Dziś pierwszy dzień Terra Madre w Krakowie
 








Dziś pierwszy dzień Terra Madre w Krakowie

2015-12-11

Blisko 100 wystawców, ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 10 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni, degustacje piwne i winiarskie. Do tego ciekawa i zróżnicowana część artystyczna – koncert, spektakl teatralny, wystawa, performance, filmy dokumentalne oraz pokazowy wielki stół wigilijny.

 

Terra Madre Slow Food Festival Central Europe ma przedstawiać całą jesienną paletę płodów matki Ziemi z Europy Środkowej. Będzie można je kupić oraz poznać ich bioróżnorodność – setki odmian drzew owocowych, zapomniane odmiany ziaren i kasz, jak orkisz czy proso, wyjątkowe rodzaje ryb, wędlin, serów, miodów i olei. Będzie też okazja, by doświadczyć, jak te tradycyjne i od stuleci związane z Polską i Środkową Europą produkty zamieniają się w rękach najlepszych szefów kuchni w wyjątkowo pyszne i zdrowe dania. Festiwal ma też pełnić rolę bezpośredniego spotkania pomiędzy wsią a miastem, rolnikiem, przetwórcą, a konsumentem. Poruszać będzie problemy lokalnej żywności od niewielkich producentów.

Podczas Terra Madre Slow Food Festival do Krakowa przyjadą gwiazdy polskich kulinariów: Wojciech Modest Amaro, Sebastian Olma, Przemek Błaszczyk, Jacek Krakowiak, Adam Woźniak, Janusz Fic, Marian Frankowski, Rafał Kopicki, Krystian Szidel, Dawid Łagowski, Piotr Kwapisz, Przemek Kaproń czy Dominik Narloch. Z każdym z nich będą organizowane pokazy, warsztaty oraz kolacje w wybranych krakowskich restauracjach, które planował krakowski krytyk kulinarny Kuba Janicki (piątek i sobota, 11 i 12 grudnia).

Dziczyzna, runo leśne, gęsina i wiele innych dobrodziejstw dają nam szansę na zabłyśnięcie w skali Europy czy świata. Sukces Atelier Amaro polegał między innymi na dotarciu do wyjątkowych producentów i produktów, po które mało kto miał odwagę sięgnąć i zinterpretować je w oryginalny sposób. Nasze kolacje od Bałtyku do Tatr dla wielu były swoistym odkrywaniem Polski, naszej Terra Madre – podkreśla Wojciech Modest Amaro, właściciel i szef Atelier Amaro w Warszawie.

Podczas festiwalu będzie można skosztować nie tylko ich, ale i rodzimych win, których kultura coraz śmielej się odradza, dając coraz wyższą jakość. Warto zarezerwować czas na degustacje prowadzone przez Mariusza Kapczyńskiego i Wojciecha Bosaka. Na Festiwalu można będzie również zasiąść do swobodnej degustacji w gronie przyjaciół w Wine Barze, gdzie będzie można skosztować wyjątkowej selekcji Slow Wine z winami i producentami najlepszych włoskich win, albo wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie Win Świętomarcińskich. Oczywiście na polskim stole nie może zabraknąć również naszych najlepszych browarów z Pintą, Pracownią Piwa, Amberem i Corneliusem na czele.

Partnerem strategicznym festiwalu jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. – Kraków, to dzisiaj gorące miasto przyciągające rocznie 10 milionów turystów. Wiele z naszych festiwali i imprez zyskało szerokie i wierne grono sympatyków w Europie i na świecie. Faktem natomiast jest, że w naszym portfolio brakowało imprezy o charakterze kulinarnym. Dlatego współpraca ze Slow Food gwarantuje nam, że do nowoczesnego Centrum Kongresowego ICE Kraków ściągną w grudniu tysiące pasjonatów dobrych produktów i wyjątkowej kuchni, a sama impreza wpisze się na stałe w kalendarz najważniejszych imprez gastronomicznych w Europie – stwierdziła Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail