Polskie lotniska w 2016 r. obsłużyły ponad 34 mln pasażerów!
 








Polskie lotniska w 2016 r. obsłużyły ponad 34 mln pasażerów!

2017-01-20

To wynik znacznie lepszy od oczekiwań, choć widać, że mniejsze lotniska mają spore problemy z utrzymaniem tempa wzrostu. Za tak dobry rezultat odpowiadają głównie lotnisko Chopina i inne największe porty lotnicze w Polsce, które wypracowały największy wzrost – wynika z wyliczeń Fly4free.pl.

Z naszych wyliczeń wynika, że w sumie przez polskie lotniska w 2016 roku przewinęło się 34,186 mln pasażerów. Oznacza to, że w ciągu roku liczba pasażerów zwiększyła się prawie o 3,8 mln ludzi. Procentowo wzrost jest równie imponujący – w porównaniu do danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2015 rok, wygląda na to, że polskie porty przyjęły aż 12,4 proc. więcej podróżnych.
Kto urósł najmocniej? Oczywiście Radom, który zanotował grubo ponad 1000-procentowy wzrost. To jednak przypadek szczególny – drugie najmniejsze lotnisko w Polsce obsłużyło w zeszłym roku ledwie 9,7 tys. pasażerów. Dla porównania, lotnisko w Modlinie jest w stanie obsłużyć więcej pasażerów w ciągu jednego dnia.
A skoro już przy Modlinie jesteśmy – podwarszawskie lotnisko urosło w ubiegłym roku o 12 proc. Mogłoby mocniej, ale i tak jest już przepełnione, a w październiku Ryanair przeniósł stąd na lotnisko Chopina loty krajowe do Gdańska i Wrocławia.
Jeszcze mocniej, bo aż o 42 proc. zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Lublinie.
Ale w liczbach bezwzględnych najbardziej rosły lotniska największe. Najmocniej lotnisko Chopina, które w ciągu roku obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów więcej. Wynik 12,8 miliona pasażerów oznacza wzrost o 14,5 proc. w skali roku. 2017 rok może być jeszcze lepszy – ostatnie miesiące tego roku Chopin kończył ze wzrostami rzędu 35 procent, a władze zakładają, że port przyjmie minimum 14 mln ludzi w 2017 roku.
Z kolei aż o 18 proc. w skali roku zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Krakowie, które było o włos od przebicia bariery 5 mln pasażerów.
Tak duży przyrost liczby pasażerów jest też oczywiście związany z bardzo dużą liczbą nowych tras. Jak pisaliśmy na Fly4free.pl, przewoźnicy w ubiegłym roku otworzyli aż 105 nowych tras z polskich lotnisk, co dało Polsce 13. miejsce na świecie wśród najszybciej rozwijających się rynków lotniczych.
Z danych widać rosnącą przepaść między największymi i najmniejszymi portami lotniczymi. Musimy też pamiętać, że choć zdecydowana większość lotnisk poprawiła swoje wyniki, to tylko nieliczne są w stanie na siebie zarobić. Z danych za 2015 rok wynika, że tylko 5 portów zanotowało zysk. Były to: lotnisko Chopina, Gdańsk, Wrocław, Katowice i Kraków.

Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail