Dlaczego Polacy jedzą mało wołowiny?
 








Dlaczego Polacy jedzą mało wołowiny?

2014-07-23

Mimo iż na przestrzeni lat kulinarne zwyczaje i gusta konsumentów ulegały znaczącym przemianom, dania mięsne nieprzerwanie cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością.

Artur_Grajber

Jak wskazują wyniki badań spożycia produktów spożywczych, Polacy to jeden z najbardziej „mięsożernych” narodów na świecie. Rocznie na każdą osobę przypada średnio aż 85,4 kg różnego rodzaju mięs.1 W rodzimej kuchni od wieków szczególnym uznaniem cieszyły się dania przyrządzane z wołowiny, jednak na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci ich znaczenie w codziennym jadłospisie dramatycznie zmalało. Wokół wołowiny wytworzyło się wiele niekorzystnych stereotypów i w efekcie Polacy dużo chętniej sięgają po inne gatunki mięs, takie jak drób czy wieprzowina. Obserwując tendencje na światowym i polskim rynku mięsa, zauważyć można wzrost zainteresowania konsumentów produktami cechującymi się wysoką jakością, które spełniają restrykcyjne normy certyfikacji.

Artur_Grajber_3a

Artur_Grajber_3b

Obecnie spożycie wołowiny w Polsce wynosi 1,5 kg rocznie na osobę2. To bardzo mało w porównaniu ze średnią unijną, która wynosi ok. 15 kg na osobę – ocenia prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego - Jerzy Wierzbicki. W Europie zdecydowanie najwięcej wołowiny spożywają Niemcy, Hiszpanie i Francuzi chociaż również w przypadku tych państw spożycie wołowiny w ostatnim okresie spadło.

Cena a stereotypy

Na niekorzystną sytuację w konsumpcji wołowiny w Polsce wpływ ma wiele czynników. Zdaniem konsumentów podstawowymi barierami dla wzrostu spożycia tego gatunku mięsa jest jego wysoka cena oraz brak pewności, że zakupiony produkt będzie cechował się odpowiednią jakością i walorami smakowymi. Wyniki badań4 wskazują ponadto, że poziom wiedzy Polaków dotyczący wołowiny i sposobów jej przyrządzania jest niewielki, a wokół mięsa wołowego wytworzyło się wiele niekorzystnych stereotypów.

W powszechnej opinii przygotowanie potraw z wołowiny jest niezwykle trudne i czasochłonne, dlatego z obawy przed kulinarną porażką konsumenci chętniej sięgają po inne gatunki mięsa. Przez długi czas wołowina uważana była za produkt dostępny tylko dla nielicznych, który nie ma szans zagościć w naszym menu na stałe. Polacy często nie są też pewni jakości i składu dostępnego na naszym rynku mięsa, a brak gwarancji, że wybrany produkt spełni ich oczekiwania i będzie bezpieczny, skutecznie zniechęca ich do sięgania po mięso wołowe, zwłaszcza że do niedawna wysoko gatunkowa polska wołowina przeznaczona była głównie na rynki zagraniczne.

Moda na certyfikowane produkty

Należy podkreślić, że w Polsce upodobanie do naturalnej, certyfikowanej żywności dopiero zaczyna się kształtować i konsumenci stopniowo nabierają przekonania, że jakość użytych do przygotowywania potraw produktów ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu ich starań i kulinarnego sukcesu. Coraz większą wagę przywiązuje się też do walorów odżywczych mięsa, a jak wiadomo wołowina jest źródłem wielu cennych witamin, kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim białka.5 Co więcej Polacy mając gwarancję wysokiej jakości, są skłonni zapłacić więcej za produkt, który spełni ich oczekiwania.

QMP – znak dobrej wołowiny

Szansą na przełamanie patowej sytuacji w konsumpcji wołowiny w Polsce jest wprowadzony przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego certyfikat jakości QMP, który decyzją Ministerstwa Rolnictwa

i Rozwoju Wsi został uznany w 2008 roku za pierwszy krajowy system jakości mięsa wołowego. Stawia on rygorystyczne wymagania dotyczące jakości sprzedawanego pod tym oznaczeniem mięsa na każdym etapie produkcji, bowiem jakość QMP zaczyna się już w zagrodzie. Hodowcy, od których pochodzi certyfikowane bydło, są zobligowani do zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków. Do karmienia trzody wykorzystuje się zbilansowaną paszę, niezawierającą antybiotyków czy hormonów przyspieszających wzrost. Dzięki starannie wyselekcjonowanym gatunkom bydła, pochodzącym od uznanych producentów, humanitarnym metodom uboju i transportu, a także wysokim standardom przechowywania mięsa, konsumenci wybierający wołowinę spod znaku QMP mają gwarancję, że mięso odznaczać się będzie nie tylko wysoką i co najważniejsze powtarzalną jakością ale również kruchością i soczystością. Wołowina QMP znakomicie wpisuje się w coraz bardziej popularne na naszym rynku trendy i kulinarne upodobania Polaków, w których coraz większą uwagę przywiązuje się do miejsca pochodzenia i restrykcyjnych standardów produkcji żywności.

Ścisły system kontroli QMP zapewniający wysokie standardy i wyjątkowe właściwości mięsa, ma duże szanse by przekonać Polaków do dobrej wołowiny przywrócić jej szczególną pozycję, którą od wieków zajmowała w rodzimej tradycji kulinarnej.

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail