HoReCa chętnie się ubezpiecza
 








HoReCa chętnie się ubezpiecza

2015-04-17

Polski rynek HoReCa rośnie. W 2015 roku jego wartość osiągnie 24,2 mld złotych, a w kolejnych latach ma być tylko lepiej – wynika z najnowszych prognoz firmy badawczej PMR. Większe zyski to zarazem wyższe inwestycje i ryzyko. Dlatego też właściciele restauracji i hoteli coraz częściej ubezpieczają swój biznes.

Działający w branży hotelarsko-gastronomicznej wybierają polisy zabezpieczające przed skutkami zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, aktów wandalizmu czy uwzględniające ochronę na wypadek roszczeń zgłoszonych przez ich klientów (OC przedsiębiorcy). Hotelarze szczególną uwagę zwracają na ochronę na wypadek szkód spowodowanych przez pożar czy odniesionych przez gości hotelowych. Nieco rzadziej skupiają się na ryzykach charakterystycznych dla branży, jak np. ubezpieczenie urządzeń od awarii, automatyczną ochronę dla nowych lokalizacji czy ochronę na wypadek utraty, zniszczenia koncesji, licencji i innych dokumentów.
– Z obserwacji rynkowych wynika, że przedsiębiorcy z sektora HoReCa są coraz częściej świadomi swoich potrzeb ubezpieczeniowych i tego, że warto decydować się na szeroki zakres umowy ubezpieczenia. Rynek produktów ubezpieczeniowych dla firm z tego segmentu staje się więc bardziej wymagający. Właścicielom firm zależy na minimalizacji kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony ubezpieczeniowej, dlatego towarzystwa starają się w pełni dopasować zakres ochrony do rodzaju prowadzonej działalności – wyjaśnia Rafał Klepuszewski, ekspert ds. ubezpieczeń dla MŚP Liberty Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie można skomponować samodzielnie lub skorzystać z gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań dedykowanych HoReCa. – To wygodniejsza opcja, bo szyte na miarę oferty dla przedsiebiorców tego sektora często już w podstawowym zakresie chronią po pierwsze od najważniejszych ryzyk. Dodatkowo zakres ubezpieczenia obejmuje ryzyka charakterystyczne dla tej branży – dodaje Klepuszewski.

Niezbędna ochrona – OC


Prawie zawsze przedsiębiorcy działający na rynku HoReCa wybierają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia. Tego typu polisa zabezpiecza przed skutkami finansowymi roszczeń wynikających z prowadzenia działalności w sytuacji, gdy dojdzie do szkody osobowej lub rzeczowej. Dobrze, gdy ten zakres można poszerzyć o ochronę na wypadek szkód doznanych przez klientów na skutek zatruć pokarmowych. Użytecznym zakresem dodatkowym jest też OC za szkody w rzeczach powierzonych, czyli od utraty, zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy oddanych na przechowanie (np. w pokojach hotelowych, czy na parkingu strzeżonym).
Typowe szkody, z którymi przedsiębiorcy działający w HoReCa mają do czynienia, to pożar, zalanie, kradzieże z włamaniem oraz awarie urządzeń. Szkody z tego tytułu pokrywa m. in. ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych, takich jak opady atmosferyczne, silny wiatr czy uderzenie pioruna. Coraz częściej też w polisie przewidziana jest ochrona witryn, drzwi przeszklonych i neonów reklamowych na wypadek stłuczenia lub aktów wandalizmu. W wybranych towarzystwach można również liczyć na zwrot kosztów najmu lokalu zastępczego (przez określony czas) w przypadku, gdy z powodu zdarzeń losowych z dotychczasowego nie będzie można korzystać. Niektóre umowy ubezpieczenia przewidują też automatyczne rozszerzenie ochrony na nowe lokalizacje czy dla nowo zakupionych urządzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że ochronę od zdarzeń losowych mogą wykupić nie tylko właściciele punktu, ale także najemcy.
Właściciele lokali gastronomicznych czy hoteli coraz częściej zgłaszają też potrzebę ubezpieczenia środków obrotowych, w tym artykułów spożywczych, z automatycznym podwyższeniem ich sumy ubezpieczenia w okresach zwiększonej sprzedaży sezonowej, czyli np. w okresie przedświątecznym.

Fachowa pomoc

Przedsiębiorcom z branży oferuje się także ubezpieczenia assistance, zapewniające szybką pomoc serwisantów, elektryków, hydraulików i innych specjalistów, a w niektórych towarzystwach również dozór mienia czy pomoc prawną oraz NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w pracy, w tym oparzeń.
Przy wyborze polisy warto też zwrócić uwagę na możliwość ochrony dokumentów – takich jak wszelkiego rodzaju koncesje, licencje i certyfikaty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Zasadnicze znaczenie ma tutaj pokrycie często niemałych kosztów (opłat urzędowych) odtworzenia uszkodzonej lub zniszczonej dokumentacji na skutek zdarzeń losowych, np. pożaru, włamania, czy zwykłego zalania.
Prowadzenie własnej działalności gastronomicznej i hotelowej jest obarczone dużym ryzykiem. Branża jest wyjątkowo wrażliwa na zmianę koniunktury oraz wahania nastrojów konsumenckich. Dlatego pozytywne prognozy na przyszłe lata wpływają stymulująco. Jednocześnie doświadczenie tzw. chudszych lat powoduje, że przedsiębiorcy chcą jak najlepiej zabezpieczyć swój biznes, by nieprzewidziane zdarzenia nie wpłynęły na kondycję finansową ich działalności.

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail