Nie jemy wołowiny
 








Nie jemy wołowiny

2015-05-14

Największą wagę przywiązujemy do smaku i aromatu mięsa wołowego. Potem liczy się dla nas ogólne wrażenie, a dopiero na końcu brana jest pod uwagę kruchość i soczystość. Właśnie opublikowano badania, które mają na celu sprawdzenie, jakiego mięsa szukamy w sklepach.

pws-2015-04z-32

Dla porównania dla Australijczyków najważniejsza jest kruchość, smak i aromat, na końcu soczystość i ogólne wrażenia. Badania przeprowadzono by odwrócić trend w konsumpcji mięsa wołowego. W 2013 Polacy zjedli tylko 1,5 kilograma tego typu mięsa na osobę w ciągu roku. W 2014 zanotowano niewielki bo 7 procentowy wzrost konsumpcji. – Naszym celem jest dostarczenie takiego produktu, który za każdym razem będzie spełniał oczekiwania Polaków – mówi kierownik ProOptiBeef dr hab. Agnieszka Wierzbicka, prof. SGGW. Dlatego też przebadanao 7 tysięcy osób, którzy ocenili 49 tysięcy próbek.

Naukowcy i przedstawiciele przemysłu prowadzili w ramach Projektu ProOptiBeef liczne badania nad doborem ras, sposobem chowu bydła oraz łańcuchem produkcji związanym z ubojem, transportem i pakowaniem. Wszystko po to by wypracować optymalny model produkcyjny, który pozwoli wprowadzić na rynek wołowinę wysokiej, zawsze powtarzalnej jakości w akceptowalnej przez konsumentów cenie.

Eksperci wypracowali model rozbioru tusz wołowych pozwalający uzyskać większą ilość mięsa o jakości premium. Po odpowiednim procesie dojrzewania te kawałki mięsa zostają zakwalifikowane jako klasa pierwsza. Dzięki temu uzyskujemy w niższej cenie wysokiej jakości mięso idealne do smażenia. – To duże korzyści zarówno dla rozkochanych w wołowinie konsumentów, jak również dla zakładów produkcyjnych, które zyskują wyższą efektywność ekonomiczną – uzupełnia Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

27 maja 2015 r. w Centrum Wodnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja podsumowująca realizację Projektu ProOptiBeef realizowana w ramach projektu badawczo-rozwojowego pt. Optymalizacja produkcji wołowiny w Polsce zgodnie ze strategią „od widelca do zagrody”.

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail