Kindziuk wędlina z tradycjami
  
Kindziuk wędlina z tradycjami

Włosi mają prosciutto, Szkoci haggis, a my mamy kindziuka. Co prawda jest to produkt pochodzący z Litwy, jednak przez ponad 200 lat tworzyła ona z Polską jedno państwo zwane Rzecząpospolitą Obojga Narodów, a silne tradycje produkcji tego przysmaku na Suwalszczyźnie przetrwały do dziś.

 rs 2018 07ea 39

  Na Litwie kindziuk nosi dziś nazwę skilandis lub kindzukas i jest od naszego znacznie tłustszy. Podobno jego recepturę przywieźli ze sobą Tatarzy, którzy w tych okolicach się osiedlili. Istnieją wzmianki o tym, że w XIX w. był on robiony w każdej litewskiej rodzinie – wspominają o nim w swoich książkach m.in. Oskar Kolberg i Hanna Szymanderska. Wiedza na temat tej wędliny oraz receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie dla podtrzymywania tradycji rodzinnych. W czasach PRL-u, nie wiadomo z jakich powodów, wędlina była zapomniana i trudno było ją kupić w jakimkolwiek sklepie.

Jedynie można było czasem spróbować jej na podlaskiej lub suwalskiej wsi – przy specjalnej okazji, bo właśnie tam gospodarze wyrabiali kindziuka na własne potrzeby. Pojawiał się na stołach...Anna Jabłońska

Restauracja 4/2018, PRODUKTY I SMAKOŁYKI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail