Pierwszy statek na metanol
 








Pierwszy statek na metanol

2014-12-02

Stena Line, jeden z największych europejskich przewoźników promowych, będzie pierwszym na świecie operatorem posiadającym w swojej flocie prom pasażerski napędzany metanolem. Zmiana paliwa w znacznym stopniu ograniczy emisję spalin.

Stena Line przebuduje jeden ze swoich statków tak, aby mógł być napędzany metanolem. Olbrzymi, 240-metrowy prom pasażersko-samochodowy Stena Germanica, pływający obecnie pomiędzy Göteborgiem (Szwecja) i Kilonią (Niemcy), będzie pierwszym na świecie statkiem napędzanym alternatywnym paliwem - metanolem. Projekt realizowany jest we współpracy z Wärtsilä - wiodącym producentem silników, portami w Göteborgu i Kilonii oraz największym na świecie producentem i dostawcą metanolu - firmą Methanex Corporation.

Stena Germanica zostanie przebudowana w Stoczni Remontowa w Gdańsku. Przebudowa rozpocznie się w styczniu 2015 roku i zajmie 6 tygodni. Przedsięwzięcie finansowo wspierane jest przez unijny projekt „Autostrady Morskie". Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi około 22 mln euro. Wärtsilä wraz ze Stena Teknik (firmą z grupy Stena Sphere, do której należy też koncern promowy Stena Line) opracowała metodę adaptacji silników statkowych do nowego paliwa. Silniki Stena Germanica będą zasilane metanolem jako paliwem głównym oraz MGO (Marine Gas Oil) – wykorzystywanym dodatkowo.

Czysty metanol jest bezbarwnym biodegradowalnym paliwem, które można wytwarzać z gazu naturalnego, węgla, biomasy albo nawet CO2. Metanol odgrywa kluczową rolę w sektorze energetycznym będąc paliwem zarówno przyjaznym dla środowiska jak i efektywnym kosztowo. Dzięki użyciu metanolu można ograniczyć emisję siarki (SOx) aż o 99%, azotu (NOx) o 60%, cząstek stałych (PM) o 95% a dwutlenku węgla (CO2) o 25% w porównaniu z obecnie używanym paliwem statkowym.

Od początku 2015 roku, statki poruszające się w obszarze SECA (Morze Bałtyckie, Morze Północne i kanał La Manche) będą musiały stosować paliwo o bardzo niskiej zawartości siarki, maksymalnie 0,1% (obecnie ograniczenie wynosi 1,0%). Oznacza to konieczność zmiany paliwa na MGO, które jest droższe o 40-50% w porównaniu z ceną obecnie używanego paliwa statkowego. Równolegle ze zmianą oleju napędowego na MGO o niskiej zawartości siarki, Stena Line prowadzi szereg projektów dotyczących alternatywnych paliw i technik redukcji emisji spalin, w tym wykorzystanie napędu elektrycznego, LNG czy technologii płuczek (scrubberów).

Wykorzystanie metanolu ma duży potencjał dla transportu morskiego w przyszłości. Emisja zanieczyszczeń jest porównywalna do LNG, uważanego obecnie za najczystsze paliwo, ale zapotrzebowanie na specjalną infrastrukturę jest znacznie mniejsze, a obsługa - znacznie prostsza. Projekt związany z metanolem nie jest też pierwszym prowadzonym przez Stena Line na tym polu. Od 2005 roku Stena Line prowadzi Program Oszczędzania Energii mający zmniejszyć wpływ zużycia paliwa na środowisko. Dzięki temu programowi zużycie energii na statkach zmniejszyło się o 2,5% rocznie.

Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail