Dom Wina dystrybutorem win z Pałacu Mierzęcin
 








Dom Wina dystrybutorem win z Pałacu Mierzęcin

2015-12-09

Firma Dom Wina została wyłącznym dystrybutorem winnicy Pałac Mierzęcin. – Obie firmy łączą wspólne wartości: dbałość o najwyższą jakość, wieloletnie doświadczenie, oraz promocję kultury winiarskiej w Polsce – chwali się firma.

W ofercie Domu Wina znajdzie się łącznie sześć win z Pałacu Mierzęcin: wino ze szczepu regent z rocznika 2013 roku w wersji rose, reserva, rondo reserva 2013 i 2014 oraz solaris, kerling i riesling z rocznika 2014.

Wina z Pałacu Mierzęcin od początku zyskały sobie uznanie w winiarskim świecie. Jest to jedno z nielicznych w Polsce miejsc, które może sobie pozwolić na dłuższe leżakowanie win i wypuszczanie ich na rynek w starszych rocznikach. Popularne w naszym klimacie czerwone wina ze szczepu regent i rondo otrzymały już kilka medali na najważniejszych w Polsce konkursach winiarskich, a wina białe konsekwentnie zmierzają w tym samym kierunku. Enolog winnicy Piotr Stopczyński uprawia zarówno odmiany hybrydowe, jak i winorośl szlachetną (vitis vinifera), dlatego wśród białych win znajdziemy m.in. Rieslinga. Polskie wina mają w sobie mnóstwo świeżości i aromatyczności, doskonale komponują się z polską kuchnią. Wciąż dość unikalne produkty na polskim rynku, stanowią ogromną atrakcję na prywatnych stołach i w restauracjach.

Winnica Pałacu Mierzęcin to 7 ha upraw, co daje jej pozycję wśród największych w Polsce pod względem wielkości. Pierwsze krzewy pojawiły się w niej jesienią 2004 roku, a później sukcesywnie dosadzano rośliny, aby w 2007 roku uzyskać obecny obszar nasadzeń.

Winnica znajduje się w pozbawionej przemysłu okolicy , wpisanej do programu Natura 2000. Południowe zbocze z nasadzeniami (27 tys. krzewów) wznosi się nad jeziorem. Wraz z okolicznymi lasami oraz łąkami tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz. Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą stare, przedwojenne krzewy występujące w wielu okolicznych gospodarstwach. Zimy w Mierzęcinie są łagodne, a lata słoneczne i suche, dzięki czemu krzewy obradzają w dorodne i soczyste owoce. Obecnie uprawianych jest tu 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych: pinot gris, kernling, riesling, gewurztraminer i chardonnay oraz czerwonych: pinot noir, rondo i regent.

Kierownikiem winnicy i winiarni jest dyplomowany enolog Piotr Stopczyński, absolwent amerykańskich uczelni: Uniwersytetu Davis w Kalifornii oraz Napa Valley College. Piotr Stopczyński po ukończeniu studiów pracował w znanych amerykańskich winnicach, między innymi w Charles Krugu, Domanie Chandon, Napa Wine Company, Waterestone Winery oraz Diamond Oaks Winery. Osób o takich kwalifikacjach jest w Polsce bardzo niewiele. Do elitarnego grona absolwentów Davis należy też drugi enolog Winnicy – Monika Stępień, żona Piotra.

Przetwórnia mieści się w zaadoptowanych budynkach gospodarczych mierzęcińskiego majątku. Znajdziemy tu nowoczesne tanki, sortownie, odszypułkowywarki, park maszynowy do prac polowych. Wina przechowywane są w piwnicy jednego z najstarszych budynków kompleksu pałacowego co zapewnia im idealne warunki do leżakowania oraz wspaniałą atmosferę do degustacji.

Piotr Stopczyński oraz Pałac Mierzęcin zostali laureatami Grand Prix Magazynu Wino w roku 2013. Sercem mierzęcińskiego majątku jest pałac, który wraz z folwarkiem tworzy elegancki kompleks wypoczynkowy. Znajduje się tu hotel, restauracja, wellness & wine resort z basenem i saunami, stadnina koni, kręgielnia. Dla entuzjastów wina organizowane są tury po winnicy i winiarni oraz warsztaty wiedzy o winie. Park, lasy i jeziora oferują wspaniałe tereny rekreacyjne.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail