Francja: trzy fazy otwarcia gastronomii, kody QR i dodatkowe wsparcie rządu
 







koronawirus

Francja: trzy fazy otwarcia gastronomii, kody QR i dodatkowe wsparcie rządu

2021-03-21

Po konsultacjach przeprowadzonych z przedstawicielami hoteli i gastronomii francuski rząd zaproponował restauratorom plan ponownego otwarcia w trzech fazach. Nie są znane konkretne daty.

 cafe gourmande 258201 1280

Restauracje i obiekty gastronomiczne we Francji od 30 października 2020 r. mogą działać jedynie na wynos. Chociaż branża może liczyć na wsparcie ze strony państwa, to podobnie jak w Polsce, długotrwałe zamknięcie lokali niesie ze sobą obawy wśród właścicieli obiektów, ile jeszcze zdołają przetrwać działając wyłącznie na wynos i w dowozach. Po konsultacjach z przedstawicielami hoteli i gastronomii rząd zaproponował trzy fazy powrotu gości do restauracyjnych sal. Nie są jednak znane daty wprowadzania poszczególnych etapów otwierania.

Pierwsza faza dotyczyłaby hoteli i restauracji hotelowych, w których śniadania mogłyby być teraz podawane w restauracjach hotelowych. Drugi etap dotyczyłby otwierania ogródków, kawiarni i restauracji oraz pomieszczeń wewnątrz lokali w ramach limitu 50 proc. zajętych miejsc Trzeci etap to całkowite otwarciezgodnie ze wzmocnionym protokołem sanitarnym.

Aby umożliwić restauracjom ponowne otwarcie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa, rozważane jest wprowadzenie obowiązkowego kodu QR, jako alternatywy dla książek ewidencji gości używanych latem zeszłego roku. Miałoby to ułatwić śledzenie przypadków zakażeń. 

Każdy gość wchodząc do lokalu musiałby indywidualny kod QR. Jeśli byłby w restauracji w tym samym czasie, co osoba, u której wykryto byłby o tym fakcie powiadomiony za pośrednictwem aplikacji TousAntiCovid. Okazanie kodu miałoby dotyczyć tylko pomieszczeń wewnętrznych, a nie ogródków. Pomysł związany z kodami QR budzi jednak kontrowersje z punktu widzenia swobód obywatelskich. 

Ministerstwo Gospodarki Francji zapowiedziało natomiast ułatwienie dostępu do funduszu solidarności, będącego wsparciem firm, które ponoszą straty wynikające z obostrzeń. Wcześniej należało wykazać utratę 50 proc. obrotów, a po zmianach tylko 20 proc. Pomoc ta może wzrosnąć do 10 tys. euro miesięcznie. Francuski rząd deklaruje także pokrycie wszystkich kosztów stałych zamkniętych lokali gastronomicznych, które ponoszą 


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail