Nowa wystawa i kolejne rekordy turystów w Kopalni Soli „Wieliczka”
 








Nowa wystawa i kolejne rekordy turystów w Kopalni Soli „Wieliczka”

2013-09-06

5 września Kopalnia Soli „Wieliczka” świętowała 35-lecie obecności na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Z tej okazji w budynku szybu Regis otwarto wystawę fotografii pt. „Współczesne prace górnicze – zabezpieczanie kopalni”. Kopalnia cieszy się nie tylko prestiżową rocznicą, ale również kolejnym rekordem – w sierpniu zwiedziło ją 176 042 turystów (o 3,3 % więcej niż w roku ubiegłym). Od stycznia do sierpnia solnymi szlakami wędrowało 860 275 gości, co oznacza, że pod względem liczby turystów jest to najlepsze osiem miesięcy w historii wielickich podziemi.

IMG_0016

35 lat na prestiżowej liście

Z okazji jubileuszu w budynku nadszybia szybu Regis otwarto wystawę pt. „Współczesne prace górnicze – zabezpieczanie kopalni”. Ponad 100 fotografii prezentuje nowoczesne metody pozwalające zachować i udostępnić zabytkowe wielickie podziemia. Wystawa przedstawia przede wszystkim efekty prac górniczych zrealizowanych w ostatnich latach w wielickiej kopalni – m.in. przebudowane chodniki, zabezpieczone i udostępnione dla zwiedzających zabytkowe komory, zmodernizowane szyby kopalniane.

IMG_0035

- Dziedzictwo, zabytek, turystyczna atrakcja, uzdrowisko, sanktuarium, miejsce imprez – tym wszystkim jest wielicka kopalnia. Nie wolno zapominać, że to również podziemny obiekt, który powstał i trwa ponad 700 lat dzięki pracy górników – podkreśla Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli „Wieliczka” SA. - Dziś ich troską jest przede wszystkim zabezpieczenie i udostępnienie zabytkowej kopalni – to nieustająca praca, bo natura nieprzerwanie przypomina o swoich prawach do podziemnego świata. Współcześnie stosowane techniki górnicze pozwalają zachować bezcenne wyrobiska oraz zapewnić bezpieczeństwo wszystkim przebywającym w nim ludziom, a także leżącemu nad kopalnią miastu.

Inauguracji wystawy towarzyszyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz 35-lecia, a także rocznicę uruchomienia Trasy górniczej wraz z XIV-wiecznym szybem Regis. Goście zwiedzili również Trasę turystyczną, a w komorze Jana Haluszki wysłuchali koncertu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”.

BD4F2533

Podziemna Wieliczka jubileusz świętowała wspólnie z Krakowem, którego historyczne centrum również znalazło się na Liście UNESCO w roku 1978. Podczas uroczystej sesji w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa prelekcję wygłosił prezes Kajetan d’Obyrn.

Z okazji rocznicy list gratulacyjny przesłał marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Napisał m.in.: Żaden region nie może pochwalić się taką liczbą zabytków. […] Posadowione tu zabytki należą do najcenniejszych, historycznych przykładów architektury i urbanistyki w Polsce. Dbałość o ich zachowanie i promocję to nasz wspólny, w tym również regionalny, obowiązek.

Po raz kolejny rekordzistka

W sierpniu 2013 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło 176 042 turystów, to wynik o 3,3% lepszy niż w sierpniu 2012 roku i wzrost liczby odwiedzających o 5 616 osób. Był to najlepszy sierpień w historii Kopalni Soli „Wieliczka”, tym samym został pobity dotychczasowy rekord z 2006 roku, kiedy to Kopalinę Soli „Wieliczka” zwiedziło 165 114 turystów ogółem

Od początku roku Kopalnia Soli „Wieliczka” gościła 860 275 turystów, to o 7,2% więcej niż w pierwszych ośmiu miesiącach 2012 roku i wzrost liczby odwiedzających o 57 840 osób. To również rekordowe osiem miesięcy w historii kopalni – dotychczasowy rekord z 2007 roku, kiedy to kopalnię od stycznia do sierpnia zwiedziło 841 965 turystów, został pobity - w 2013 roku kopalnię zwiedziło o 2,2% więcej (o 18 310 osób więcej) niż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2007 roku.


Kopalnia w Google Street View


Także 5 września uroczyście zainaugurowano obecność wielickiej kopalni w Google Street View – kopalnia dołączyła do kolekcji Street View UNESCO World. Dzięki panoramicznym zdjęciom internauci mogą zajrzeć do najpiękniejszych komór Trasy turystycznej. To pierwsze podziemne fotografie Street View w Europie i jedne z pierwszych na świecie: https://maps.google.pl/maps?q&layer=c&z=17&sll=49.983036,20.055751&cid=10891192289792865301&panoid=m_jcpYxCmmIAAAQIt04LTw&cbp=13,132.97297297297331,,0,0&ved=0CBYQ2wU&sa=X&ei=cnEoUs2wCYnjiwaU3oHwAQ&gl=PL&hl=pl



Fot. R. Stachurski

Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail