Taproom Tenczynek w małopolskim Browarze Tenczynek
 







nowe miejsce

Taproom Tenczynek w małopolskim Browarze Tenczynek

2023-02-18

Ruszyło nowe, niezwykłe miejsce na gastronomicznej mapie Polski. Taproom Tenczynek w małopolskim Browarze Tenczynek powstał dzięki zainwestowaniu ponad 3 milionów złotych, pochodzących między innymi ze środków społeczności crowdfundingowej. Ceramiczna kolumna z 14 kranami, z której samodzielnie można sobie nalać dowolną ilość piwa, okowity lub wódki, dania przygotowane wyłącznie z lokalnych produktów oraz urządzenia do destylacji – alembiki i kadzie, które wyglądają niczym instrumenty muzyczne lub dzieła sztuki. To miejsce to miks gastronomii, historycznego otoczenia oraz wybitnych alkoholi. 

 Taproom Tenczynek 2

 

fot. materiał prasowy 

To kolejny projekt, który powstał dzięki środkom zebranym od inwestorów. Chociaż łączna wartość inwestycji znacząco przewyższa wartość środków (w kwocie 250 000 zł) pozyskanych w crowdfundingu przez spółkę Tenczyńska Okovita SA. Niedaleko Krakowa ruszyła działalność w unikalnym miejscu na mapie gastronomicznej Małopolski – Bistro Pub Taproom Tenczynek w Browarze Tenczynek. Sięgająca XVI wieku tradycja Browaru Tenczynek zobowiązuje, dlatego połączyliśmy ze sobą koncept współczesnego bistro serwującego specjalne menu przygotowywane z wyłącznie lokalnych produktów i dobranych do poszczególnych dań alkoholi produkowanych w Tenczynku. Tenczyński Taproom oferuje kulinarne przyjemności – rzemieślnicze snacki, klasyczne dania z twistem i desery w nowej odsłonie. Korzystamy wyłącznie z klasycznych technik gotowania, a dzięki doświadczeniu naszych kucharzy, możemy to robić w zaskakujący i niecodzienny sposób. Nowoczesna tradycja lub tradycyjna nowoczesność, co wolisz. Wszystkie co jemy jest przygotowywane z tego co lokalne, w trosce o jakość, z wykorzystaniem zmodyfikowanych przepisów kuchni polskiej i europejskiej. Ryby słodkowodne hoduje dla nas Dolina Będkowska i pstrągarnia Rózin Dubie. Wieprzowinę wiejską bierzemy od Józefa Matlęgi, a pieczywo kupujemy od rzemieślników z Krakowa. Lokalny dostawca warzyw jest najbliżej, jak się da – bo z Tenczynka. W przygotowywaniu dań korzystamy z bogactwa aromatów i smaków oferowanych przez alkohole produkowane w Browarze Tenczynek. Taproom to miejsce obowiązkowej wizyty dla smakoszy, niezależnie od wieku – mówi Janusz Palikot, pomysłodawca i kreator tenczyńskich alkoholi, prezes Tenczyńskiej Okovity i Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA.

 

Jacek Nowak, szef kuchni Taproomu Tenczynek gwarantuje najwyższą jakość serwowanych dań. Swoje ponad 18-letnie doświadczenie w gastronomii budował w Polsce i za granicą.  Funkcję Sous Chef pełni Edyta Latocha, która przez 10 lat kształtowała swoje umiejętności w Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Za organizację wydarzeń i obsługę gości odpowiada Mateusz Sulik. Nad działalnością miejsca czuwa Adrian Bęben, Executive Chef grupy Alembik Polska, nominowany przez przewodnik Gault&Millau do tytułu Szefa Jutra, a przez magazyn Vouge Polska typowany do Nazwiska Roku 2021. Obecnie ekspert w serii 50 food and future dla magazynu Food and Friends.

 

W karcie menu znajdziemy propozycje dla wegan oraz wielbicieli potraw mięsnych. Na początek Taproom Tenczynek proponuje, między innymi, kęsy w stylu ziemniaka Palikota. W przystawkach króluje kanapka z rybnym rillettes oraz tatar wołowy. W daniach głównych szef kuchni proponuje pstrąga z Gospodarstwa Lokalnego „Rózin” lub żebro wieprzowe z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Józefa Matlęgi. Hitem jest sernik Wyjebongo na deser.

 

Taproom ma powierzchnię 360,78 m2, z czego część restauracyjna zajmuje 114,92 m2 i jest przygotowana na przyjęcie 120 osób jednocześnie. Pozostała część to alembik, gdzie będą produkowane nasze destylowane alkohole. Ma on powierzchnię 67,89 m2. 177,97 m2 to kolejne pomieszczenia – kuchnia i zaplecze produkcyjne. Centralnym punktem lokalu jest ceramiczna kolumna z 14 kranami, czyli tap, z którego każdy może samodzielnie nalać sobie dowolną ilość piwa, okowity lub wódki. Zanim zaczniesz się delektować smakiem alkoholu należy opłacić kartę magnetyczną, uruchamiającą urządzenie nalewające. Później degustujesz.

 

Intencją pomysłodawcy miejsca — Janusza Palikota — było to, by całe wnętrze Taproomu biło ciepłem i jasnym światłem. Przeważającymi materiałami we wnętrzach są oryginalne cegły muru browaru, drewno i metal. Odsłoniliśmy ceglaną konstrukcję zabytkowego browaru. Specjalne miejsce zajmują urządzenia do destylacji – alembiki i kadzie, które wyglądają niczym instrumenty muzyczne albo dzieła sztuki. Postanowiliśmy uczynić z nich ważny element wystroju wnętrza i umieściliśmy w przeszklonej galerii, by każdy mógł podziwiać ich konstrukcje. W naszej warzelni, mieszczącej się w piwnicach Taproomu, powstają świeże piwa bazujące na doskonałej jakości słodach jęczmiennych i pszenicznych – mówi Tomasz Czechowski, kreator koncepcji Bistro Bar Taproom oraz Top Restaurator New Generations 2022, wiceprezes zarządu w Manufakturze Piwa Wódki i Wina SA, wyróżniony w przez ogólnopolski magazyn Forbes w rankingu „30 przed 30” młodych Polaków, którzy podbili świat w 2022 roku, właściciel restauracji Młoda Polska we Wrocławiu.

 

W pierwszy weekend po otwarciu Bistro Pubu Taproom odwiedziło łącznie ponad 350 osób, z czego 120 osób tylko w niedzielę. Goście docenili smaki potraw łączonych z alkoholami powstającymi w Tenczynku

 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail