10 powodów dla których warto jeść wołowinę QMP oraz 10 przepisów, które do tego zachęcą
 








10 powodów dla których warto jeść wołowinę QMP oraz 10 przepisów, które do tego zachęcą

2014-08-11

Wyniki badań preferencji konsumenckich wskazują, że mimo iż Polacy lubią mięso i jedzą go stosunkowo dużo (średnio 85,4 kg na osobę rocznie1), wołowina gości na naszych stołach zdecydowanie rzadziej niż inne jego gatunki. Jednak do mięsa wołowego, zwłaszcza tego opatrzonego certyfikatem jakości QMP warto się przekonać.

autor_przepisow_-_Michal_Tkaczyk_-_Hotel_Bristol_w_Warsz

Oto kilka powodów dlaczego:


1) Wysokie standardy produkcji

Certyfikat QMP (Quality Meat Program) został opracowany, aby precyzyjnie regulować zasady każdego etapu produkcji mięsa wołowego wysokiej jakości. Wołowina z certyfikatem QMP pozyskiwana jest wyłącznie z mięsnych ras bydła, które doskonale sprawdzają się w kuchni. Hodowcy, którzy przystąpili do programu, są zobligowani by zadbać także o dobrostan zwierząt, zapewniając im wolny wybieg, bogate w naturalne składniki odżywcze pasze i humanitarne warunki transportu oraz uboju. Tusze wołowe tuż przed rozbiorem poddawane są ścisłej kontroli, tak aby wyeliminować sztuki, które nie odpowiadają wymogom jakościowym. W efekcie, na stoły konsumentów trafia zawsze świeże mięso, o doskonałych walorach smakowych.

2) Powtarzalna jakość

Sięgając po produkty oznaczone znakiem jakości QMP konsumenci mogą być pewni, że każdy kawałek mięsa odznaczać się będzie sprawdzoną i co najważniejsze powtarzalną jakością. Dzięki współpracy przedsiębiorców i precyzyjnie określonym zasadom produkcji mięsa, miłośnicy wołowiny nie muszą obawiać się, że wybrany przez nich produkt nie spełni ich oczekiwań

3) Uniwersalność

Z tego jak uniwersalnym mięsem jest wołowina doskonale zdają sobie sprawę restauratorzy i koneserzy mięsa wołowego. Wołowina to mięso o niezliczonych możliwościach kulinarnych. Niezależnie od tego czy wybieramy się za miasto na grilla czy organizujemy wykwintną kolację w gronie znajomych, wołowina będzie doskonałym wyborem, który trafi w gusta najbardziej wybrednych smakoszy. Ponadto nie jest prawdą, że wołowina jest mięsem trudnym i czasochłonnym w przygotowaniu, gdyż w rzeczywistości o kulinarnym sukcesie w dużej mierze decyduje jakość użytych produktów.

4) Smak

Od wieków wołowina ceniona była w kuchni świata przede wszystkim ze względu na swoje nieprzeciętne walory smakowe. Mięso wołowe wysokiej jakości charakteryzuje się kruchością i soczystością. A to produkowane z zachowaniem należytej staranności odznaczać się będzie także niezwykłą delikatnością i bogatym bukietem smaków. Aby nadać mięsu szczególnych walorów i wydobyć z niego to co najlepsze zanim wołowina QMP trafi na sklepowe półki poddawana jest sezonowaniu. Dzięki temu ma czas by skruszeć, a jej smak nabrał wyjątkowego charakteru.

5) Składniki odżywcze

Eksperci kulinarni coraz częściej podkreślają, iż wołowina powinna zajmować w naszym jadłospisie szczególne miejsce nie tylko ze względu na doskonały smak, ale przede wszystkim na bogactwo substancji odżywczych. Mięso wołowe bogate jest w witaminy z grupy B2, jest wspaniałym źródłem cynku, selenu oraz żelaza. Co więcej zaliczana jest do mięs chudych, a mięso krów karmionych w odpowiedni sposób zawiera cenne kwasy tłuszczowe3.

6) Sprawdzeni producenci

Aby uzyskać doskonałą, powtarzalną jakość mięsa w systemie QMP szczególną wagę przywiązuje się do ścisłej współpracy przedsiębiorców odpowiadających za poszczególne ogniwa łańcucha produkcji mięsa. Dzięki kooperacji i przejrzystym zasadom funkcjonowania programu konsument ma pewność, że produkt który wybiera spełnia restrykcyjne normy. Zarówno hodowcy, dostawcy pasz, jak i rzeźnicy oraz firmy odpowiedzialne za transport, musiały uzyskać rekomendację jednostek certyfikujących i zobowiązać się do przestrzegania określonych zasadami programu norm, a dzięki informacjom na etykiecie konsument może prześledzić drogę jaką przeszedł wybrany przez niego produkt „od zagrody aż do widelca”

7) Satysfakcja

W systemie QMP najważniejsza jest satysfakcja konsumenta. Program został opracowany tak, aby zapewnić klientom produkt cechujący się doskonałym smakiem, kruchością i soczystością, a co najważniejsze bezpieczeństwem. Dzięki niewygórowanej cenie i dostępności produktów w sieciach Makro w całej Polsce oraz wybranych sklepach Carrefour, aby zjeść swoje ulubione dania miłośnicy wołowiny nie muszą wybierać się do drogich restauracji – doskonałą wołowinę mogą przyrządzić samodzielnie.

8) Bezpieczeństwo

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na bezpieczeństwo wybieranych przez nich produktów. Sięgając po wołowinę produkowaną w ramach programu certyfikacji QMP mają gwarancję, że dzięki ścisłej kontroli producentów, wysokim standardom hodowli i uboju, mięso które trafi na stół będzie pozbawione jakichkolwiek dodatków. Nie znajdziemy w nim konserwantów ani sztucznych barwników, a dzięki przejrzystym zasadom certyfikacji możemy mieć pewność, że wołowina QMP jest zawsze bezpieczna.

9) Bogata oferta

Wołowina QMP oferuje wiele smaków i bogaty wachlarz możliwości kulinarnych. W zależności od wyboru konkretnego elementu tuszy, możemy przyrządzać ją na niezliczoną ilość sposobów Dzięki bogatej ofercie wołowiny dostępnej w systemie jakości QMP, z każdego kawałka tuszy da się przyrządzić wyborne danie. Wystarczy wybrać odpowiedni element wołowiny QMP i cieszyć się doskonałym smakiem dań tradycyjnych, jak i tych inspirowanych kuchniami świata.

10) Pasze

Niebagatelne znaczenie dla jakości mięsa i jego smaku ma także zastosowanie zbilansowanych, naturalnych pasz. Te wykorzystywane przy produkcji wołowiny QMP muszą uzyskać akceptację jednostki certyfikującej, co daje gwarancję, iż nie będą zawierały niedozwolonych dodatków takich jak antybiotyki, mogących zagrażać zdrowiu zwierząt i ludzi. Warto również podkreślić, że pasze używane do karmienia bydła pochodzą od producentów zrzeszonych w systemie jakości QMP, co daje pewność iż są one bezpieczne i charakteryzują się wysoką jakością.

Więcej informacji o wołowinie QMP:

www.kochamwolowine.pl
www.Facebook.com/DobraWolowina




Przepisy na dania z wołowiną QMP

1. Kanapka z żeberkami wołowymi pieczonymi w niskiej temperaturze
z pikantnym sosem tatarskim
Czas wykonania: 2 godz./marynowanie: 12 godz.
Stopień trudności: łatwe
Element wykorzystany: żebra wołowe QMP
Sposób przygotowania: pieczenie
Składniki na 4 porcje:
żebra wołowe QMP - 600 g
chleb z kminkiem - 4 kromki
kolendra mielona - 0,5 łyżeczki
ostra papryka mielona - 1 łyżeczka
sól, pieprz czarny mielony
majonez - 6 łyżek stołowych
cebula - 1 mała szt.
ogórki konserwowe - 1 szt.
borowiki marynowane - 4 szt. średniej wielkości
mały kawałek chili
musztarda rosyjska - 1,5 łyżki stołowej
olej rzepakowy

SPOSÓB WYKONANIA
Oczyszczone i umyte żebra, osuszyć papierowym ręcznikiem, z oleju i przyprawić, sporządzić marynatę, wetrzeć w żeberka i pozostawić do zamarynowania na 12 godzin w lodówce.
Zamarynowane żeberka włożyć do rękawa foliowego, dodać pokrojoną w grube plastry cebulę,
a następnie wstawić do nagrzanego do 120°C piekarnika. Piec około 90 minut - żeberka powinny być miękkie, ale sprężyste, nie rozpadające się. Grzyby marynowane i ogórki pokroić na drobną kostkę, dodać także pokrojoną w kostkę cebulę i drobno posiekane chili, wymieszać z majonezem i doprawić do smaku.
Kromkę grillowanego kminkowego chleba posmarować musztardą i cebulą z pieczenia, ułożyć plastry żeberek. Najlepiej obok w naczynku podać pikantny sos tatarski. Można dodatkowo posypać całość pokrojoną w paski sałatką z warzyw marynowanych lub świeżych. Aromat chleba kminkowego uzupełni smak pieczonego mięsa.



2. Grillowane żeberka glazurowane syropem sosnowym
Czas wykonania: 2 godz./marynowanie 12 godz.
Stopień trudności: łatwe
Element wykorzystany: żebra wołowe QMP
Sposób przygotowania: pieczenie
Składniki na 4 porcje:
Żebra wołowe QMP - 1200 g
Mielony kminek - 0,5 łyżeczki
Sól i świeżo mielony pieprz
Syrop z młodych pędów sosny - 2-3 łyżki stołowe
Czerwone wytrawne wino - 250 ml
Szalotki - 10 szt.
Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka stołowa
Papryka słodka mielona - 1 łyżka stołowa
Olej rzepakowy
Bulion wołowy - 500 ml
Masło - 100 g
Natka pietruszki
Kasza pęczak - 250 g
Suszone grzyby - 4-5 kapeluszy
Ocet balsamiczny - 100 ml
Buraczki młode - 300 g

SPOSÓB WYKONANIA
Sprawione żeberka osuszyć ręcznikiem papierowym, z oleju i przypraw sporządzić marynatę
i odstawić mięso do lodówki na 12 godzin do zamarynowania. Żeberka wyjąć z marynaty obsmażyć z dwóch stron i piec w piekarniku nagrzanym do 120°C pod folią aluminiową około 120 min. Po 90 minutach dodać do pieczenia szalotki, podlać czerwone wino i bulion wołowy, oraz koncentrat pomidorowy, gdy żeberka będą miękkie, posmarować je syropem sosnowym i zapiec pod grillem.
W międzyczasie ugotować grzyby suszone, a na około 40 minut przed końcem pieczenia żeberek, zeszklić pokrojoną w kostkę szalotkę, dodać kaszę - obsmażyć aż będzie szklista, a następnie podlać winem i odparować je do połowy. Podlać wywarem grzybowym wraz z grzybami do poziomu, aż kasza będzie przykryta. Gotować podlewając za każdym razem bulionem wołowym, do zakrycia kaszy, gdy kasza będzie ugotowana - lekko twardawa, doprawić ostatecznie do smaku, dodać świeże masło i natkę.
Żeberka podawać z kaszą w stylu risotto oraz pieczonymi młodymi burakami z octem balsamicznym.
3. Kanapka klubowa z pieczoną wołowiną, sosem chili, boczkiem, jajkiem sadzonym, konserwowym ogórkiem
Czas wykonania: 25 min
Stopień trudności: łatwe
Element wykorzystany: antrykot QMP
Sposób przygotowania: krótkie smażenie
Składniki na 4 porcje:
Antrykot wołowy QMP - 400 g
Boczek wędzony parzony wieprzowy - 400 g
Jaja - 4 szt.
Ogórki konserwowe - 4 szt.
Marynowana papryka grillowana - 200 g
Sałata lodowa - 0,5 szt.
Majonez - 200 g
Pomidory - 3 szt.
Sos chili
Olej
Kolendra
Chleb tostowy - 12 kromek

SPOSÓB WYKONANIA
Antrykot oprószyć solą i pieprzem obsmażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor, piec
w piekarniku w temp 60°C około 2 godzin, następnie odstawić do wystygnięcia. Sałatę pokroić
w dużą kostkę wymieszać z majonezem i grubo pokrojoną kolendrą. Antrykot pokroić w cienkie plastry, wrzucić mięso na rozgrzany olej, doprawić do smaku. Na dwie kromki chleba ułożyć sałatę, usmażone mięso, pieczone plastry boczku, plastry ogórka, papryki, usmażone dwustronnie jajko i zapiec z serem wędzonym. Złożyć kromki w formie tortu i spiąć wykałaczkami, przekroić na pół. Podawać z frytkami lub smażonymi ziemniakami i pikantnym sosem chili.



4. Udziec wołowy w słodko kwaśnym sosie z wędzonych śliwek

Czas wykonania: 2 godz./marynowanie 12 godz.
Stopień trudności: łatwe
Element wykorzystany: udziec QMP lub jego część np. skrzydło QMP, zrazowa QMP, goleń QMP
Sposób przygotowania: duszenie
Składniki na 4 porcje:
Udziec wołowy QMP - 600 g
Bulion z kurczaka - 600 ml
Ocet spirytusowy - 80 ml
Papryka kolorowa - 150 g
Cebula - 1 szt. duża
Ketchup - 300 ml
Wędzone śliwki - 200 g
Miód - 2 łyżki
Sól, pieprz kruszony, goździk, anyż, cynamon


SPOSÓB WYKONANIA
Mięso pokroić w dużą kostkę ok. 3x3 cm, obsmażyć na ostrym ogniu, podlać bulionem i wrzucić przyprawy, aby oddały smak do wywaru. Następnie dodać pokrojone w kostkę 1x1 cm śliwki wędzone - dusić je do miękkości. Dodać zredukowane razem ocet, miód i ketchup. Cebulę
i paprykę zeszklić i dodać do sosu, skorygować smak solą i pieprzem, jeśli zajdzie potrzeba zagęścić mąką kukurydzianą.


5. Kanapka z koftami wołowymi nadziewanymi kozim serem , konfiturą cebulową
i sałatka z warzyw
Czas wykonania: 1 godz.
Stopień trudności: łatwe
Element wykorzystany: łopatka wołowa QMP lub łata QMP, mięso drobne QMP, szponder QMP
Sposób przygotowania: grillowanie lub smażenie
Składniki na 4 porcje:
Łopatka wołowa QMP - 400 g
Ser kozi twardy - 150 g
Tymianek
Cebula czerwona - 350 g
Ocet balsamiczny - 100 ml
Cukier - 80 g
Wino czerwone - 150 ml
Ciabatta lub Focaccia - 4 szt.
Papryka czerwona - 1 szt.
Ogórek zielony - 0,5 szt.
Rzodkiewki - 6 szt.
Pomidorki koktajlowe 8 szt.
Mix sałat - 120 g

SPOSÓB WYKONANIA
Mięso zmielić, doprawić świeżym tymiankiem i pieprzem, ewentualnie lekko posolić (podczas solenia należy pamiętać, iż ser już jest słony, więc soli nie powinno się dodawać dużo). Mięso podzielić na równe porcje - około 50g, uformować je w kształt kulki, które później należy spłaszczyć, a na środku położyć kawek sera koziego (opcjonalnie inny, który lubimy). Następnie skleić jak pieroga i uformować wałeczek, który należy spłaszczyć. Gotowe mięso odstawić do lodówki. Cebulę pokroić w piórka, skarmelizować z cukrem, a następnie podlać winem oraz octem balsamicznym i dusić na wolnym ogniu, do momentu kiedy płyny odparują i powstanie konsystencja konfitury.
Mięso grillujemy lub smażymy w małej ilości tłuszczu na patelni, układamy na pieczywie sałatę warzywa oraz kofty wołowe i podajemy z konfiturą cebulową.


6. Tatar wołowy z żółtkiem sous vide 63ºC, grzankami razowymi
Czas wykonania: 30 min
Stopień trudności: bardzo łatwe
Element wykorzystany: ligawa QMP lub krzyżowa QMP, zrazowa QMP
Sposób przygotowania: siekanie

Składniki na 4 porcje:
Ligawa QMP - 500 g
Sól
Pieprz czarny grubo mielony
Żółtka - 4 szt.
Świeży lubczyk
Marynowana cebulka - 20 g
Marynowany borowik - 20 g
Marynowane korniszony – 20 g
Olej
Szproty wędzone/anchois - 4 szt./8 szt.

SPOSÓB WYKONANIA
Mięso dokładnie posiekać lub zmielić, doprawić przyprawami oraz świeżym mielonym lubczykiem, skropić olejem. Marynowane warzywa i grzyby posiekać bardzo drobno, mięso uformować na talerzu udekorować marynatami, dodać żółtko gotowane w temp 63°C przez 60 min, podawać z tostami razowymi.


7. Goleń duszona z porterem, kluski leniwe z bryndzy z ziołami

Czas wykonania 3,5 godz.
Stopień trudności: średnie
Element wykorzystany: goleń wołowa QMP
Sposób przygotowania: smażenie, duszenie

Składniki na 4 porcje:
Goleń wołowa QMP – 1 200 g
Piwo porter - 500 ml
Bulion wołowy - 2 000 ml
Marchewka - 2 szt.
Cebula - 3 szt. średnie
Seler - 0,5 szt.
Pietruszka - 600 g
Bryndza - 200 g
Jaja - 1 szt.
Natka pietruszki
Miód - 2 łyżki
Limonka - 1 szt.
Czosnek - 6-8 ząbków
Pomidory pelati - 400 g
Rozmaryn, liść laurowy, jałowiec
Mąka - 150 g
Masło - 100 g
Olej rzepakowy

SPOSÓB WYKONANIA
Goleń obsmażyć na złoto oprószając mąką, dodać podsmażone warzywa, podlać porterem, dodać zioła, liść laurowy i rozgnieciony jałowiec - dusić około 2 godziny. Podczas duszenia uzupełniać płyn do pokrycia mięsa wołowym bulionem, dodać pomidory pelati oraz sól, pieprz i dusić do miękkości. Na koniec skorygować smak, dodać otartą skórkę z limonki która nada świeżego smaku oraz odrobinę miodu do złamania smaku pomidorów oraz goryczki portera. Bryndzę połączyć z jajkiem i minimalną ilością mąki, sporządzić kluseczki takie jak leniwe i ugotować je w osolonej wodzie (doskonałe będą wcześniej przygotowane i odsmażone na złoto). Do mięsa podać upieczoną w piecu pietruszkę
z masłem, zamarynowaną z czosnkiem i solą.


8. Sztufada wołowa, sos z borowików z boczkiem i ogórkiem zielonym, risotto ziołowe
z kaszy pęczak
Czas wykonania 2,5 godz./marynowanie 12 godz.
Stopień trudności: średnie
Element wykorzystany: łata QMP, ligawa QMP lub zrazowa QMP
Sposób przygotowania smażenie, duszenie

Składniki na 4 porcje:
Wołowina QMP - 100 g
Słonina marynowana - 200 g
Marchew - 2 szt.
Seler - ¼ szt.
Pietruszka - 1 szt.
Cebula - 2 szt. średniej wielkości
Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki stołowe
Czerwone wytrawne wino - 200 ml
Sól, pieprz czarny, liść laurowy, ziele angielskie
Kasza pęczak - 200 g
Borowiki - 150 g
Ogórek zielony - 150 g
Bulion warzywny - 2500 ml
Natka,
Tymianek,
Masło - 150 g
Czosnek - 4 ząbki
Olej
Ser parmezan - 80 g

SPOSÓB WYKONANIA
Oczyszczone mięso osuszyć i cienkim ostrym nożem zrobić kilka dziur na wylot, pamiętając aby były poprowadzone wzdłuż włókien. W dziurach przeciągamy cienkie paski słoniny wcześniej przygotowane i zamrożone (dzięki mrożeniu będą sztywne i łatwo będzie można je przeciągnąć przez mięso, można je dodatkowo lekko posmarować olejem). Mięso obłożyć pokrojonymi warzywami, oprószyć przyprawami, dołożyć liść laurowy i odstawić do zamarynowania. Mięso wyjąć z warzyw, obsmażyć na bardzo rozgrzanym tłuszczu i przełożyć do naczynia, w którym będzie duszone (idealna do tego będzie „gęsiarka”). Następnie zalać bulionem, dodać warzywa
z marynaty oraz ziele angielskie i dusić na „wolnym ogniu”. Gdy mięso zacznie mięknąć należy dodać przesmażony koncentrat pomidorowy oraz wino, skorygować smak sosu, sos można zmiksować z częścią warzyw z duszenia.
Jako dodatek polecam kaszę pęczak w postaci risotto - cebulę pokrojoną w drobną kostkę zeszklić na oleju, dodać kaszę, gdy się zeszkli podlać białym winem i odparować do połowy. Następnie dodać przesmażone borowiki oraz podlać bulionem do zakrycia kaszy, czynność podlewania powtarzamy do momentu, aż kasza będzie lekko rozklejona. Dodać masło, które zagęści risotto
i nada mu aksamitną konsystencję, świeżego ogórka w postaci obranych półksiężyców (obrane
i wydrążane nasiona) oraz parmezan.


9. Marynowane w oliwie płatki wołowiny z serem sezonowanym, dresingiem grzybowym i ziołowym, smażonymi borowikami
Czas wykonania: 30 min. /marynowanie 4 godz.
Stopień trudności: łatwe
Element wykorzystany: ligawa QMP, zrazowa QMP lub krzyżowa QMP
Sposób przygotowania: marynowanie
Składniki na 4 porcje:
Wołowina QMP- 600 g
Oliwa - 300 ml
Czosnek - 2 ząbki
Sól morska gruboziarnista
Pieprz kruszony
Ser sezonowany Bursztyn - 60 g
Sałaty do dekoracji
Borowiki całe - 150 g
Tymianek
Grzyby suszone - 4 szt.

SPOSÓB WYKONANIA
Z oliwy zrobić marynatę, dodając zgniecione ząbki czosnku i siekaną natkę. Mięso pokroić bardzo ostrym nożem na cieniutkie płatki i zanurzyć w marynacie - pozostawić na 4 godziny do zamarynowania. Z grzybów suszonych ugotować esencjonalny wywar, ostudzić zemulgować wywar grzybowy z łyżką musztardy, oliwą i sokiem cytrynowym, a także doprawić do smaku. Mięso ułożyć na talerzu, skropić dobrej jakości octem winnym, doprawić grubo kruszonym czarnym pieprzem oraz gruboziarnistą solą morską. Całość skropić dresingiem grzybowym i dodać usmażone na ostrym ogniu połówki borowików oraz płatki sera.


10. Otwarta lasagne ze smażoną wołowiną i warzywami
Czas wykonania: 1 godz.
Stopień trudności: średnie
Element wykorzystany: krzyżowa QMP
Sposób przygotowania: smażenie

Składniki na 4 porcje:
Wołowina QMP- 400 g
Papryka kolorowa - 150 g
Marchew - 1 szt.
Cebula - 1 szt.
Czosnek - 2-3 ząbki
Olej
Sól, pieprz czarny
Natka pietruszki
Pomidory mini pelati - 400 g
Makaron lasagne - 12 płatów
Ser parmezan - 60 g

SPOSÓB WYKONANIA
Warzywa pokroić w cieniutkie słupki długości 5 cm, cebulę w piórka, mięso pokroić w cienkie paski. Mięso obsmażyć na bardzo rozgrzanym oleju, odstawić na bok, warzywa smażyć również na rozgrzanym oleju krótko aby pozostały chrupiące, do warzyw dodać pomidorki koktajlowe pelati, doprawić do smaku, dodać obsmażone mięso. Płaty ugotowanego makaronu pokrojonego w kwadraty 8 cm x 8 cm przełożyć gotowym mięsem z warzywami. Ostatnią warstwę polać sosem i posypać wiórkami sera Parmezan.

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail