Pre-opening w restauracji
  
Pre-opening w restauracji

Końcowa faza budowlana projektu, mocno zarysowana przestrzeń, gdzie widoczny jest podział na strefę dla gości oraz kuchnię, wystające z podłogi instalacje pod montaż niezbędnych urządzeń – świadczą o tym, że wymarzona restauracja zostanie niebawem otwarta. Nadchodzi zatem czas na pre-opening, który jest jednym najważniejszych etapów całej inwestycji.

rs 2017 09zp 22

 

 Sprawne przeprowadzenie pre- -openingu wpływa w zasadniczy sposób na prawidłowe funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. To właśnie ten etap ma znaczenie w kontekście m.in. pozycji na rynku w chwili wejścia na niego, oceny kadry pracującej, poziomu świadczonych usług oraz ogólnego postrzegania marki. Cieszy fakt, że coraz więcej osób chcących stworzyć nowe miejsce na kulinarnej mapie danej miejscowości ma świadomość, jak istotny jest to okres. 

Biznesplan a budowa

Fundamentem całej inwestycji jest biznesplan. Oczywiście w dalszym ciągu na rynku można spotkać pojedynczych przedsiębiorców działających na zasadzie radosnej twórczości – to zburzymy, jednak elementy X wymienimy na Y, sala nie musi mieć 60, tylko 20 miejsc siedzących etc. Na szczęście na takie działania mogą pozwolić sobie nieliczni. Dobry biznesplan to plan realny, a nie teoretyczny. Powinien zakładać maksymalną liczbę zmiennych, które jeśli nie dadzą się wycenić co do złotówki (z różnych powodów, np. braku decyzji ze strony inwestora), to przynajmniej powinny być umieszczone w racjonalnym przedziale cenowym. Po jego przedyskutowaniu i akceptacji ze strony finansującego następuje kolejny krok, czyli realizacja. Nie da się przeprowadzić sprawnej budowy, remontu czy adaptacji bez obecności kogoś ze strony inwestorskiej na miejscu. Odpowiedni nadzór pozwoli na bieżący monitoring, śledzenie postępu prac, a w razie ich braku – co też się zdarza – precyzuje problem i jego źródło. Ważne jest, by pod koniec prac remontowo- -budowalnych mieścić się w zakładanym budżecie, a jeśli występują jego przekroczenia – sprawdzić, skąd one pochodzą.

Jeśli okażą się zbyt poważne, grozi to kłopotami już przed samym otwarciem. Prawidłowy biznesplan zapewnia również środki przeznaczone stricte na koszty poprzedzające samo otwarcie lokalu. Zdarza się bowiem, że kiedy założenia budżetowe dotyczące prac budowlanych zostają przekroczone, zaczyna się szukanie pozornych oszczędności w postaci redukcji pozostałych inwestycji. I niestety bywa, że bardzo dobrze wyremontowane...Radosław Fischbach dyrektor gastronomii w Nosalowy Dwór Resort& SPA, ekspert w dziedzinie zarządzania gastronomią, w przeszłości m.in. dyrektor gastronomii hotelu Arłamów. Karierę rozpoczynał w hotelu Neptun w Łebie. Współpracował z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej przy okazji pobytu reprezentacji Niemiec podczas Euro 2012. Konsultant podręcznika dla techników gastronomicznych.

Restauracja 5/2017, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail