PGE i Wigierski Park Narodowy zapraszają na wakacyjne aktywności w parku
 







polska

PGE i Wigierski Park Narodowy zapraszają na wakacyjne aktywności w parku

2022-07-08

PGE razem z Wigierskim Parkiem Narodowym w okresie wakacyjnym, od czerwca do września 2022 r., zrealizują projekty edukacyjne i przyrodnicze skierowane do turystów w każdym wieku. Działania będą możliwe dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.

PGE i Wigierski Park Narodowy zapraszaja na wakacyjne aktywnoci w parku

Od czerwca rozpoczęły się pokazy filmów przyrodniczych w ramach cyklu Przyroda w filmie, organizowane w Ośrodku Edukacji Środowiskowej nad Jeziorem Wigry w godzinach popołudniowych. W okresie wakacyjnym przewidzianych jest 6 pokazów. Pierwsze spotkanie odbyło się 29 czerwca, w trakcie którego pokazano film „Wilcza saga”, złożony z kadrów z życia wilków na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, zarejestrowanych przez foto pułapki rozmieszone na jego terenie. Kolejny pokaz odbędzie się w środę, 6 lipca. Wyświetlony zostanie film pt. „Wigierski Park Narodowy”.

Od 30 czerwca 2022 r., Park zaprasza na 6 otwartych spotkań z ekspertami z różnych dziedzin przyrodniczych w ramach cyklu „Gawędy o przyrodzie”. W tym roku spotkania będą odbywać się w czwartkowe wieczory
w parkowym Ośrodku Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry. Pierwsze spotkanie odbyło się 30 czerwca o godzinie 19.00. Kolejne odbędzie się 7 lipca o godz. 19.00. Spotkanie pt. „Trzeci wymiar nadwigierskiej przyrody” poprowadzi Piotr Dynowski.

Z kolei od 26 do 29 lipca odbędzie się Letnia Akademia Przyrody.
Jej uczestnicy wezmą udział w warsztatach popularyzujących wiedzę przyrodniczą, poznają tajniki lasu, posłuchają, co piszczy w trawie, zaobserwują, co pływa w jeziorze. Wszystko odbędzie się przy użyciu pomocy dydaktyczno-technicznych takich jak lupy, lornetki, kompasy, mikroskopy, siatki na owady i wielu innych.

8 sierpnia, czyli w Wielki Dzień Pszczół, PGE razem z Parkiem zapraszają na plenerowe Warsztaty dla pszczół, polegające na budowie domków dla dziko żyjących owadów zapylających. Uczestnicy wybudują tzw. hotel dla owadów oraz domki z materiałów ekologicznych, które będą mogli ustawić w swoich ogródkach.

W Międzynarodowy Dzień Nietoperzy, 27 sierpnia, w Parku odbędzie się spotkanie z przyrodnikiem „Nietoperze nad Wigrami” na temat ciekawostek o tych ssakach, połączone z ich terenową obserwacją
i nasłuchami przy pomocy detektorów, czyli urządzeń przekształcających dźwięki echolokacyjne na dźwięki słyszalne przez człowieka.

We wrześniu, będzie miało miejsce spotkanie przyrodnicze dotyczące jeleni pt. „Rykowisko nad Wigrami”. Po części wykładowej odbędą się wyjścia terenowe w małych grupach z pracownikami Parku, a na koniec wspólne ognisko.

Dodatkowo, przez cały okres wakacji w Parku będą odbywać się spacery
z kijkami nordic walking – „Oddychaj lasem”. Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora nordic walking i pracowników Parku. Od kwietnia do połowy czerwca br. odbyły się już cztery spotkania,
a do października będzie ich w sumie dwanaście. Dla najwytrwalszych uczestników, którzy wezmą udział w co najmniej ośmiu spotkaniach przewidziane są nagrody w postaci książek o lasoterapii.

Latem Park zaprasza też na ciąg dalszy Przyrodniczych warsztatów ruchowych, czyli półtoragodzinnych treningów sportowo-przyrodniczych prowadzonych przez trenera sportowego, połączonych z opowieściami edukatora Wigierskiego Parku Narodowego. W ramach cyklu przewidziano sześć spotkań. Dotychczas odbyły się cztery warsztaty, a latem odbędą się jeszcze dwa.

Więcej informacji dot. letnich wydarzeń w Wigierskim Parku Narodowym dostępnych jest pod adresem https://www.wigry.org.pl/.

Wigierski Park Narodowy obejmuje część Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego. Wyróżnia go niezwykłe bogactwo jezior otoczonych rozległymi lasami. Oprócz największego i słynnego ze swej malowniczości jeziora Wigry, w Parku znajduje się jeszcze ponad czterdzieści naturalnych zbiorników wodnych. Przepływa przez niego rzeka Czarna Hańcza – herbowa rzeka Suwalszczyzny. Symbolem Parku jest bóbr europejski. 

Grupa PGE od lat jest zaangażowana w działania i projekty mające na celu ochronę przyrody i środowiska naturalnego. Aktywnie angażuje się
w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Wspiera także Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy w działaniach na rzecz ochrony przyrody, projektach edukacyjnych i naukowo-badawczych. PGE współpracuje także
z Nadleśnictwem Gryfino w rewitalizacji pomnika przyrody jakim jest Krzywy Las. W 2021 roku PGE została partnerem strategicznym Ligi Ochrony Przyrody by wspólnie realizować działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Od 22 lat Grupa PGE prowadzi program „Lasy Pełne Energii”, którego celem jest ochrona klimatu i stanu wód gruntowych oraz odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Partnerami programu są nadleśnictwami z całej Polski.
W ramach programu, pracownicy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną i lokalnymi społecznościami sadzą drzewa na terenach wskazanych i przygotowanych przez nadleśnictwa. Od początku trwania programu pracownicy PGE posadzili ponad 770 tysięcy drzew w całej Polsce.

 


Aktualności
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail