Zmiany w CIT i VAT
 


 

Zmiany w CIT i VAT

2013-02-12

Wraz z nadejściem nowego roku w życie weszły kolejne zmiany w przepisach podatkowych. Najbardziej rewolucyjne wydają się przepisy mające na celu przeciwdziałanie zatorom płatniczym, wprowadzone zarówno w podatkach dochodowych, jak i w podatku od towarów i usług. Nowe przepisy to także uproszczenia dokumentacyjne – do lamusa odchodzą faktury wewnętrzne, a na scenę wkracza nowy gracz, czyli faktura uproszczona.

 

W założeniu nowe przepisy mają motywować podatników do szybszego regulowania swoich zobowiązań wobec kontrahentów. Restaurator, który będzie z płatnością zbyt długo zwlekał, nie zaliczy niezapłaconej kwoty do kosztów podatkowych i nie odliczy naliczonego VAT-u do czasu uregulowania swoich zobowiązań.

rs-2013-01-43

Konsekwencje niezapłaconej faktury

Restaurator, który w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności nie ureguluje kwoty wynikającej z faktury, rachunku, umowy lub innego dokumentu (gdy nie istniał obowiązek wystawienia faktury lub rachunku), nie będzie miał możliwości traktowania takiej kwoty jako kosztu uzyskania przychodów. A jeśli takiej kwalifikacji już dokonał, będzie zobowiązany do skorygowania – w tym wypadku zmniejszenia – rozpoznanych kosztów uzyskania przychodów. Zmniejszenia dokonuje się w miesiącu, w którym upływa 30. dzień od daty upływu terminu płatności....

Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail