Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Liczy się forma, nie treść

Przepis kulinarny zredagowany jako jedna z kategorii wynalazku może zostać objęty ochroną patentową. Prawu autorskiemu podlega on tylko wówczas, gdy sposób jego wyrażenia jest dziełem twórczym o indywidualnym charakterze.

rs 2017 08az 30

  W 2012 r. w atmosferze skandalu zdjęto z anteny stacji Food Network program kulinarny „Dessert First” prowadzony przez amerykańską gwiazdę Anne Thornton. Powodem tak radykalnej decyzji było to, że swoje na pozór oryginalne przepisy czerpała z książek kucharskich, od znanych szefów kuchni oraz z telewizyjnych show Marthy Stewart i Barefoot Contessa. Również w Polsce pojawiały się kontrowersje dotyczące nieuprawnionego korzystania z przepisów kulinarnych. Najczęściej ofiarą tego procederu padali blogerzy, a „zapożyczeń” dokonywali zarówno autorzy poradników gotowania, jak i wielkie sieci handlowe. 

Receptura Coca-Coli bez patentu

Pojęcie „przepis kulinarny” jest nieprecyzyjne i brak tej precyzji może powodować bardzo istotne nieporozumienia. Przykładowo, receptura napoju może być uznana za przepis kulinarny, jednak np. receptura Coca-Coli nie jest objęta żadnym patentem, a firma chroni ten przepis jako tajemnicę produkcji, czyli nikomu nie...


Restauracja 4/2017, NARZĘDZIA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2015 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne