Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Restauracja przyszłości

2013-02-12

Roboty zamiast kelnerów, interaktywne menu, kucharz na śrubki– tak może wyglądać restauracja przyszłości. Nie tylko nowinki technologiczne są jednak istotne w biznesie gastronomicznym.

Rok 2144. Sonmi to kelnerka sieci fast food o nazwie Papa Song. A raczej zaprogramowany klon, którego celem istnienia jest zapewnienie jak najlepszej obsługi gości. Wystrój restauracji to coś na wzór hologramu, który przykrywa szarą rzeczywistość, obraz nałożony na ściany i meble. Tak wygląda przyszłość gastronomii w filmie „Atlas chmur” na podstawie powieści pod tym samym tytule Davida Mitchella. To przyszłość nie tak daleka.

rs-2013-01-30

 

Maszyna zamiast człowieka

Na razie klonów jeszcze nie ma, ale są już roboty. Firma Momentum Machines z San Francisco chce otworzyć pierwszą sieć fast food, w której serwowane hamburgery będzie przyrządzał robot. Maszyna jest w stanie pokroić mięso i warzywa na idealne plastry, wszystko ułożyć w odpowiedniej kolejności, przyrządzić i doprawić. Dodatkowym atutem jest zminimalizowanie strat przy przyrządzaniu jedzenia, niewielki koszt dania i brak urlopów pracownika. W Japonii istnieją już restauracje vendingowe. Automaty potrafią zrobić pizzę – wystarczy wrzucić 4 euro, po 2 minutach i 30 sekundach jest gotowa, a my możemy obserwować proces przygotowania. Kilka lat temu hitem były maszyny sprzedające hot-dogi (więcej o tego typu maszynach można było przeczytać w lipcowo-sierpniowym magazynie Restauracja w 2012 roku – przyp. red.).

rs-2013-01-29

Kelnerzy to też nie problem. W Chinach istnieje już restauracja, w której zastąpieni zostali robotami. W dużo bliższym nam Londynie w restauracji Inamo w Soho robotów nie ma, ale wprowadzono interaktywne menu. Dania oraz napoje, które na zamówić, są zilustrowane ikonkami bezpośrednio na stołach, przy których się jada. Stoły służą nie tylko zamawianiu potraw, ale przy ich pomocy można także poznać najbliższą okolicę i zamówić taksówkę do domu. Obsługa „ludzka” pojawia się wtedy, gdy nie możemy poradzić sobie z urządzeniem. Firma TinkerTouch wyprodukowała podobny stół, który identyfikuje produkty stawiane na nim, na przykład butelkę wina. Gdy chcemy dowiedzieć się czegoś o jej zawartości, pojawia się informacja o winnicy, roczniku i jakości trunku.

rs-2013-01-32

 

W Norymbergii istnieje od czterech lat w pełni zautomatyzowana restauracja o nazwie Baggers. Klienci siadają przed dotykowymi panelami i sami układają sobie menu, które trafia na ich talerze. Menus That Talk to z kolei cienki tablet dla branży HoReCa. Gość restauracji dostaje urządzenie, które mówi co jest dostępne w menu. Pomyślano nawet o ewentualnych zmianach w karcie dań. Gdy właściciel bądź manager zadecyduje o wprowadzeniu czegoś nowego, to w ciągu 24 godzin nowa pozycja pojawia...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności