Kucharz dobrze ubrany
  
Kucharz dobrze ubrany

Kucharz powinien prezentować się profesjonalnie nie tylko w kuchni, ale także poza nią, czyli gdy wychodzi spotkać się z gośćmi restauracji, podczas konkursów kulinarnych, na szkoleniach i we wszystkich innych miejscach, w których ważne jest zaznaczenie przynależności do danej grupy zawodowej.

 rs 2016 11e 27

  Profesjonalne ubrania do pracy muszą być skonstruowane zgodnie z wymaganiami danego zawodu, co wcale nie znaczy, że mają być dalekie od obowiązującej mody. Podstawę ubioru kucharza stanowią:

• bluza kucharska,

• fartuch albo zapaska,

• czapka kucharska, bandana lub chusta,

• spodnie,

• buty z antypoślizgową podeszwą.

 

Białe czy kolorowe?

Kiedyś w kuchni obowiązywały kitle wyłącznie w białym kolorze. Dziś wciąż są one najbardziej popularne, ale coraz częściej trafiają się także w innych kolorach. Wybór innego koloru niż biały zależy od fantazji zamawiającego, ale także od charakteru i wystroju danego miejsca. Jeśli w lokalu jest otwarta kuchnia, to kolorowe bluzy kucharskie mogą dodać mu uroku, lekkości i nowoczesności. Ostatnio hitem są kitle wykonane z dżinsu, które świetnie sprawdzają się w restauracjach typu steak house. Dlaczego biel wciąż dominuje, skoro np. plamy na białym materiale są wyjątkowo widoczne? Biały od zawsze kojarzy się z czystością, a także tradycją. Panuje przekonanie, że łatwiej jest z tego koloru usunąć każdą plamę. Można taki kitel wyprać w bardzo wysokiej temperaturze, zastosować silne detergenty, wybielacze, a on i tak nie straci koloru.

Jaka bluza jest najlepsza?

W wyborze bluzy kucharskiej ważną rolę odgrywa materiał. Bluza powinna być uszyta z dobrej jakościowo, wytrzymałej tkaniny. Wielu kucharzy poszukuje kitli ze 100-proc. bawełny, ponieważ panuje przekonanie, że bawełna lepiej się sprawdza we wnętrzach, gdzie jest szczególnie gorąco. Jednak nowoczesne tkaniny zawierające mieszanki bawełny z poliestrem zapewniają większy komfort pracy. Ważna jest grubość, gdyż grubszy materiał zapewnia lepszą ochronę przed parą i gorącymi płynami. Większość bluz ma podwójny przód – zachodzące na siebie poły (zapinane na wymienne guziki). Klapy mogą być szybko przepięte, jeśli wierzchnia warstwa zbyt mocno się zabrudzi. Jednak i tu pojawiają się inne rozwiązania, np. bluzy na suwak albo wkładane przez...


Restauracja 3/2018, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail