Szef kuchni to też menedżer
  
Szef kuchni to też menedżer

MADE RESTAURANT w Trójmieście to kolejne już regionalne spotkanie liderów branży HORECA, tym razem w gronie przedsiębiorców, menedżerów i szefów kuchni z Polski Północnej. Na temat budowania kompetencji menedżerskich u szefów kuchni rozmawiamy z jednym z uczestników spotkania Przemysławem Woźnym, który jest szefem kuchni w Hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront oraz restauracji GåRD Nordic Kitchen. Rozmawiają Katarzyna Derdzińska, Agnieszka Małkiewicz, MADE Solutions.

 

 rs 2017 09zp 32 

Agnieszka Małkiewicz: Tematem dyskusji na naszej konferencji będzie stwierdzenie: „Szef kuchni to też menedżer” i stąd wynika kilka pytań, które chciałybyśmy panu zadać. Często spotykam się z taką sytuacją: w restauracji jest świetnie gotujący kucharz, po jakimś czasie zostaje awansowany na stanowisko szefa kuchni i niestety nie daje sobie rady z nowymi wyzwaniami. Zapytam więc: w jaki sposób i gdzie szef kuchni może nabywać umiejętności menedżerskie i jak to było w pańskim wypadku? Gdzie można nauczyć się dobrego budowania zespołu?

Przemysław Woźny: Jedynym sposobem na naukę jest wieloletnie doświadczenie zdobywane w różnych miejscach oraz na kolejnych szczeblach pracy w kuchni. Według mnie choć większość młodych kucharzy marzy o tym, aby w przyszłości zostać szefem kuchni, nie każdy dobrze gotujący kucharz ma do tego predyspozycje oraz smykałkę. 

AM: Dlaczego? Jakie cechy powinna mieć według pana osoba, która przejawia talent do bycia szefem kuchni?

PW: Szef kuchni jest również kierownikiem działu. Odpowiada za organizację pracy, rekrutację, logistykę i, co najważniejsze, nadzoruje efekt końcowy działań podległego zespołu. Kiedyś zrobiłem test: jeden z młodych kucharzy często narzekał, że szef kuchni to ma dobrze, bo ma dużo wyższą pensję, łatwiejszą pracę i duże wymagania. Zaproponowałem mu, abyśmy na tydzień zamienili się stanowiskami. Pracownik szybko zmienił zdanie… Praca na tym stanowisku wiąże się z wieloma obowiązkami. Kontrola jakości, obsługa programów komputerowych zarządzających zasobami kuchni, znajomość przepisów, przestrzeganie standardów i procedur. Tych umiejętności nie można nauczyć się w...Agnieszka Małkiewicz, Katarzyna Derdzińska

Restauracja 5/2017, RYNEK
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail