Rewolucja w zwiedzaniu we Włoszech
 








Rewolucja w zwiedzaniu we Włoszech

2014-07-02

“Od pierwszego lipca zmienia się system taryfowy we wszystkich muzeach i stacjach archeologicznych” –zakomunikował Dario Franceschini, Minister ds. Dóbr i Działalności Kulturalnej oraz Turystyki, upubliczniając dekret ministerialny, w którym przewidziano m.in.
następujące zmiany:


- Muzea gratis w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
- Powyżej 25-ego roku życia płacą wszyscy.
- Dwie noce w roku muzea za 1 euro.
- Wielkie muzea otwarte w każdy piątek do późnego wieczora.
“Po analizie danych dotyczących frekwencji w naszych muzeach, w których każdego roku jedna trzecia zwiedzających nie płaci za bilet, zdecydowałem się na dokonanie stosownych zmian w systemie taryfowym tak, aby zrównać go z cennikami biletów w innych państwach unijnych.” – mówi Franceschini.
1) Za darmo poniżej 18-tki i zniżki do 25-ego roku życia.
„Od pierwszego lipca darmowe bilety przeznaczone będą dla osób poniżej 18-ego roku życia oraz dla niektórych kategorii osób zwiedzających (np. nauczyciele). Utrzymane zostały zniżki dla osób poniżej 25-ego roku życia, zlikwidowano natomiast darmowe bilety dla zwiedzających powyżej 65-ego roku życia. Seniorzy będą jednak mogli bezpłatnie zwiedzać muzea w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.”

2) Bezpłatny wstęp w każdą pierwszą niedzielę w miesiącu.
„W miejsce zlikwidowanych ulg ustanowiono tzw. „Niedzielę w muzeum”. Wstęp do wszystkich państwowych placówek kulturalnych będzie bezpłatny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca dla wszystkich zwiedzających. W ten sposób zrównano prawo do darmowego wstępu dla wszystkich bez względu na wiek (za wyjątkiem zniżek dla osób poniżej 25-ego roku życia), kryterium uważane za anachroniczne i niewspółmierne do osiąganych dochodów. Stosując takie rozwiązanie unika się absurdalności sytuacji, w której również zamożni turyści zagraniczni powyżej 65-ego roku życia nie płacą za bilet, jak to miało miejsce dotychczas.”

3) 2 noce w roku muzeum za 1 euro
„Dwa razy w roku wszystkie muzea oraz stacje archeologiczne będą otwarte dla zwiedzających za opłatą równą 1 euro.”

4) W każdy piątek muzea będą otwarte do 22.
„Wprowadzono znaczące zmiany w godzinach otwarcia obiektów muzealnych: wielkie muzea (w tym Koloseum, Pompeje i Uffizi) wydłużając czas otwarcia o dwie godziny będą dostępne do 22ej.”

5) Wzmocnienie i waloryzacja systemu muzealnego we włoszech priorytetem rządu
“Zmiany w systemie taryfowym i w godzinach otwarcia placówek muzealnych – powiedział Franceschini - służy innym ważnym zarządzeniom, które rząd wprowadza w życie celem wzmocnienia włoskiego systemu muzealnego: od dekretu ArtBonus, którym wprowadzono niezależność finansową muzeów oraz funkcję managera w wielkich muzeach, po nowe zasady przekazywania zasobów, według których poszczególne placówki nie będą przekazywać swoich zysków do kasy centralnej lecz zachowywać swoje zarobki proporcjonalne do dochodów ze sprzedaży biletów. Taki mechanizm wymusza odpowiedzialność oraz inicjatywę w działaniach i uczciwość.”

Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail