Chilean Wine Tour w Polsce
 








Chilean Wine Tour w Polsce

2015-03-11

Chilijskie wina i owoce morza to temat przewodni kolejnej edycji wydarzenia Chilean Wine Tour, które zorganizowano w Polsce z inicjatywy Biura Handlowego ProChile oraz Ambasady Republiki Chile. Degustacja starannie wyselekcjonowanych i dobranych na tę okazję chilijskich win oraz produktów morskich odbyła się 10 marca br. w warszawskim hotelu Regent a gościem specjalnym wydarzenia był znany na całym świecie chilijski enolog, Pablo Morande.

01

02

03

Tegoroczna edycja Chilean Wine Tour przyciągnęła przedstawicieli prasy branżowej, sommelierów i osób zainteresowanych importem chilijskiego wina. W degustacji zaprezentowało się ponad 20 chilijskich winnic, oferujących swoje najlepsze i najciekawsze propozycje. Szczególnym zainteresowaniem gości cieszyło się seminarium prowadzone przez cenionego znawcę win, Pabla Morande, który uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych chilijskich enologów, a także za odkrywcę winiarskiego potencjału doliny Casablanca i osobę wpływającą na trendy winiarskie nie tylko w Chile, ale i na całym świecie. To właśnie Pablo Morande jako pierwszy stworzył i wypromował na chilijskim rynku wino Late Harvest oraz całą gamę młodych win. Pracował w winnicy Concha y Toro w okresie, gdy firma przekształcała się w giganta klasy światowej. Otrzymał wiele znaczących wyróżnień i nagród w trakcie swojej bogatej kariery, a w 2007 r. został uznany za najlepszego enologa Chile przez Przewodnik Win Chilijskich (Guía de Vinos de Chile).

04

05

06

Chile zajmuje 8. pozycję wśród największych producentów win na całym świecie i jest jednym z wiodących eksporterów win – zajmuje 4. miejsce, tuż za Francją, Włochami i Hiszpanią. To także największy eksporter win z „Nowego Świata”, które na polskim rynku są bardzo dobrze rozpoznawalne i najchętniej wybierane przez konsumentów. W ostatnich latach chilijskie wina zdobyły liczne wyróżnienia w prestiżowych konkursach, w tym Decanter World Wine Awards, oraz uznanie tak wpływowych czasopism branżowych, jak Wine Spectator.

- Konsumenci na całym świecie, w tym również w Polsce, już dawno korzystają z dobrodziejstw chilijskiej ziemi. Poprzez takie wydarzenia, jak Chilean Wine Tour, chcemy pochwalić się i zaprezentować naszą narodową dumę, zrodzoną z ponad 450-letniej tradycji – chilijskie wino – mówił Felipe Gajardo Borquez, dyrektor Biura Handlowego ProChile w Polsce.

07

08

09

Chile posiada wyjątkowe atuty w kwestii konkurencyjności, dzięki którym może produkować wino i żywność najwyższej jakości. Jednymi z nich są atuty geograficzne i klimatyczne. Naturalne granice Chile wyznaczają bowiem od wchodu Andy, na północy pustynia Atakama, od zachodu Pacyfik, a na południu antarktyczne lody Patagonii. W ten sposób osłonięty od niekorzystnych czynników przemysłowych, szkodników i chorób obszar Chile pozwala producentom żywności stosować w minimalnym stopniu środki ochrony roślin i uprawiać winorośl w możliwie najbardziej naturalnych warunkach. Charakterystyczny dla Chile klimat – kraj rozciąga się bowiem przez prawie wszystkie strefy klimatyczne - daje natomiast niespotykane nigdzie indziej możliwości uprawy, hodowli i połowów.

10

11

12

13

- Chile jest krajem o ogromnym potencjale winiarskim. Wielowiekowa tradycja idzie tu w parze z ciągłym udoskonalaniem procesu produkcji, poszukiwaniem nowego terroir, poszukiwaniem świeżych i interesujących nut i smaków, a także – co jest szczególnie fascynujące - odkrywaniem na nowo zapomnianych szczepów. Trzeba powiedzieć, że chilijskie winiarstwo żyje pełnią życia – powiedział Pablo Morande podczas seminarium.

Naturalne terroir, czyli środowisko do uprawy winorośli i produkcji win, umożliwia zakładanie w Chile plantacji z najlepszymi odmianami szczepów, do których należą: Carmenere, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Shiraz, Cabernet Franc, Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc, Gewűrztraminer czy Moscatel de Alejandría. Ten ostatni rodzaj grona wykorzystuje się do produkcji flagowego trunku Chile – pisco, destylatu z winogron.

Uczestnicy tegorocznego Chilean Wine Tour mieli także możliwość degustacji chilijskich ryb i owoców morza ze specjalnie skomponowanego na tę okazję menu. Obfitujące w ryby i owoce morza czyste wody oraz długa linia brzegowa pozwoliły Chile stać się globalną potęgą w rybołówstwie. Pochodzące z Chile ryby i owoce morza, takie jak: morszczuk, przegrzebki, małże, kałamarnice olbrzymie, makrele, sardynki i mątwy spełniają rygorystyczne normy jakości, wyznaczone przez najbardziej wymagające rynki Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail