Aplikacja Turystyczny Lublin – modele nieistniejących zabytków
 







polska

Aplikacja Turystyczny Lublin – modele nieistniejących zabytków

2022-06-29

Lublin przyciąga malowniczym, oryginalnym Starym Miastem, doskonałą regionalną kuchnią, atmosferą slowlife i bogatą ofertą kulturalną. Teraz oferuje także zwiedzanie miejsc nieistniejących za sprawą aplikacji Turystyczny Lublin z modułem AR.

Lublin

Powolny rytm życia, klimatyczne knajpki i niepowtarzalna atmosfera miasta o bogatej, wielokulturowej historii. To cechy miasta idealnego na wakacyjny city break, którym bez wątpienia jest Lublin, stolica regionu, dawny ośrodek handlu, a dziś tętniąca życiem przystań kultury. Jego krajobraz tworzą oryginalne, kolorowe kamieniczki Starego Miasta, restauracje, muzea, historyczne budowle pamietające czasy Piastów i eklektyczne przedmieścia.

Krajobraz ten zmieniał się niejednokrotnie wraz z upływem czasu. Niektóre historyczne budynki uległy degradacji, a w konsekwencji rozbiórce, choć stanowiły ważne elementy infrastruktury i życia miasta. Z pomocą w ich odtworzeniu przyszły nowe technologie, a konkretnie technologia rozszerzonej rzeczywistości. Miejska aplikacja Turystyczny Lublin wyposażona w taki moduł to z jednej strony niezbędnik turysty z praktycznymi informacjami, z drugiej zaś sposób na odkrywanie miasta, którego już nie ma.

Kościół i wieża znów istnieją

Lublin pod lupę wziął dwa obiekty. Pierwszy z nich to kościół farny pw. św. Michała Archanioła, budynek kultowy z wielu względów. Miał go ufundować Leszek Czarny po wygranej bitwie nad Jadźwingami. Przez wieki fara górowała nad Starym Miastem za sprawą wieży kościoła o wysokości blisko 65 m. Przez kilka lat pełniła nawet funkcję pierwszej lubelskiej katedry katolickiej. Próby czasu nie przetrwała i została rozebrana w połowie XIX wieku.

Drugi obiekt to wieża ciśnień, budynek, który na przełomie XVIII i XIX wieku był tak charakterystyczny, że pojawiał się na pocztówkach z Lublina. Wieża była częścią nowoczesnego systemu wodociągowego. Miała formę neogotyckiej baszty, a jej bryła wypełniała plac Bernardyński (dziś plac Wolności).

Aplikacja pozwala odtworzyć bryłę wieży ciśnień i obejrzeć ją dookoła. Z kolei kościół farny można odkrywać w aż pięciu odsłonach, które odzwierciedlają kolejne efekty remontów. Co więcej, lubelską farę można zwiedzać w środku!

Jak to działa?
Wszystko za sprawą AR (ang. augmented reality), czyli technologii, która za pośrednictwem kamery smartfonu generuje trójwymiarowy wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu.

Mapa aplikacji Turystyczny Lublin prowadzi użytkownika do miejsc, w których kiedyś znajdowały się nieistniejące już budynki. Punktem odniesienia są tablice informacyjne ze specjalnym trackerem (geometrycznym symbolem). Zeskanowanie go pozwala aplikacji na namierzenie obszaru, w którym ma się pojawić wirtualny obraz. Tym samym na pustym placu pojawia się odtworzony wirtualnie budynek. Oba obiekty można obserwować w skali lub w rozmiarze rzeczywistym oraz obracać wokół własnej osi.

 


Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail