dostęp do odkrywania regionu również turystom zagranicznym, którzy mają ciągle za mało informacji w językach dla nich zrozumiałych.

Poszukiwanie skarbów na trailu wokół jeziora Wigry będzie rozpoczęło się w drugiej połowie czerwca tego roku.

Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail