Zatrudniaj, angażuj, zarabiaj
  
Zatrudniaj, angażuj, zarabiaj

Pierwsza konferencja szkoleniowa Made Restaurant, będąca elementem kampanii Do Usług, odbyła się w stolicy Małopolski. 10 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków zjawiło się nie 80 uczestników, jak planowano, ale 150! To był pierwszy znak tego, że zespół Made trafnie wytypował kwestie, o których polska gastronomia chce rozmawiać i w zakresie których potrzebuje wskazówek i edukacji. Patronem medialnym wydarzenia był magazyn „Restauracja”.


rs 2017 05am 10

  Witając uczestników oraz gości, partnerki Made Agnieszka Małkiewicz oraz Katarzyna Derdzińska wyjaśniły, że konferencja jest jednym z wydarzeń kampanii edukacyjno-informacyjnej Do Usług 2017. Kampania ma na celu: kreowanie rozwiązań największych problemów w zakresie zarządzania ludźmi w gronie najskuteczniejszych biznesmenów, promocję dobrych praktyk biznesowych i rozwijanie kompetencji menedżerów HoReCa oraz budowanie transparentnych i profesjonalnych relacji pracownik – pracodawca. Inicjatorki podkreśliły, że program konferencji powstał we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami w odpowiedzi na faktyczne potrzeby biznesowe rynku. 

 

 

 

Szczęście, relacje, biznes

 

 

 

Konferencja rozpoczęła się od przytoczenia wyników najnowszych badań na temat szczęścia, a właściwie odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi? (Harvard Study of Adult Development: What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness). Okazuje się, że jakość naszego życia w największym stopniu zależy od relacji, które budujemy. Na tej kanwie Sylvia Mostowy (właścicielka Cafe Manekin i nowego konceptu Mane) i Mateusz Janusz (agencja marketingowa hussars.pl) podpowiedzieli, jak stosować w praktyce tak ważny w kontaktach firmowych networking. Tutaj warto podkreślić, że Made stawia sobie za cel nie tylko szerzenie wiedzy i rozwój branży HoReCa, ale także budowanie sieci kontaktów w branży. Wartością dodaną każdej konferencji będzie właśnie nawiązywanie znajomości, które pozwolą na jeszcze skuteczniejsze i szybsze realizowanie celów biznesowych. Pierwszym zagadnieniem konferencji było „Budowanie marki pracodawcy w gastronomii”. W prelekcji warsztatowej na ten temat Katarzyna Derdzińska zaznaczyła, że każdy restaurator ma jakąś markę, której elementem jest jego wizerunek jako pracodawcy.

 

rs 2017 05am 11

 

Marka wpływa na całokształt funkcjonowania restauracji i restauratora. Jej budowanie zaś jest koncepcją zarządzania łączącą w sobie wiedzę z zakresu psychologii, zarządzania zasobami ludzkimi, PR i marketingu. Podstawowe założenie tego działania, którym należy się kierować, brzmi: ludzie mogą dać innym tylko to, co otrzymują. Jeśli restaurator oczekuje, że pracownicy dobrze obsłużą gości, to i on musi „dobrze obsłużyć” swoich pracowników. Tożsamość marki opiera się na VP (value proposition) – propozycji wartości (korzyści) dla klientów oraz dla pracowników – funkcjonalnych, ekonomicznych oraz psychologicznych. Aby dobrze zbudować markę, obie propozycje muszą być spójne. Marka powinna być autentyczna i mieć zdolność różnicowania. Warto zapamiętać, że każda restauracja ma coś szczególnego, unikatowego, co może przyciągnąć kandydatów do pracy. Najważniejsze jest spełnianie obietnic Następnie rozpoczęła się debata, prowadzona przez Agnieszkę Małkiewicz oraz Katarzynę Derdzińską, w której udział wzięli: Marcin Wachowicz (współwłaściciel Aioli, Momu, Banjaluka), Miłosz Kowalski (szef kuchni w Hilton Garden Inn Kraków Airport), Małgorzata Burzyńska (commercial manager w Food & Friends), Violetta Hamerska (ekspert jakości usług, właściciel Etirez). Co powoduje, że pracuje pani u tego samego pracodawcy ponad 10 lat? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Małgorzaty Burzyńskiej, która w odpowiedzi podkreśliła wagę jasno określonych obowiązków oraz możliwości rozwoju, czyli uczciwe pokazanie przez pracodawcę ścieżki rozwoju. Aby pracownicy wierzyli w to, że w danej restauracji mogą się rozwijać, awanse wewnętrzne muszą być pierwszym sposobem na obsadzanie wakatów.

 

rs 2017 05am 12

 

Dopiero później jest czas na poszukiwanie pracowników na zewnątrz. Szef kuchni Miłosz Kowalski, któremu w zbudowanym zespole udało się zebrać grupę pasjonatów kuchni, zaznaczył, jak ważny jest autorytet pracodawcy i menedżera oraz przekonanie potencjalnego pracownika, że odniesie konkretne korzyści, pracując w danym miejscu. W idealnej sytuacji szef kuchni sam w sobie jest taką marką, dla której ludzie chcą pracować. Violetta Hamerska opowiedziała, co robić, jeśli restauracja chce zbudować swoją markę wokół wysokiego poziomu obsługi gościa. Podstawowa zasada jest prosta – właściciel powinien lubić swoich pracowników i być uczciwym wobec nich. Jeśli nie stworzy fajnego zespołu od kuchni po salę, to goście nie przyjdą. Odpowiadając na pytanie, jakich pracowników przyciągać, podkreśliła walor zespołów mieszanych wiekowo, o czym często zapominają restauratorzy. Osoby 40+ i 50+ to pracownicy lojalni, zmotywowani, doświadczeni życiowo, umiejący rozwiązywać sytuacje konfliktowe, mogący stać się mentorami tych młodszych. Restaurator Marcin Wachowicz na własnym przykładzie (ostatnio bowiem otworzył restaurację Aioli w...Agnieszka Małkiewicz, PR i marketing partner, MADE Solutions, Katarzyna Derdzińska, partner zarządzający, HR i Psychologia Biznesu

Restauracja 3/2017, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail