Liczy się forma, nie treść
  
Liczy się forma, nie treść

Przepis kulinarny zredagowany jako jedna z kategorii wynalazku może zostać objęty ochroną patentową. Prawu autorskiemu podlega on tylko wówczas, gdy sposób jego wyrażenia jest dziełem twórczym o indywidualnym charakterze.

rs 2017 08az 30

  W 2012 r. w atmosferze skandalu zdjęto z anteny stacji Food Network program kulinarny „Dessert First” prowadzony przez amerykańską gwiazdę Anne Thornton. Powodem tak radykalnej decyzji było to, że swoje na pozór oryginalne przepisy czerpała z książek kucharskich, od znanych szefów kuchni oraz z telewizyjnych show Marthy Stewart i Barefoot Contessa. Również w Polsce pojawiały się kontrowersje dotyczące nieuprawnionego korzystania z przepisów kulinarnych. Najczęściej ofiarą tego procederu padali blogerzy, a „zapożyczeń” dokonywali zarówno autorzy poradników gotowania, jak i wielkie sieci handlowe. 

Receptura Coca-Coli bez patentu

Pojęcie „przepis kulinarny” jest nieprecyzyjne i brak tej precyzji może powodować bardzo istotne nieporozumienia. Przykładowo, receptura napoju może być uznana za przepis kulinarny, jednak np. receptura Coca-Coli nie jest objęta żadnym patentem, a firma chroni ten przepis jako tajemnicę produkcji, czyli nikomu nie...


Restauracja 4/2017, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail